رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان:

برای توسعه گردشگری باید به محیط زیست توجه گردد

برای توسعه گردشگری باید به محیط زیست توجه گردد گل سپید: لرستان رییس گروه گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اظهار داشت: برای توسعه گردشگری باید اول به محیط زیست توجه گردد.


حجت الله عباسیان در نشست تخصصی با مبحث نقش تورهای گردشگری در حفاظت از محیط زیست و گردشگری پایدار با محوریت پیشگیری از تحریف (سوءاستفاده از محیط زیست) که امروز ۱۵ آبان ماه به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، اداره کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی و با حضور تورهای گردشگری مجاز در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن تشکر از جهاد دانشگاهی که چند سال است یکی از دغدغه آنها محیط زیست است، اظهار نمود: دوستان ما در جهاد دانشگاهی نشان دادن که به مسئولیت اجتماعی خود پایبند هستند و دغدغه محیط زیست و گردشگری را دارند و در این راستا برنامه های مختلفی را برگزار کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: منطقه لرستان یکی از مناطق مناسب برای گردشگری می باشد و کمتر جای را در جهان پیدا می کنید که قدمت بیشتر از ۵۰ هزارساله را در زمینه زندگی بشری و تمدن داشته باشد.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان تصریح کرد: استان دارای بیشتر از ۵ هزار اثر تاریخی بوده که حدود ۲۵۰۰ اثر ثبت ملی شده است.
عباسیان افزود: بزرگ ترین زمین لغزش جهان در استان لرستان وجود دارد که زمین لغزش سیمره است و بیشتر از ۹۰ پل تاریخی دارد که اکثراً متعلق به دوره ساسانیان هست.
وی بیان نمود: بیشتر از ۶۰ آبشار دائمی و فصلی در لرستان وجود دارد و این استان دارای چهارفصل است که کمترین چنین چیزی در محدوده جغرافیایی سیاسی اتفاق می افتد که تلاقی از تاریخ، تمدن، فرهنگ و طبیعت به این شکل در کنار هم قرار گرفته باشند.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان افزود: متأسفانه تابحال آن بهره برداری و برداشتی که باید می شد انجام نشده است و قسمتی از آن به میراث فرهنگی، قسمتی به تاریخ گردشگری کشور و قسمتی از آن به تاریخ لرستان برمی گردد.
عباسیان اظهار نمود: جاهای مثل شیراز، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز در برهه های از زمان مراکز سلاطین بوده اند ازاین رو توجه ویژه ای به آنها شده و توسعه پیداکرده اند اما متأسفانه لرستان این مزیت را نداشته و کمتر مورد توجه قرار گرفته است از لحاظ صنعت کشاورزی و گردشگری رشد آن چنانی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه درحال تلاش هستیم با عنایت به جایگاهی که گردشگری ما دارد ه به حق طبیعی خود برسیم، خاطرنشان کرد: چندین جاذبه داریم که اگر بخواهیم مقایسه نماییم با جاذبه های که ثبت شده اند خیلی برتر هستند.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان تصریح کرد: دره شیرز، دریاچه گهر و قلعه فلک الافلاک را اگر نگاه کنید این ها نسبت به بسیاری از جاهای که ثبت شده اند برتر هستند اما متأسفانه به علت آن نگاهی که از قبل بوده و عدم یکسری زیرساخت که باید آماده سازی شوند ما ثبت جهانی نداریم.
عباسیان ضمن اشاره به زمینه پایدار گردشگری، اضافه کرد: هیچگاه خانواده گردشگری منابع طبیعی و محیط زیست را جز اموال خود حساب نکرده و نمی کند.
وی افزود: محیط زیست در اولویت قرار دارد و برای توسعه گردشگری باید اول به محیط زیست دقت کنیم.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان بیان نمود: عدم آگاهی و شناخت گردشگران از محیط زیست یکی از اشکالات است در سیزده بدر مشاهده می شود که مردم تبر به دست از درختان شاخه های را جدا می کنند تا آتشی درست کرده و کبابی درست کنند اگر آگاهی داشته باشند این کار را نمی کنند هرچند در چند سال گذشته سطح آگاهی جوامع محلی بیشتر شده ولی هنوز به آن جایگاه بازدارندگی نرسیده است.
عباسیان افزود: نوع محیط زیست انسانی و طبیعی هم از نظر استقامت در مقابل عوامل مختلف یکی از مباحثی است که سبب لطمه به محیط زیست می شود.
وی اظهار داشت: از بین رفتن جنگل و تغییر کاربری ها غیر مجاز که صورت می گیرد شمار بی رویه قاچاق جانورانی که در فهرست قرمز هستند مثل سمندر لرستانی و ساخت وسازهای غیرهمخوان با طبیعت و تنش های که بین گردشگران و جوامع محلی ایجاد می شود همه از مشکلاتی است که در بحث گردشگری داریم.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان اظهار نمود: گردشگری چاقوی دولبه است که می شود هم استفاده بهینه کرد که سبب رونق شود و هم می شود مشکلات عدیده اجتماعی فرهنگی و. به وجود آورد.
عباسیان خاطرنشان کرد: اقداماتی در این راستا انجام شده گردشگری هم اکنون با ۱۰ سال قبل پیشرفت کرده است اما خیلی مشکلات برای توسعه گردشگری داریم شاید یکی از اشکالات اساسی این که ما بعنوان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هیچ مالکیتی بر هیچ اثر طبیعی نداریم و انتقاد می شود که چرا خوب مدیریت نمی گردد.
وی تصریح کرد: برای ایجاد تأسیسات گردشگری باید مجوزهای آنرا از ادارات دیگر بگیریم که در این امر باید دیده شود برای این زیرساخت ها توان آنرا دارند یا جز اولویت آنها هست یا خیر. این سبب شده که ما نتوانیم آن طوری که باید که به وظیفه خویش را عمل نماییم.
رئیس گروه گردشگری میراث فرهنگی لرستان افزود: توسعه پایدار می گوید که برداشت و بهره برداری از منابع بگونه ای باشد که برای نسل های آینده بماند هم اکنون باید از محیط زیست استفاده نماییم اما مدیریت شده و در راه توسعه پایدار باشد.
عباسیان بیان نمود: جهت استفاده تورهای گردشگری با کمترین ضرر و زیان از منابع طبیعی و گردشگری یک سامانه ای راه اندازی شده که هنوز در مرحله اولیه است و تورهای گردشگری باید پیش از سفر خود در سامانه ثبت نام کنند و سامانه به آن مجوز می دهد.
وی افزود: با راه اندازی این سامانه میتوان از تورهای غیر مجاز جلوگیری کرد و برای برخورد با تورهای غیر مجاز دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید همکاری لازم را داشته باشند.
منبع:

1400/08/16
13:30:36
5.0 / 5
148
تگهای خبر: آب , جنگل , دانش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه