رییس سازمان محیط زیست:

برای ادای دین به خانواده مهشاد وریحانه تلاش می کنم

برای ادای دین به خانواده مهشاد وریحانه تلاش می کنم به گزارش گل سپید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اجازه نمی دهیم شرایط تالاب انزلی مثل دریاچه ارومیه شود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علی سلاجقه در نشست خبری که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اضافه کرد: در دولت سیزدهم محیط زیست شرایط ویژه ای دارد و هدف ما در دولت جدید، دوری از سیاست زدگی و اجرای وظایف دوش سازمان است. برای رسیدن به این هدف تغییر و دگردیسی در ساختار سازمان حفاظت محیط زیست لازم است. سازمان محیط زیست با ساختار فعلی نمی تواند قدرتی که باید را داشته باشد و اعمال حاکمیت و نظارت بر همه دستگاه ها منطبق بر اهداف و اسناد بالادستی، نیازمند تحول ساختاری است. رویکرد جدید ما بر مبنای تکلیف قانونی می باشد و با ظرفیت های مردمی، رسانه ای و قانونی اجرا خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان این که توان محیط زیست به آستانه خود رسیده و از تحمل خارج شده است، اظهار داشت: مقررات زدایی به معنای قانون زدایی نیست و محیط زیست هم از این قاعده مستثنی نیست. نظارت و ارزیابی سازمان به شکل مطلوب بر فعالیتهای صنعتی اتفاق خواهد افتاد. در سفرهای استانی رئیس جمهوری هم استمرار پروژه های قبلی در دستور کار قرار گرفته و درباره پروژه ای جدید حتما ارزیابی های زیست محیطی انجام می شود و صدور مجوزها بر مبنای آنها صورت خواهد گرفت.

سلاجقه درباره مواضع سازمان محیط زیست درباره تأمین حق آبه تالاب ها اظهارکرد: ما به وزارت نیرو اعلام کردیم که اولویت حق آبه ابتدا با آب آشامیدنی و پس از آن حق آبه محیط زیست و کشاورزی و بعد صنعت است. ۳.۴ میلیارد متر مکعب حق آبه دریاچه ارومیه است که ۱.۴ از رودخانه ایی که سد ندارند، ۴۰ درصد هم از سدها و مصارف کشاورزی و یک میلیارد متر مکعب از زاب و سیلوه تأمین می شود. ما در سه شرایط کم آبی، میان آبی و پرآبی باید حق آبه محیط زیست را رعایت نماییم.

وی درباره برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: ستاد احیا بعنوان مجموعه ای که با دید جامع به این مورد نگاه می کند در قالب طرح های احیا اقدامات سخت افزاری را انجام داده است. هزینه زیادی هم انجام شده و اغلب پروژه ها تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است. فعالیتهای ستاد دردولت جدید هم ادامه دارد و اعتبار کافی هم به آن تعلق گرفته است. در بحث نرم افزاری هم مجموعه معاونت انسانی و ستاد طرح بسیار جامعی عرضه کرده که می تواند الگوی مناسبی برای همه تالاب های کشور باشد. این رویکرد با عنایت به گونه های زنده منطقه برخورد نرمی با محیط زیست خواهد داشت. ما همین هم اکنون هم درحال پیگیری تأمین حق آبه ۳.۴ میلیارد متر مکعبی تالاب ها هستیم البته تحقق این مهم به شرایط اقلیمی هم وابسته است.

سلاجقه با رد شایعه صدور مجوز شکار چهارپایان در مناطق چهارگانه اظهارکرد: سازمان مجوزی برای شکارچهارپایان صادر نکرده و فقط بحث احصا و سرشماری است. ادارات در مراکز استان ها باید سرشماری را انجام و به سازمان عرضه کنند. با عنایت به تنش آبی بوجود آمده برای گونه های گیاهی و جانوری شرایط مناسبی برای صدور مجوز شکار فراهم نیست.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا چه اقداماتی برای دلجویی از خانواده مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی انجام داده اید، تصریح کرد: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست کوشش برای ادای دین به خانواده این عزیزان است و تابحال ما به درستی نتوانسته ایم از خانواده های این دو عزیز قدردانی نماییم. در هر مرحله از پرونده هم خویش را موظف می دانیم که مسئولیتمان را در برابر خانواده این دو عزیز انجام دهیم.

سلاجقه درباره هجوم گونه سنبل آبی به تالاب انزلی اظهار داشت: مبارزه با این گونه مهاجم در دستور کار ما قرار دارد. تالاب انزلی مانند بقیه تالاب های ما سرمایه ای ملی است. رسوبات و سموم به علت تغییر کاربری اراضی منطقه از دیگر مشکلاتی است که گریبان گیر این تالاب شده است. هم اکنون خفگی تالاب اتفاق افتاده و گونه های مهاجم جایگزین شده اند اما ما تلاش می نماییم تا این مشکل را حل نماییم. ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم انزلی تبدیل به ارومیه شود.

وی در زمینه شکار هم اظهار نمود: در بحث شکار هم ما هم به شکارگاه های مجوزدار احترام میگذاریم و معیشت شکارگاه ها را در اولویت قرار می دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: الان در کشور ما هر صنعتی که می خواهد راه اندازی شود، هیچ اهمیتی به سرمایه های زیستی نمی دهد و گنجینه گرانبهای خاک و تنوع زیستی احصا نمی گردد این در حالیست که ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست در همه نقاط دنیا اهمیت دارد. ما نیاز داریم که مجموعه ای ابتدا ارزش گذاری صحیح را انجام دهد.

سلاجقه افزود: بحث بعدی حفاظت و ارزیابی و مباحث حاکمیتی است. ما احتیاج به ساختاری جدید و نگاهی که از لحاظ حاکمیتی قوی باشد، داریم. شالوده اصلی محیط زیست، محیط طبیعی است. این محیط انسانی است که جای خویش را در این بستر طبیعت باز کرده است. اگر مقرر است مدیریت جامعی اعمال شود، تفاوتی میان مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست دیده نمی گردد. بهسازی محیط زیست و ترمیم طبیعت همان آبخیزداری است. این طرحی است که بالاخره باید اتفاق بیفتد.

وی با تکیه بر مساله فرونشست زمین و رسیدن به آستانه های زیست محیطی در استان اصفهان اظهار داشت: ما طبیعت را بر اساس داشته های خود مدیریت نکردیم. ما مبتنی بر توان محیط زیست منطقه آنرا مدیریت نکردیم و با مشکل مواجه شدیم این در حالیست که بیلان آب در حوضه آبخیر قابل محاسبه است اما مدیریت مناسب در مراحل تولید، استحصال، توزیع، مصرف و آبچرخانی به درستی صورت نمی گیرد. علیرغم این که مردم مشکل اقتصادی و معیشتی دارند، باید این مشکلات را به دستگاههای متخصص بسپرند. الگوی کشت ما باید اصلاح گردد همینطور از تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در استان اصفهان سفره های آب زیرزمینی حدودا تخلیه شده اند. برخی لابی گری ها در این استان سبب شده توان محیط زیستی آن به آستانه خود برسد. با طبیعت نمی توان شوخی کرد. نوع مصارف آبی ما باید مشخص شود. این مشکلی است که حل آن در یک یا دو دهه امکان پذیر نیست و شرایط حتی با بارش نرمال هم به حالت سابق برنخواهد گشت.

وی درباره اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو تصریح کرد: در نشست گلاسگو، کنوانسیون تغییر اقلیم که یک مبحث اساسی است مورد بحث قرار گرفت. با تغییر اقلیم، تنوع زیستی ما هم درحال نابودی است. تنوع زیستی هم مبتنی بر تغییر اقلیم است. همین شهر گلاسگو که اجلاس در آن برگزار شد، گرفتار مشکلات اقلیمی شده است.

سلاجقه تصریح کرد: تعهدی که در پاریس امضا شده هنوز در ایران تصویب نشده و بین مجلس و شورای نگهبان برای رفع اشکالات حقوقی درحال رفت و برگشت است. من در اجلاس گلاسگو اعلام کردم که کشورهایی که خود طبیعت را آلوده کردند و به صور مختلف و در بازه زمانی طولانی مدت به آن صدمه زدند، هم اکنون از کشورهای در حال توسعه هزینه تلطیف جو و پاکیزگی را می خواهند. این سیاست، سیاستی استثماری است. با عنایت به سیاست های ابلاغی رهبری ما داوطلبانه ۴ درصد از سهم خود برای مقابله با این مشکل را انجام داده ایم که ۱۷ میلیارد دلار برای ما هزینه داشته است. این هزینه با رسیدن به ۱۲ درصد به ۵۱ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی در ادامه اظهار داشت: آمریکا ۱۰۰ میلیارد جهت کمک به کشورهای در حال توسعه برای حل مشکلات اقلیمی درنظر گرفته این در حالیست که ما از جهات اقتصادی، تکنولوژی و صنعتی محاصره شده ایم و این سیاستی متناقض است. کشور های جی ۷۷ همه این سیاست ها را مطرح نمودند ولی در نهایت چیزی اجرایی نشده است. ما امیدواری سوخت های فسیلی جای خویش را به انرژی های پاک بدهند البته استفاده از سوخت های فسیلی نیزبه عنوان نعمت الهی باید با تکنولوزی های نو صورت گیرد تا صدمه کمتری متوجه محیط زیست شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم ارتقای دیپلماسی محیط زیست در سطح منطقه ای و بین المللی تصریح کرد و اظهار داشت: در سطح منطقه ای مسایل زیست محیطی بر دو طرف تأثیر می گذارد.
وی افزود: تلاش می نماییم از بعد حاکمیتی همکاری خویش را با کشورهای دیگر گسترش دهیم. یکی از موضوعات پیوند دهنده ما با سایر کشورها تفاهمنامه ۲۵ ساله با کشور چین علاوه بر آن جاده ابریشم است.
سلاجقه افزود: کشور چین کلیدواژه جدیدی تحت عنوان تمدن سازی اکولوژیک مطرح کرده و این مورد از اهمیت برخوردار می باشد.
وی تصریح کرد: تلاش می نماییم از ظرفیت های دانشگاهی و سمن ها هم در چنین حوزه هایی استفاده نماییم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می تواند در مقابل طرح هایی مانند انتقال آب بایستد، اظهار داشت: رئیس جمهوری یکی از بهترین نگاههای تاریخ کشور را درباره توسعه و محیط زیست دارد. به اعتقاد او توسعه فرع بر محیط زیست است و در جلسات دولت هم اظهار داشت که محیط زیست قدرتمند باید جلوی قدرتمندان بایستد.

وی ضمن اشاره به تداوم روند توسعه در کشور اظهارکرد: از لحاظ علمی به دنبال توسعه کم اثر هستیم. بدین معنا که توسعه با کمترین خسارات محیط زیستی همراه باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه صنایع باید در مرحله جانمایی در سازمان محیط زیست مجوز دریافت نمایند، اظهار داشت: امیدواریم در ساختار تحولی زمینه ای فراهم گردد که بعنوان متولی اجرای مجوزها به سراغ دستگاههای مختلف برویم و آنها گزینه های مختلف خویش را معرفی کنند و سازمان محیط زیست بهترین مسیر را به آنان پیشنهاد دهد.

وی در ادامه اظهار نمود: هم اکنون هر دستگاهی که بی قانونی می کند سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد و به شکلی این سازمان به سیبل تبدیل گشته است. امیدواریم کاستی های موجود در این حوزه مرتفع شود و تا آخر هفته جاری برنامه تحولی دولت در تمام سطوح ابلاغ خواهد گردید.

رئیس سازمان محیط زیست درباره موضع این سازمان در حوزه آب های ژرف اظهار داشت: ما دیدگاه های خویش را به شورایعالی آب و دولت اعلام نموده ایم و معتقدیم که تمام ظرفیت آبی را در تمام سطوح باید احصا نماییم.

وی با تکیه بر لزوم مدیریت بارش هاگفت: اگر بارش های موجود در کشور را مدیریت نماییم می توانیم بخشی از نیازها را برطرف نماییم. بعنوان نمونه به تازگی ۴۰۰ میلیمتر بارش در شمال کشور داشتیم و در استان سیستان و بلوچستان هم باران سیلابی بارید. در واقع در کشور ما بارش زیاد و در مدت کم رخ می دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: لازم است مبتنی بر داشته های خود برنامه ریزی نماییم و تمام گزینه های آبی کشور شامل آب های مرئی و نامرئی را شناسایی و از نظر حجم و کیفیت تعیین نماییم البته کشورهای دیگر مانند عربستان از آب های ژرف بهره برده اند ولی ما باید منطبق با هزینه انجام شده بهترین دستاورد را داشته باشیم و اگر گرفتار شرایط اضطرار شدیم سراغ سایر منابع آب برویم.

سلاجقه خاطرنشان کرد: اگر هدف از پرداختن به آب های ژرف اکتشافی و آزمایشی باشد مشکلی ندارد اما اصلا نباید وارد بحث استحصال از این منابع شویم.

رئیس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مباحث مطرح شده در اجلاس گلاسکو اظهار داشت: ما نشست های زیادی را با سازمان های بین المللی داشتیم که همچون آنها میتوان به صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و دفتر عمران سازمان ملل متحد اشاره نمود. در این جلسات درباره ظرفیت های فوق العاده ایران جهت استفاده از انرژی های پاک اشاره کردیم و شرکتهای دانش بنیان هم ظرفیت هایی در این عرصه بوجود آورده اند.

سلاجفه افزود: ۱۰۰ میلیارد دلار برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی در کشورهای درحال توسعه در نظر گرفته شده است ولی با عنایت به تحریم ها نمی توانیم از این اعتبار استفاده نماییم ازاین رو با استفاده از منابع داخل تلاش می نماییم به اهداف خود در این عرصه دست یابیم.

وی افزود: ما مواضع خویش را در زمینه مصرف سوخت های فسیلی و کاهش آلاینده ها در این اجلاس اعلام نموده ایم ولی در تعامل با جامعه جهانی هم هستیم و امیدواریم رابطه ای متقابل جهت استفاده از ظرفیت ها وجود داشته باشد.

معاون رئیس جمهوری افزود: بیشترین مباحث مطرح شده در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو مبحث گاز متان و کربن بود و بیشتر درباره آلاینده ها، صنایع و کارخانجات بحث شد.

وی افزود: ما بر مبنای قانون هوای پاک در کشور جلساتی را در وزارت کشور با حضور دستگاههای مختلف برگزار و عملکرد آنها را ارزیابی و در صورت نیاز این دستگاه ها را بازخواست می نماییم.

سلاجقه درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی، اظهار داشت: دنیا در زمینه انتقال آب تجارب متفاوتی داشته است و انتقال آب به خارج از حوضه چندان موفق نبوده است. خوشبختانه اعتبار در نظر گرفته شده برای انتقال فاز دریای خزر هم تخصیص نیافته است.

وی درباره ساخت سد از جانب کشور ترکیه روی رودخانه ارس اظهار نمود: ارس رودخانه مرزی ایران و ترکیه نیست، دیپلماسی محیط زیست هم به صورت عام خوب عمل نکرده است و در زمینه دیپلماسی آب هم چنین وضعیتی حاکم است. در زمینه وضعیت رود ارس نشست های خوبی با کشورهای ارمنستان برگزار شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه قوانین جامع بین المللی در زمینه مبحث آب وجود ندارد، اظهار داشت: قوانینی در حوزه اقیانوس ها و کشتیرانی وجود دارد اما در زمینه رودخانه ها و سفره های آب زیرزمینی مرزی قوانین خاصی نداریم.

وی افزود: در مسافرت وزیر امور خارجه ترکیه به ایران گفت وگوهای خوبی در زمینه حق آبه محیط زیستی انجام شد.

سلاجقه درباره میزان انتشار کربن در کشورمان اظهار نمود: ما هم اکنون از سوخت های فسیلی استفاده می نماییم ولی با عنایت به تروریسم اقتصادی نمی توانیم تعامل لازم را با کشورهای دیگر داشته باشیم. در صورت وجود تعامل میتوان از فناوری های کشورهای دیگر هم بهره برد و همین مساله کاهش کربن را تسهیل می کند البته ما کاهش چهار درصد گازهای گلخانه ای را انجام داده ایم و دنیا هم به این مورد اذعان می کند و حتی ما به کاهش پنج درصدی هم دست یافته ایم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: متاسفانه ضعف هایی در زمینه ارتباط بین دستگاههای مختلف برای حضور در اجلاسی مانند اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو وجود داشت و جای سازمان هواشناسی در این جلسه خالی بود و ما در تلاش هستیم که این نقیصه را هم برطرف نماییم.

سلاجقه درباره برنامه ریزی سازمان محیط زیست در حوزه کشاورزی اظهار نمود: در دنیا در بخش کشاورزی ۶۲ تا ۶۵ درصد آب مصرف می شود شاید این رقم در کشور ما بیشتر باشد اما متاسفانه مدیریت آب در این عرصه عالمانه نیست. مقرر است الگوی کشت استان ها اعلام گردد البته برای موفقیت این مورد احتیاج به فرهنگسازی و انجام فعالیتهای ترویجی و تبلیغی وجود دارد و ضروریست مبتنی بر داشته های سرزمینی خود کشت نماییم.

وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: الگوی مناسبی در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه انجام شده است، ظرفیت آبی، رویکرد کشاورزی، استفاده از پساب ها و... مشخص شده است. از این رویکرد میتوان برای سایر تالاب های کشور هم بهره برد.
وی در پاسخ به پرسشی در زمینه آب آشامیدنی نامناسب در بخش هایی از استان کردستا اظهار داشت: وزارت نیرو باید آب آشامیدنی مناسب تأمین کند و ما هم سد قشلاق را بررسی کردیم و از بعد نظارتی اقدامات لازم را انجام می دهیم.

معاون رئیس جمهوری در زمینه منحل شدن دانشکده محیط زیست و سرنوشت نیروهای آن اظهار نمود: پژوهشکده محیط زیست درحال فعالیت است و می تواند از ظرفیت های نیروی آموزشکده استفاده نماید.

وی در مورد مشکل گرد و غبار در خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه مرکز ملی گرد و غبار نقشه های کانون های اصلی گرد و غبار در داخل و خارج کشور را تهیه کرده و این کانون ها کاملا شناسایی شده است. کانون های داخلی در اولویت اول است و در مرحله بعد باید با دیپلماسی به کانون های گرد و غبار خارجی هم بپردازیم. البته قبلا رایزنی های خوبی در این حوزه شده بود و این مورد را ما پیگیری می نماییم. در زمینه تالاب ها هم لازم است در تالاب های این منطقه و سایر نقاط کشور مدیریت جامع حوضه آبخیز مد نظر قرار گیرد.

سلاجقه در زمینه تبعات کاهش آب سدهای تهران و برداشت بیش از اندازه از سفره های آب زیرزمینی که به فرونشست زمین می انجامد، خاطرنشان کرد: اگر عملیات آبخیزداری به نحو مطلوب صورت گیرد، می توانیم این شرایط را مدیریت نماییم. در زمینه مصرف آب هم لازم است وزارت نیرو اقدامات لازم را انجام دهد و در حوزه کشت هم وزارت کشاورزی و نیرو کار کنند. ما هم بعنوان ناظر عمل خواهیم کرد.

وی افزود: لازم است کیفیت آب دستشویی و حمام با شرب تفاوت داشته باشد از طرفی بیشتر از پیش به مبحث آبخیزداری دقت کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به تبعات تغییرات اقلیمی اظهار نمود: تغییرات اقلیمی باعث بی نظمی در بارش ها شده و لازم است با عنایت به این شرایط اقدام نماییم. گذشتگان هم با شرایط زمین شناسی و آب و هوای کشور خویش را وفق دادند. کشور ما همواره گرفتار خشکسالی و ترسالی بوده است. هم اکنون هم با عنایت به تغییرات اقلیمی این بازه طولانی تر شده است. در این شرایط لازم است کشاورزی به سمت شرایط گلخانه ای و قابل کنترل سوق داده شود.

وی درباره مذاکرات انجام شده با کشور افغانستان در زمینه تأمین حق آبه رود هیرمند اظهار داشت: از مذاکرات اطلاعی نداریم. هم اکنون دولتی فراگیر در افغانستان وجود ندارد البته نماینده ویژه ایران در افغانستان در زمینه حق آبه هیرمند مذاکراتی را انجام داده اند. پیش از این حق آبه ایران از هیرمند ۲۶ متر مکعب بر ثانیه بود اما با انجام اقداماتی مانند ساخت بند کمال خان مشکلاتی به وجود آمد.

سلاجقه افزود: طالبان به تازگی رویکرد مناسبی در این حوزه داشته است البته به شرط آنکه در بالادست هم آبی وجود داشته باشد.

وی درباره ساخت سد ایلیسو در ترکیه اظهار داشت: زمانی هایی که باید حتما بیدار باشیم و به این مورد ها دقت کنیم این اتفاق رخ نداد حتی کشور عراق هم با عنایت به نابسامانی های خود توجهی به این مورد نداشت، در مذاکرات انجام شده با وزیر امور خارجه ترکیه بحث حق آبه مطرح گردیده است و پیگیر آن هستیم.
وی درباره تبعات زیست محیطی ساخت سد چم شیر اظهار نمود: در دولت هم این مورد عنوان شد و اگر قرار باشد شرایطی مشابه سد گتوند داشته باشد حتما جلوی آنرا می گیریم البته ابتدا باید مطالعه جامع آن مشخص شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد علت حضور ایران در سطح معاون رئیس جمهوری در اجلاس گلاسکو در شرایطی که بعضی از کشورها در سطح رئیس جمهوری در این اجلاس شرکت کرده بودند، اظهار داشت: در این اجلاس دیدگاه ایران را درباره تغییر اقلیم و رفع تحریم مطرح کردم و تنها برخی کشورها در سطح رئیس جمهوری در این اجلاس حضور داشتند البته آقای رییسی هم تصریح کرد که حتما بگوییم که شخص رئیس جمهوری قصد حضور در این اجلاس را داشتند.

وی تصریح کرد: سازمان محیط زیست مطابق قانون مکلف است در زمینه گونه های گیاهی و جانوری وارداتی و صادراتی نظر خویش را مطرح کند و سازمان محیط زیست همچنان بر محصولات تراریخته نظارت دارد.

سلاجقه درباره ایرادات مختلف وارد شده بر سازمان محیط زیست و از جانب دیوان محاسبات در حوزه عمل به قانون هوای پاک اظهار داشت: خوشبختانه تمام دستگاه ها را بسیج کرده ایم و جلساتی را در زمینه اجرای قانون هوای پاک در سطح ملی برگزار می نماییم. در بعد نظارتی هم باید وظیفه خویش را به نحو مطلوب به انجام برسانیم.

رئیس سازمان محیط زیست در زمینه پشتیبانی از محیط بانان اظهار داشت: از سال ۹۸ به بعد دریافتی محیط بانان ۱۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. جلساتی را هم با رئیس سازمان امور استخدامی در زمینه محیط بانان مانند ساماندهی محیط بانان طرحی داشتیم.

وی درباره پیگیری های این سازمان در زمینه حکم قصاص محیط بان برومند، اظهار داشت: با وکلای تراز اول در این حوزه گفتگو کرده ایم و تلاش می نماییم حکم بشکند و این محیط بان از قصاص نجات پیدا کند.

سلاجقه در انتها درباره ایرادات قانون پشتیبانی از محیط بانان اظهار نمود: ایراداتی در این قانون وجود دارد و مشکلات احصا شده است و تلاش می نماییم زمینه ای فراهم گردد که محیط بانان بعنوان ضابط قضایی کار خویش را به نحو مطلوب انجام دهند.

در ادامه این نشست احمد لاهیجان زاده - معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست - در زمینه بالا آمدن آب دریای خزر و خلیج فارس، اظهار داشت: متاسفانه آب دریای خزر پس روی دارد و بر مبنای مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۵۰ بر اثر تغییرات اقلیمی این پس روی صورت می گیرد و افزایش تبخیر در این حوزه نقش داشته است. بگونه ای که ۲۰ تا ۲۵ درصد از مساحت این دریا کاسته می شود که عموما در سواحل شمالی آن یعنی در سواحل روسیه خواهد بود.

وی درباره بالا آمدن آب خلیج فارس و تأثیر آن بر جزایر این منطقه اظهار داشت: میزان افزایش سطح آب در حد چند سانتیمتر است البته این اتفاق باعث زیر آب رفتن جزایر این منطقه نمی گردد.

در ادامه این نشست محمدمهدی میرزایی قمی - رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست- اظهار نمود: آخرین گزارش عرضه شده در ایران در سال ۲۰۱۸ بر مبنای اطلاعات به دست آمده در سال ۲۰۱۰ در زمینه انتشار آلاینده ها بود البته در این حوزه فقط انتشار از یک منبع یا مجموعه دولتی و خصوصی مطرح نیست و بیشتر انتشار در ارتباط با بخش انرژی یا مصرف سوخت های فسیلی است که در ایران حدود ۸۳ درصد و در دنیا ۷۵ درصد است.

وی افزود: سال جاری دستورالعمل سازمان محیط زیست برای محاسبه انتشار به بخش های ذیربط ابلاغ می شود.

به گفته میرزایی قمی میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در ایران از چهار درصد فراتر رفته است و طی سال ۹۶ تا ۱۴۰۰، ۷۸ میلیون تن دی اکسید کربن معادل کاسته شده است.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، قبل از برگزاری این نشست خبری به یاد خبرنگاران فقید محیط زیست مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی دو اصله نهال از جانب رئیس سازمان محیط زیست غرس شد.

منبع:

1400/08/25
23:23:25
5.0 / 5
56
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بارش , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه