گزارش گل سپید؛

سیاست های ابلاغی رهبری در زمینه محیط زیست جهانیان را شگفت زده کرد

سیاست های ابلاغی رهبری در زمینه محیط زیست جهانیان را شگفت زده کرد ایران در امتداد اجرای سیاست های ابلاغی رهبری، موفق به کاهش پنج درصدی انتشار گازهای گلخانه ای شده است که بگفته رییس سازمان محیط زیست از این پس در قالب این سیاست ها عمل خواهد شد.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، حفاظت از محیط زیست در قرن بیست و یکم بعنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار قرار گرفت، درست زمانی که کشورهای توسعه یافته بیشترین بهره برداری را از منابع طبیعی جهان کرده و خسارات جبران ناپذیری را بر محیط زیست جای گذاشتند.
دست اندازی ها این کشورها به محیط زیست منجر به بروز چالش های جدی و هزینه بری برای همه زیستمندان جهان شده است؛ معضل تغییرات اقلیمی و تغییرات آب و هوایی از با اهمیت ترین این چالش هاست که منجر به افزایش گرمایش زمین شد و متعاقب این چالش بزرگ زیستی یکی از با اهمیت ترین اجلاس های جهانی در زمینه محیط زیست یعنی اجلاس جهانی آب و هوایی شکل گرفت و تابحال ۲۶ بار مجامع این اجلاس در کشورهای مختلف برگزار شده است.
اظهار شگفتی جهانیان از سیاست های دوراندیشانه محیط زیستی ابلاغی رهبری
هرچند اجلاس اخیر تغییرات اقلیمی موسوم به cop 26 که در گلاسگوی اسکاتلند برخلاف تصور برگزار کنندگان هیچ نتیجه ای در برنداشت. اما نگاه جهانیان را به سمت برنامه های مترقیانه محیط زیستی جمهوری اسلامی ایران جلب کرد. و علی سلاجقه معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست که نماینده رسمی ایران در این جلسه بود، اظهار داشت: در جریان حضورش در این اجلاس به تشریح سیاست های بالادستی ایران مبتنی بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست پرداخته و به جهانیان اعلام نموده است که رهبر دوراندیش و فرزانه ایران، آبانماه ۱۳۹۴ یعنی ۶ سال پیش، راهبردهایی را برای حفاظت از محیط زیست به مسئولان و متولیان محیط زیست در کشور ابلاغ کرده اند، که نه فقط در تاریخ سیاسی ایران کم نظیر بوده است که پیش برنده اهداف داخلی ایران به سمت اقتصاد کم کربن خواهد بود.
رئیس سازمان محیط زیست بعد از بازگشت از این سفر از انعکاس مثبت این سیاست ها در رسانه های بین المللی سخن گفت و اظهار داشت: جهانیان از دید دوراندیشانه رهبرمان شگفت زده شدند.
تاکید رهبری بر گسترش اقتصاد سبز مبتنی بر صنعت کم کربن
در میان این سیاست ها که در ۱۵ بند ارائه شده است، ایشان خواهان پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های بدون مجوز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت شدند و در بند هفتم سیاست هایشان بر مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی اشاره کردند و در بند هشتم بر گسترش اقتصاد سبز مبتنی بر صنعت کم کربن، استفاده از انرژی های پاک و … تاکید داشتند.
اغفال از تقویت دیپلماسی محیط زیست طی سالهای گذشته
هرچند برمبنای آخرین بند این سیاست ها تقویت دیپلماسی محیط زیست بهره گیری مؤثر از فرصت ها و مشوق های بین المللی در حرکت به سمت اقتصاد کم کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری ها و نوآوری های مرتبط مورد تاکید قرار گرفته است، اما حرکت دستگاه های اجرائی هم راستای این سیاست ها نبوده و طی ۶ سال قبل این سیاست ها آنچنان نادیده گرفته شد که سال قبل تعدادی از فعالان محیط زیست بر بی توجهی دولت نسبت به اجرای سیاست ها انتقاد کرده و ابراز داشتند: سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان سازمانی که باید متولی این امر باشد، هیچ حساسیتی از خود بروز نمی دهد و حتی در حد حرف نه عمل! و علاقه ای به اجرای سیاست های فوق نداشته و حتی در حد برگزاری جلسات مشترک با سایر دستگاه های اجرائی دخیل در این مساله اقدام نمی نماید.
سازمان محیط زیست از این پس خودرا موظف به حرکت در قالب سیاست های رهبری می داند
رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به سوال مهر درباره وضعیت اجرائی شدن این سیاست ها، بر این کم کاری های اذعان داشت و اظهار داشت: هرچند تا حالا سازمان محیط زیست بعنوان متولی اصلی اجرای سیاست ها را در دستور کار قرار نداده اما از این پس سازمان خودرا موظف به حرکت در این چارچوب می داند.
سیاست های ابلاغی به تقویت حوزه قانونگذاری در زمینه محیط زیست کمک کرد
با وجود این کم توجهی ها از طرف قوه مجریه، قانونگذاری های خوبی مبتنی بر این سیاست ها در کشور انجام شده و محمد مجابی رییس کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، از تبدیل سیاست های ابلاغی رهبری به قوانینی همچون حفاظت و احیای تالاب ها، حفاظت از خاک و منابع ژنتیکی کشور و… سخن گفته و آنرا از دستاورد مشترک دولت و مجلس دانسته و اظهار داشت: قوه قضائیه هم در جرم انگاری محیط زیستی گام های بلندی برداشته است.
کاهش ۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای از طرف ایران
در این میان، کاهش گازهای گلخانه ای که از بندهای مورد توجه رهبری بوده است، باتوجه به توان اقتصادی کشور مورد توجه قرار گرفته است. و ایران طی سالهای اخیر موفق به کاهش ۵ درصدی این آلاینده ها شده است.
رئیس سازمان محیط زیست اعلام نموده است: ما نه فقط از پس اجرای کاهش این حجم از آلاینده ها برآمدیم که یک درصد هم بیش از تعهدی که در اجلاس پاریس پیشنهاد داده شده بود (کاهش ۴ درصدی تولید گازهای گلخانه ای بدون برداشتن تحریم ها)، کاهش تولید داشته ایم.
وی با تاکید بر این که ایران اکنون با اجرای سیاست های کاهش گازهای گلخانه ای ۵ درصد از تولید خود کاسته است، اظهار داشت: با این وجود خودرا ملزم به اجرای تعهدات بین المللی در وضعیت حاضر نمی دانیم و اجرای سیاست های ابلاغی رهبری دراین زمینه کشور را به مقصد مطلوب می رساند.
سلاجقه با اشاره به این که کشور ما تحت تأثیر تروریسم اقتصادیست و سخت ترین تحریم ها طی سالهای اخیر بر کشور ما تحمیل شده است اشاره کرد: نباید در این شرایط به کشورهایی که به دنبال استثمار کشورهای درحال توسعه ازجمله ایران هستند امتیازی بدهیم.
کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود برگ برنده ای برای ایران در مجامع بین المللی است و نشان دهنده نگاه دوراندیشانه مقام معظم رهبری بر اجرای نقش ایران در دیپلماسی محیط زیست است و حال در آستانه هفتمین سال ابلاغ این سیاست ها به نظر می آید، باتوجه به رویکرد مثبت دولت سیزدهم به مسائل زیست محیطی فارغ از شعارزدگی در سالهای پیش رو شاهد اجرای بخش های مهمی از این سیاست ها باشیم.

1400/08/27
14:35:34
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آب , آلودگی , برند , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه