در جلسه كمیته اضطرار آلودگی هوای تهران مصوب شد

توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه

توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در نشست کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ضمن اعلام مصوبات جلسه از توقف فعالیت واحدهای صنعتی در دو روز آینده اطلاع داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا سعید محمودی ضمن اشاره به وضعیت جوی تهران طی روزهای آینده اظهار داشت: تا شنبه (۶ آذرماه) وضعیت جوی پایدار پیشبینی می شود. امکان دارد در این روز باد موقت بوزد اما از یکشنبه تا سه شنبه (۷ تا ۹ آذرماه) باردیگر پایداری جوی پیشبینی می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره علل اصلی آلودگی هوای پایتخت تصریح کرد: یکی از مهم ترین مسائلی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، تردد کامیون ها در شب است همینطور فعالیت کارخانه های شن و ماسه هم سهم زیادی در تشدید آلودگی هوای شهر تهران دارد.

وی ضمن اشاره به ضرورت توقف فعالیت کامیون ها حتی به صورت مقطعی افزود: سوال اصلی اینجاست که چرا سیاست های کنترل آلودگی هوا برای خودرو های شخصی اجرا می شود اما زمانی که نوبت به کامیون ها و موتور سیکلت ها می رسد، سیاست های نظارتی تغییر می کند. این مورد مساله ای است که خارج از توان نهادهای زیست محیطی است و پلیس و دیگر نهادهای مربوط باید این مشکل را مدیریت کنند. وقتی قانونی درباره این مشکل تصویب می شود، باید اجرا شود. در غیر این صورت بود و نبود آن تفاوتی ندارد البته در سالهای گذشته همکاری مناسبی میان پلیس و کارگروه اضطرار آلودگی هوا وجود داشته است که امیدواریم سال جاری هم ادامه پیدا کند.

محمودی با بیان مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا اظهارکرد: با عنایت به پیشبینی پایداری هوا در ایام آینده، محدودیت هایی برای مدیریت وضعیت فعلی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: پیشگیری از تردد شبانه کامیون ها و تردد خودرو های فاقد معاینه فنی و دودزا یکی از محدودیت هایی است که در دو روز آینده اعمال می شود. کامیون ها با مصرف سوخت گازوئیل که منشا اصلی تولید ریزآلاینده های کمتر از ۲.۵ میکرون است، از مهم ترین منابع آلودگی متحرک هستند.

محمودی با تکیه بر ضرورت توقف فعالیتهای صنعتی آلاینده اظهارکرد: توقف کلیه واحدهای عمرانی که سبب تشدید الودگی می شوند بخصوص واحدهای صنعتی ماسه و بتن در دستور کار قرار می گیرد. بر مبنای مصوبات جلسه امروز فعالیت واحدهای شن و ماسه در دو روز آینده متوقف خواهد شد همینطور استقرار پایگاه سیار پزشکی هم جزو مصوبات امروز جلسه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به استفاده مکرر از سوخت مایع که سبب ایجاد آلودگی هوا می شود، اظهار داشت: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها یکی از اصلی ترین مصوبات جلسه امروز است. در سالهای گذشته همواره شایعات مصرف مازوت در کشور به گوش می رسید این در حالیست که میزان مصرف مازوت در کشور تنها سه درصد اعلام می شود. اگر این رقم صحت داشته باشد همین ۳ درصد هم در روزهایی مصرف می شود که هوا پایدار می باشد و آلودگی بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

محمودی در انتها ضمن اشاره به مدت اجرای این مصوبات اظهار داشت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه (۶ آذرماه) است و بسته به شرایط تغییر خواهد نمود.

منبع:

1400/09/03
21:42:46
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آلودگی , باد , تردد , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه