گزارش مهر؛

کمربند شرق اصفهان سبز می شود

کمربند شرق اصفهان سبز می شود گل سپید: جنگل کاری در 50 هکتار از اراضی کمربند شرق اصفهان در قالب پویش مردمی ایرانی سرسبز هر ایرانی یک نهال روز چهارشنبه هشتم دی ماه اجرا شد.محمدعلی کاظمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان عصر چهارشنبه هشتم دی ماه در مراسم کاشت ۲۰۰ اصله نهال اسکوپاریا (بادام کوهی) در کمربندی شرق شهر اصفهان، در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور باتوجه به نیاز جامعه به توسعه جنگل های دست کاشت و فضای سبز شهری و روستایی و نیز غنی سازی جنگل های دست کاشت در جنگل های زاگرسی، حرکتی را با عنوان (پویش مردمیِ ایرانی سرسبز، هر ایرانی یک نهال) از آذرماه سال جاری با همکاری سازمان بسیج سازندگی، جمعیت هلال احمر، سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و علاقه مندان به طبیعت و ورزشکاران در سراسر کشور آغاز نموده است.
او افزود: این پویش در استان اصفهان نیز بصورت بذرکاری و نهال کاری همزمان با سراسر کشور فعالیت خودرا شروع کرد که در نجف آباد، کاشان، سمیرم، فریدن، شاهین شهر و نائین در حال اجرا می باشد و امروز با مشارکت بسیج سازندگی استان و شهرداری منطقه چهار در امتداد اجرای کمربند سبز شرق اصفهان، بذر و نهال اسکوپاریا در ۵۰ هکتار از اراضی این منطقه کاشته می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه این کلانشهر به علت وجود آلاینده های هوا به کمربند سبز و توسعه فضای سبز شهری نیاز دارد، تصریح کرد: درختکاری، یکی از بهترین روش های کاهش آلودگی و تولید اکسیژن است.
جنگل کاری در ۱۷۵۰ هکتار از اراضی اصفهان
کاظمی اظهار داشت: طبق پیش بینی، عملیات پویش مردمی ایرانی سرسبز، هر ایرانی یک نهال در ۱۷۵۰ هکتار از اراضی استان در شهرستان های اشاره شده، باید اجرا می شد که از آذرماه تا حالا عمده آن انجام شده است و این پویش تا اسفندماه با مشارکت مردم ادامه خواهد داشت.

او با اشاره به این که در این پویش جنگل کاری به علت محدودیت منابع آبی شهر و استان اصفهان، گونه های با نیاز آبی کم و سازگار با خشکی کاشته می شود، اشاره کرد: باتوجه به شرایط کم آبی سفارش ما کاشت گونه هایی است که به لحاظ اقتصادی و فضای سبز مناسب این خطه باشد؛ بدین جهت درخت اسکوپاریا گزینه مناسبی برای توسعه فضای سبز شرق اصفهان بود که آنرا تامین کردیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان افزود: عملیات جنگل کاری در فصل پاییز بصورت بذرکاری است و با عنایت به این که اسکوپاریا گیاهی جنگلی است مشکلی در حوزه کاشت آن در وضعیت سرما وجود ندارد.
کاشت یک هزار اصله درخت به یاد شهدا
کاظمی با دعوت از شهروندان برای مشارکت و پیوستن به پویش مردمی ایرانی سرسبز هر ایرانی یک نهال، افزود: طبق برنامه سازمان جنگلها و بسیج سازندگی، مقرر است در این پویش به یاد هر شهید یک هزار اصله درخت در سطح کشور کاشته شود.
در این مراسم همین طور سرهنگ حسن عجمی رییس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: برنامه امروز برای توسعه کمربند سبز شرق اصفهان در قالب پویش مردمی ایرانی سرسبز هر ایرانی یک درخت است که بسیج سازندگی کشور و سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور در این پویش همکاری می کنند.
او با اشاره به این که این پویش مردمی از آذر ماه تا حالا در چند شهرستان استان برگزار شده است، اضافه کرد: نهال ها با یاد شهدا کاشته می شود تا سبب برکت شود.
بسیج در ۷۰۰ هکتار طرح مقابله با بیابان زایی انجام داد
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان با اشاره به دیگر کارهای این نهاد در حوزه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی تصریح کرد: ۷۰۰ هکتار بیابان زدایی با ماموریت بسیج سازندگی و کمک به منابع طبیعی استان در سالهای اخیر انجام شده و همکاری ما با منابع طبیعی ادامه خواهد داشت برای اینکه بسیج برای مساعدت با نظام، دولت و مردم بنیان گذاری شد.
همچنین مجید عرفان منش مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: کاشت دیم ۲۰۰ اصله گیاه اسکوپاریا که سازگار به خشکی و کم آب بر است، امروز در شرق کلانشهر اصفهان نمادین شروع شد و در ایام آینده ادامه خواهد داشتبرای
درختکاری در اصفهان به درخت بانی تبدیل می شود
او با ابراز امیدواری برای ادامه این پویش برای حفظ فضای سبز شهر، اظهار داشت: برنامه بزرگ درختکاری اسفندماه که بصورت فرهنگ و سنت درآمده است امسال به علت مشکلات آب، به طور گسترده نخواهد بود و درختکاری به درخت بانی تبدیل می شود تا فضای سبز موجود را حفظ نماییم برای اینکه به علت خشکسالی قسمتی از فضای سبز اصفهان لطمه دیده است و به صورتی با چنگ و دندان آنرا حفظ می نماییم.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به برنامه های این سازمان برای سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: باتوجه به وضعیت آبی اصفهان، پروژه توسعه ای در سال پیش رو کمتر می توان تعریف کرد اما با همکاری منابع طبیعی استان در نظر داریم مشابه پارک کوهستانی صفه، در شمال شهر اصفهان نیز پارک اکولوژیک راه اندازی نماییم و از شهروندان نیز درخواست می نماییم برای حفاظت درختان شهری به ما کمک کنند.


منبع:

1400/10/09
14:11:58
5.0 / 5
157
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه