سازمان هواشناسی هشدار داد

افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور تا ۳ متر

افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور تا ۳ متر به گزارش گل سپید سازمان هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا ۳ متر و بارش برف در ۱۹ استان اطلاع داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از وزش باد نسبتا شدید در ایام چهارشنبه و پنج شنبه( ۱۵ و ۱۶ دی ماه) اطلاع داد.

در پی فعالیت این سامانه افزایش ارتفاع موج حداکثر۲ تا ۳ متر قابل انتظار است.

چهارشنبه ( ۱۵ دی ماه) خلیج فارس و تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و پنج شنبه ( ۱۶ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان تحت تأثیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثرات این مخاطره شامل خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و صدمه به قفس ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از فعالیتهای تفریحی و محدودیت در سایر فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هرگونه خسارت است.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی بعدازظهر سه شنبه( ۱۴ دی ماه) تا پنج شنبه( ۱۶ دی ماه) اطلاع داد.

مخاطرات حاصل از فعالیت این سامانه شامل بارش برف، وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و کولاک برف خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه سه شنبه( ۱۴ دی ماه) استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، چهارشنبه( ۱۵ دی ماه) استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در استانهای زنجان، همدان، مرکزی، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، یزد، قزوین، البرز، تهران، سمنان، غرب اصفهان، شمال کرمان و پنج شنبه( ۱۶ دی ماه) ارتفاعات و دامنه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و کرمان خواهد بود.

بر اثر فعالیت این سامانه مخاطراتی مانند مه، لغزندگی و کاهش دید بخصوص در جاده های کوهستانی، کاهش محسوس دما، احتمال صدمه به ماشین آلات کشاورزی، اختلال در عملیات عمرانی و احتمال تاخیر در پرواز دور از انتظار نخواهد بود.

توصیه می شود از سفرهای غیر ضروری پرهیز شود و در صورت سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در دستور کار قرار گیرد همینطور احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو، عدم بتن ریزی، مدیریت در مصرف انرژی، اتخاذ تمهیدات لازم در حفظ ماشین آلات کشاورزی و آمادگی دستگاههای امدادی ضروریست.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/10/14
13:00:41
5.0 / 5
105
تگهای خبر: باد , بارش , تردد , خلیج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه