معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها سازمان محیط زیست خبرداد

تفاهم با سازمان جنگلها برای مدیریت چرای دام

تفاهم با سازمان جنگلها برای مدیریت چرای دام به گزارش گل سپید معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اجرای طرح های توسعه ای باید با درنظر گرفتن آمایش سرزمین باشد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علی بالی ضمن اشاره به وضعیت پروژه گردشگری جزیره آشوراده تصریح کرد: پرونده این جزیره در مراجع قضایی است تا زمان تعیین تکلیف مرجع قضایی اقدامی صورت نمی گیرد. با معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم مکاتباتی انجام داده و مدارک خویش را برای چرایی انجام کار عرضه کرده ایم. مستندات و دفاعیات عرضه شده و منتظر رای هستیم. مبحث از راه سازمان محیط زیست در حال پیگیری است.

وی درباره سیاست محیط زیست درباره طبیعت گردی بعنوان بهره برداری پایدار اظهار داشت: در مناطقی که خصوصیت های اکولوژیک اجازه بدهد باید گردشگری پایدار را توسعه بدهیم. برنامه سازمان محیط زیست توسعه اقتصاد گردشگری در محیط زیست است.

معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست درباره مدیریت مناطق حفاظت شده اظهار نمود: مجوز دام برای همه کسانی که تایید شده اند، صادر می شود البته سازمان محیط زیست برای صدور مجوزها نقش اساسی ندارد. در بعضی موارد با همکاری سازمان مناطقی درنظر گرفته شده تا ورود دام و احشام به آن ممنوع شود و محیط بانان ما موظف می باشند با متخلفان برخورد کنند.

بالی افزود: در این حوزه تعاملی بین سازمان جنگلها و سازمان محیط زیست انجام شده و پیش نویس تفاهم نامه تهیه شده است. در سمنان اقداماتی انجام شده و دام ها از مناطق مربوط خارج شده اند. تفاهم نامه ای که در شرف امضاست می تواند خیلی از مشکلات را رفع کند.

وی همینطور راجع به تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن اظهار داشت: مطالعاات دامنه دار سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تغییرات اقلیم و حیات وحش انجام و به سازمان جنگلها عرضه شده است. یکی از اشکالات در ارتباط با تغییرات اقلیم بی توجهی به آمایش سرزمین در کشور است. آمار دقیقی درباره طرح های توسعه ای دولتی و خصوصی وجود ندارد. خیلی از طرح های توسعه ای تأثیر منفی روی اکوسیستم منطقه می گذارند. سازمان حفاظت محیط زیست هم فهرست مناطق را به دستگاه ها ابلاغ کرده است.

بالی در انتها ضمن اشاره به ضرورت برقراری ارتباطی منطقی میان توسعه و حفاظت از محیط زیست اظهار نمود: اجرای بعضی از این طرح ها اجتناب ناپذیر است چون کشور درحال توسعه است. اگر بخواهیم درصد این طرح ها را به دست آوریم هم نمی توانیم. بیشتر تخلفات در اجرای طرح ها خارج از مناطق حفاظت شده انجام می شود. در داخل مناطق حفاظت شده مجوزی صادر نمی گردد. ۱۲ درصد مناطق ما درگیر طرح های معدن کاری هستند. بر مبنای ماده ۲۴ قانون معادن بررسی و صدور مجوز باید با ارزیابی زیست محیطی صورت گیرد.
منبع:

1400/10/20
13:03:58
5.0 / 5
118
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه