کاهش ۱۲ درجه ای دما در بعضی نقاط کشور

کاهش ۱۲ درجه ای دما در بعضی نقاط کشور گل سپید: سازمان هواشناسی کشور نسبت به کاهش دما تا ۱۲ درجه سانتیگراد در نقاط مختلف کشور و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر و خلیج فارس اخطار داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ توده هوای سرد طی بازه زمانی جمعه(۲۴ دی ماه) تا سه شنبه( ۲۸ دی ماه) اطلاع داد.

کاهش نسبی دما به صورت میانگین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد، ماندگاری و تشدید هوای سرد اصلی ترین مخاطره این سامانه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه جمعه ( ۲۴ دی ماه) در شمال غرب و غرب سواحل، شنبه (۲۵ دی ماه) در نیمه شمالی و مرکز و جنوب غرب، یکشنبه ( ۲۶ دی ماه) در شمال غرب و غرب سواحل دامنه و ارتفاعات البرز و دوشنبه ( ۲۷ دی ماه) جنوب غرب و مرکز و شرق سواحل و شمال شرق و سه شنبه ( ۲۸ دی ماه) شمال شرق و شرق و جنوب شرق خواهد بود.

در این شرایط جوی افزایش مصرف حامل های انرژی، یخبندان و احتمال خسارت به تاسیسات کشاورزی، کارخانجات و منازل دور از انتظار نیست و سفارش می شود محافظت و پوشش لوله های آب و تاسیسات، استفاده از ضدیخ در خودرو ها و سایر ماشین آلات و مدیریت حامل های انرژی در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از افزایش سرعت باد و ارتفاع موج اطلاع داد.

این سامانه از جمعه( ۲۴ دی ماه) تا یک شنبه( ۲۶ دی ماه) فعالیت خواهد داشت. افزایش ارتفاع موج در سواحل از ۱ تا ۲.۵ متر و فراساحل بیشتر از ۳ متر توام با رگبار باران و رعدوبرق از نتایج فعالیت این سامانه است.

این شرایط جوی جمعه ( ۲۴ دی ماه) در شمال خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر، شنبه ( ۲۵ دی ماه) در مناطق مرکزی و شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر و یک شنبه( ۲۶ دی ماه) در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر حاکم خواهد بود و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس ها را به همراه خواهد داشت.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد قایق های سبک و تفریحی، پرهیز از فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتیهای تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه خسارت است.

سازمان هواشناسی در ادامه از وزش باد نسبتاً شدید طی روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه( ۲۴، ۲۵ و ۲۶ دی ماه) اطلاع داد.

مخاطرات این سامانه می تواند سبب افزایش ارتفاع موج در سواحل از ۱.۵ تا ۲.۵ متر و فراساحل حداکثر ۴ متر شود.

این شرایط جوی جمعه ( ۲۴ دی ماه) در نواحی ساحلی و دور از ساحل استان گلستان، شنبه (۲۵ دی ماه) در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران و یک شنبه ( ۲۶ دی ماه) در نواحی ساحلی و دور از ساحل شرق مازندران و گلستان حاکم خواهد بود.

تاثیرات این مخاطره شامل احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس ها می شود و سازمان هواشناسی نسبت به منع تردد قایق های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای پشتیبانی صنایع فراساحل و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی سفارش می کند.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/10/23
12:25:47
5.0 / 5
88
تگهای خبر: آب , باد , تردد , خلیج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه