مقابله با آلودگی های صنعتی قم، چگونه حاصل می شود؟

مقابله با آلودگی های صنعتی قم، چگونه حاصل می شود؟ قم آسمان آبی و هوای پاک حقی مسلم برای فرزندان این کره خاکی است که حالا به شعاری صرف مبدل شده و به خاطره ها پیوند خورده است.


هوای مطبوع و آسمان دلکشی که هاله ای از سیاهی و پلیدی فعالیتهای بی علم انسانی را در آغوش خود به تنگ گرفته و از وضع موجود هم رضایت ندارد.
آلودگی هوا واژه قریبی است که پاسخی برای پرسش بیماری های ریوی و ام اس و نقصها جسمانی نوزادان است و چالشی هر ساله در اغلب کلان شهرها است؛ اما سؤال اینجاست که آیا راهی برای کنترل و کاهش این آلودگی وجود دارد؟
آلودگی هوا از عوامل گوناگونی نشئت می گیرد که بارزترین آن آلودگی ناشی از فعالیت نیروگاه های تولید برق است، بحثی که با تشدید وضعیت آلایندگی ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
نیروگاه های حرارتی انواع مختلفی مانند بخاری، سیکل ترکیبی، گازی و دیزلی دارند که برای تولید برق نیازمند مصرف سوخت های فسیلی نظیر گاز طبیعی و گازوئیل هستند که با احتراق آنها انرژی مورد نیاز برای تولید برق را به دست می آید.
درواقع نیروگاه های حرارتی، حالا ۹۰ درصد برق کشورمان را از محل سوزاندن سوخت هایی مانند گاز طبیعی، گازوئیل و مازوت تأمین می کنند که به تبع آن سطح وسیعی از آلاینده های هوا را سبب می شوند.
اما نکته قابل توجه اینجاست که باوجود سهم زیاد سوخت مصرفی این نیروگاه ها در افزایش آلودگی هوا، سایر صنایع سوخت سنگین هم در این تراژدی نقش آفرینی می کنند.
این نیروگاه ها به صورت معمول با استفاده از گاز طبیعی فعالیت می نمایند، اما مشکل زمانی تشدید می شود که در زمستان با در اولویت قرار گرفتن تأمین گاز شهری، مصرف سوخت های مایع در نیروگاه ها افزایش و به دنبال آن میزان آلایندگی نیروگاه ها هم روند رو به اوج گیری افزونی را تجربه می کند؛ بنابراین میتوان گفت مصرف گاز طبیعی برای کاهش آلودگی ها بهتر است، درواقع مصرف گازوییل و مازوت بخصوص در فصول سرد سال به خاطر خروج گوگرد موجود در مازوت از دودکش ها، به همراه بروز پدیده وارونگی دما (اینورژن) تاثیر بالایی در آلودگی هوا دارد.
در این خصوص شفیعی، معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، در گفتگو با ایسنا بیان نمود: با عنایت به خصوصی سازی نیروگاه سیکل ترکیبی و تاثیر فعالیت آن بر هوای استان قم، بایستی اذعان کرد که نوع سوخت این نیروگاه مؤثر بر آلودگی هوای شهر است.
وی ادامه داد: نیروگاه قم در میان سایر نیروگاه های کشور جزو نیروگاه های خوب و متوسط به حساب می آید، چونکه خیلی از نیروگاه های موجود در بافت تهران راندمانی به شدت پایین را دارا بوده و در وضعیت نامناسبی قرار دارند، بنابراین خوشبختانه استان قم این حجم از تولید مازوت را ندارد و فعالیت نیروگاه از گازوئیل و گاز نشئت می گیرد و راندمان انرژی نسبتاً مناسب تری را نسبت به میانگین راندمان کشوری دارا است.
شفیعی در مورد اهمیت این راندمان انرژی در نیروگاه قم در نوع سوخت مورد استفاده آن اظهار نمود: این راندمان به لحاظ تغییرات اقلیمی و گازهای گلخانه ای قابل توجه است، بنابراین در بحث سوخت هم ما اقدامات و پیگیری ها و مکاتبات بسیار زیادی طی سالهای اخیر انجام شده است.
وی افزود: سوخت نیروگاه به صورت کلی چه مایع و چه گاز، در مدیریت خود نیروگاه نیست و خود نیروگاه بر مبنای ادعاهای خود دارای طراحی اولیه ای برمبنای گاز بوده و سوخت گاز هم راندمان بهتری دارد و هم استهلاک کم تری برای تجهیزات آن ایجاد می کند، سوخت مایع هم که استفاده آن به اجبار است باعث تهدید محیط زیست می شود و مدیریت آن هم در قم اتفاق نمی افتد.
شفیعی ضمن اشاره به مدیریت بحث سوخت نیروگاه های استان قم که در اختیار تهران قرار دارد، خاطرنشان کرد: مدیریت شبکه گاز و تعیین تکلیف نوع سوخت مصرفی همه نیروگاه های موجود در سرتاسر کشور بخصوص قم در اختیار تهران است که چه نیروگاهی در چه استانی چه میزان از ظرفیت گاز در چه فصلی استفاده نماید، بنابراین ما هم با حضور استاندار قم مکاتباتی ترتیب داده و رجوع هم صورت گرفته و آنها هم بحث و استدلال خاص خود در مدیریت سوخت کشور را دارند.
وی ضمن اشاره به تضرر جدی نیروگاه استان قم در بحث نوع سوخت مصرفی آن، بیان نمود: متأسفانه نیروگاه قم از تغییر نوع سوخت مصرفی خود بسیار متضرر شده و چاره ای جز تمکین از شرایط ابلاغ گردیده به وی را هم نخواهد داشت.
شفیعی اضافه کرد: در مسافرت اخیر ریاست جمهوری عرض ما بر این بود که هم سوخت مایع باکیفیت تری در اختیار قم قرار دهند؛ به لحاظ تعیین تکلیف هیئت وزیران و وزرای نفت بر این فرایند مصرف سوخت و هم بتوانند روزهای بیشتری از سوخت گاز را در اختیار نیروگاه بگذارند تا تاثیر مثبتی بر کاهش آلودگی سطح شهر قم داشته باشد.
وی از اولویت بندی نیروگاه ها نزد وزارت نفت تهران گفت و اظهار نمود: خیلی از نیروگاه ها برای تهران حساسیت بیشتری دارند و سوخت بهتر باکیفیت تری را هم به آنها تخصیص خواهند داد و به نیروگاه هایی که تاثیر کمتری بر آلودگی هوا دارند سوختی با کیفیتی متوسط تحویل داده می شود.
شفیعی اظهار داشت: تلاش ما بر این است که نیروگاه قم هم جزو نیروگاه های حساس داخل کشور قلمداد شود تا از شدت آلودگی های زیست محیطی و هوایی قم کاسته شود و اولویت های بالاتری را در زمینه تخصیص گاز و سوخت مایع را اعطا کنند.
باوجود تلاش جدی مسئولین جهت بهبود کیفیت سوخت و کاهش آلودگی های هوایی در سالهای اخیر، اما تردد خودرو های فرسوده، فعالیت نیروگاه ها و صنایع آلاینده در نزدیکی شهر، باز هم به این آلودگی دامن می زند که در این بین سهم نیروگاه ها و صنایع بیشتر قلمداد می شود.
افزایش مصرف گاز در بخش خانگی که نیروگاه ها را به سوخت دوم اجبار می کند، شاه کلید ماجرای تکراری آلودگی هرساله هوای زمستان ها است که از دید مسئولین ذی ربط آن گریزی هم از آن نیست مگر انتظار برای آخر فصل سرما بدون هیچ اقدام پیشگیرانه ای!
با ادامه این روند و عدم تبدیل نیروگاه های گازی به نیروگاه های سیکل ترکیبی و عدم توجه به این منابع فسیلی و تجدید ناپذیر و ارزشمند، مشکل سوخت نیروگاه ها و سهم پررنگ وی در افزایش آلودگی ها به معضلی عظیم مبدل شده که عزم همگانی هم مشکل گشای آن نخواهد بود.
منبع:

1400/11/03
14:02:53
5.0 / 5
633
تگهای خبر: آب , آسمان , آلودگی , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه