رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

زباله ها در استانهای شمالی جایی برای دفن ندارند

زباله ها در استانهای شمالی جایی برای دفن ندارند به گزارش گل سپید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در استانهای شمالی زباله ها جایی برای دفن ندارند، اشاره کرد: لازم است با فرهنگ سازی طوری عمل نماییم که پسماند پیش از دفن به یک سرمایه تبدیل گردد و استانداران استانها به ویژه استانهای شمالی دنبال جذب سرمایه گذار باشند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علی سلاجقه در سی و یکمین کارگروه ملی مدیریت پسماند که ۲۱ اردیبهشت ماه با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان ها برگزار شد، اظهارکرد: کارگروه مدیریت پسماند یکی از کارگروه های تاثیرپذیر است و امیدوار هستم به حل مسائل پسماند کشور بپردازد. از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خواسته ایم تمامی کالاهایی که مهر دانش بنیان دارند را به ما اعلام نماید تا دستگاهها را به استفاده از آنها مکلف نماییم. از امروز برای شروع هر کاری از پروژه های دانش بنیان استفاده و کارهای نیمه کاره را با بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان داخلی مدیریت کنید.

معاون رئیس جمهوری به بازدید خود از نیروگاه زباله سوز ساری اشاره نمود و اظهار داشت: نیروگاه زباله سوز ساری قرار بود در ۲۲ بهمن سال قبل افتتاح شود ولی این اتفاق نیفتاد. حال مقرر است دو نیروگاه زباله سوز ساری و نوشهر در دهه فجر امسال با تمام ظرفیت به بهره برداری برسند.

وی اضافه کرد: استانداری ها، ادارات کل محیط زیست، شهرداری ها، شرکت آب و فاضلاب و پسماند وزارت کشور باید تکالیف شان را در این بخش به درستی انجام دهند و مردم را همیشه در تولید پسماند مقصر ندانیم. خود ما بعنوان مسئولان دستگاه های اجرائی مقصریم و باید دراین زمینه پاسخگو باشیم.

معاون رئیس جمهوری افزود: امیدوار هستم در برنامه زمان بندی چهارساله دولت سیزدهم مشکلات پسماند کشور حل شود و در آخر این دولت شاهد معضلات پسماند در استانهای شمالی نباشیم. بمنظور حفاظت بهینه از عرصه های منابع طبیعی استانهای شمالی تکالیف دستگاهها به ویژه وزارت جهاد کشاورزی باید مشخص شود.

سلاجقه به حوزه آبخیز مشرف به تالاب انزلی اشاره نمود و اظهار داشت: سلامت حوزه آبخیز مشرف به تالاب انزلی باید با یک برنامه جامع پیگیری شود و اگرسلامت حوزه آبخیز رعایت شود، مطمئنا مشکلات پایین دست این حوزه حل خواهد شد. تالاب انزلی هم اکنون محل انباشت انواع آلاینده های خطرناکست که توسط رودهای منتهی به تالاب وارد آن و موجب آلایندگی شدید تالاب و ایجاد مناظر غیرطبیعی و بوهای مشمئزکننده شده است.

وی به استفاده از ظرفیت «آر بی اف» در کارخانه های سیمان اشاره و اظهارکرد: بسیاری از پسماندها قابلیت استفاده در سوخت را دارند و خیلی از صنایع سیمان از این کار استقبال کرده اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این فرهنگ کاهش تولید پسماند در کشور باید نهادینه شود، اظهار داشت: فرهنگ سازی برای کاهش تولید پسماند توسط همه دستگاهها به ویژه صدا و سیما یک تکلیف باشد و توجه به زیرساخت های فرهنگی آن نیاز است. دستگاهها مکلف به تغییر رویه شوند و مواد مصرفی و محصولات قابل استفاده که قابلیت بازیافت دارند را در برنامه های جاری خود قرار دهند. چنانچه حتی ۱۰ درصد در بحث تفکیک پسماند از مبدا و معضلات تولید پسماند کم شود، رقم چشمگیری در کاهش تولید پسماندها خواهیم داشت.

سلاجقه با اشاره به اینکه در استانهای شمالی زباله ها جایی برای دفن ندارند، اشاره کرد: باید با فرهنگ سازی طوری عمل نماییم که پسماند پیش از دفن به یک سرمایه تبدیل گردد و استانداران استانها به ویژه استانهای شمالی باید دنبال جذب سرمایه گذار باشند.

وی به بخشنامه پلاستیک که در هیات دولت تصویب شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: با استناد به بخشنامه پلاستیک همه دستگاهها برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور اقدام های موثری انجام داده اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ظرفیت های بالقوه صندوق ملی محیط زیست تصریح کرد: هرجا که نیاز باشد می توانیم از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست استفاده نمائیم چونکه این صندوق در خدمت رفع آلاینده های محیط زیست است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این کارگروه، استانداران استانهای گیلان و مازندران گزارشی از اقدام ها و برنامه های عملیاتی ساماندهی پسماندهای عادی در استان ارائه کردند و نماینده سازمان ملی استاندارد نیز درباب تدوین استانداردهای مورد نیاز در بخش مدیریت پسماند توضیحاتی داد.

منبع:

1401/02/24
22:23:52
5.0 / 5
214
تگهای خبر: آب , پلاستیك , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه