سازمان جهانی هواشناسی خبر داد

افزایش دما و اسیدی ترشدن اقیانوس ها در ۲۰۲۱

افزایش دما و اسیدی ترشدن اقیانوس ها در ۲۰۲۱ به گزارش گل سپید سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز گذشته (چهارشنبه) اعلام نمود که اقیانوس های جهان پارسال میلادی (۲۰۲۱) از نظر دما و اسیدی بودن به بالاترین حد از زمان ثبت رکوردها رسیده اند و سطح آنها هم به علت ذوب یخ های قطبی به بالاترین حد رسیده است.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، "پتری تالاس" - دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی - در اطلاعیه ای اظهار داشت: اقلیم زمین در مقابل دیدگان ما درحال تغییر است. گازهای گلخانه ایِ ناشی از فعالیتهای انسانی برای نسل های مختلف همچنان زمین را گرمتر خواهد نمود.

این گزارش تحت عنوان "وضعیت اقلیمی جهان" پس از ارزیابی اقلیمی سازمان ملل منتشر می شود که اخطار می دهد بشریت باید تصاعد گازهای گلخانه ای را به شدت کم کند یا با تغییرات بیشتر از پیش فاجعه بار در وضعیت اقلیمی جهان روبرو شود.

سازمان جهانی هواشناسی اظهار داشت که پارسال میلادی میزان دی اکسید کربن و متان موجود در جو زمین بیشتر از هر زمان دیگری در دوران صنعتی بود.

میانگین دمای زمین پارسال میلادی ۱.۱۱ درجه سانتیگراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی بود و کارشناسان اخطار می دهند که اگر این میزان از ۱.۵ درجه عبور کند، آثار گرمایش بسیار شدید خواهد شد.

اقیانوس ها مهم ترین محل جذب گرمایش و تصاعد هستند. آنها ۹۰ درصد دمای اضافی انباشته شده در اتمسفر در ۱۷۰ سال گذشته و ۲۳ درصد دی اکسید کربن تولیدی بشر را جذب کرده اند.

بر اساس این گزارش، اقیانوس ها در ۲۰ سال گذشته به صورت قابل توجهی گرم تر شده اند که پارسال میلادی رکورد گذاشت، روندی که انتظار می رود، ادامه یابد. به قول سازمان جهانی هواشناسی، این تغییر احیانا برای صدها یا هزاران سال قابل برگشت نخواهد بود.

اقیانوس ها همینطور به علت جذب دی اکسید کربن در اسیدی ترین حالت در ۲۶ هزار سال گذشته قرار دارند.

در یک دهه گذشته سطح دریاها ۴.۵ سانتیمتر بالا آمده است به صورتی که میزان افزایش سالانه سطح دریاها از ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ بیشتر از دو برابر ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ بود.

سازمان جهانی هواشناسی همینطور لیستی از موج های گرما، آتشسوزی های طبیعی، سیل ها و سایر فاجعه های اقلیمی در اطراف جهان تهیه و اعلام نمود که این حوادث جوی بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، بر طبق این گزارش، آمریکا شاهد داغ ترین تابستان خود بود و صدها نفر بر اثر حوادث در رابطه با گرمای شدید جان خویش را از دست دادند.

منبع:

1401/02/30
14:38:44
5.0 / 5
229
تگهای خبر: ارزیابی , دریا , دما , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه