فاطمه محمدبیگی:

توسعه شهر قزوین متناسب با زیست باغستان سنتی باشد

توسعه شهر قزوین متناسب با زیست باغستان سنتی باشد گل سپید: قزوین نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: من فکر می کنم همچنان باید به آینده باغستان امیدوار باشیم چون بخش مهمی از باغستان زنده است و می شود آنرا احیا کرد و اگر به فکر توسعه هستیم باید متناسب با زیست باغستان برای طرح های توسعه ای برنامه داشته باشیم.


فاطمه محمدبیگی در حاشیه اکران خصوصی مستند «ماریان» که با موضوع باغستان سنتی قزوین تولید شده است، در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: این که برای ساخت یک مستند ۵۰ دقیقه ای از کتب و اسناد تاریخی، نظر اساتید دانشگاهی و فعالان محیط زیست بهره برده شده و از زوایای مختلف مردم و باغدارها به موضوع باغستان سنتی قزوین پرداخته شده، قابل تقدیر است.
وی بیان کرد: بعنوان فردی که در قزوین متولد شده و در کنار این باغستان زندگی کرده از زاویه دید دیگری باغستان را دیدم و افتخار می کنم که میراث دار باغستان بیش از ۱۰۰۰ ساله هستم.
در طرح های توسعه شهری آینده نگر باشیم
این نماینده مجلس عنوان کرد: من فکر می کنم ما نتوانستیم در احیا و پاسداشت باغستان حق مطلب را ادا نماییم، متأسفانه ما نتوانستیم این میراث باارزش و زنده را بعنوان ریه های شهر به فرزندانمان به درستی معرفی نماییم.
وی ادامه داد: بعنوان خادم مردم در خانه ملت یک سال است موضوع ردیف ملی بودجه باغستان را پیگیری می کنم و منبعد هم این مساله را با جدیت و قوت بیشتری ادامه خواهم داد.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس اشاره کرد: یادمان باشد در توسعه شهری آینده نگرانه فکر کرده و بصورت همه جانبه نگاه نماییم، قدمای ما در بسیاری موارد تهدیدها را به فرصت تبدیل کردند، بطورمثال در مهار سیل به وسیله باغستان تهدید سیل به تغذیه سفره های آب زیرزمینی تبدیل شد.
وی افزود: بنظر می رسد ما در سده اخیر بجای این که تهدیدها را به فرصت نماییم، فرصت ها را تبدیل به تهدیدکردیم، حال با تولید چنین مستندهایی باید اهمیت باغستان سنتی قزوین را برای مسئولان تبیین نماییم، حتی می توان باغستان را بعنوان یک میراث کهن و ماندگار و بعنوان یک موجود زنده در تدوین کتب درسی قزوینی ها مدنظر قرار داد.
این نماینده مجلس عنوان کرد: یکی از معضلات قزوین آنست که مدیران بومی کمتر داریم پس متأسفانه مدیران غیربومی اهمیت باغستان را درک نمی کنند بنا بر این الگوهای توسعه شهری به سمتی پیش می رود که این موجود زنده را نابود کند.
وی اشاره کرد: من فکر می کنم همچنان باید به آینده باغستان امیدوار باشیم چون بخش مهمی از باغستان زنده است و می شود آنرا احیا کرد و اگر به فکر توسعه هستیم باید متناسب با زیست باغستان برای طرح های توسعه ای برنامه داشته باشیم.
حفظ باغستان درگرو خشکاندن ریشه فساد است
سخنگوی فراکسیون محیط زیست در مجلس درباب وجه مشترک توسعه شهری و حفظ باغستان سنتی قزوین بیان کرد: با وعده ها نمی گردد مردم و باغداران باغستان را امیدوار کرد، وعده ها باید به عمل تبدیل شوند و زمانی تبدیل به عملیات می شوند که اعتقاد به حفظ باغستان وجود داشته باشد و وقتی می توانیم به حفظ باغستان اعتقاد داشته باشیم که اهمیت آنرا درک کرده باشیم.
وی تاکید کرد: باغستان باید در پروژه های توسعه شهر مورد توجه قرار بگیرد، وقتی ما وارث تاریخ هزاران ساله قزوین هستیم می توانیم توسعه و حفظ باغستان را در کنار هم داشته باشیم.
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس اشاره کرد: ما در تاریخ ثابت کردیم که می توانیم با طبیعت زندگی نماییم، در خشکاندن ریشه درختان باغستان بنظر می رسد که با بی سلیقگی ها، سوءمدیریت ها، خودخواهی ها و انحصارطلبی ها مواجه هستیم و برای حفظ باغستان باید در امتداد خشکاندن ریشه های فساد، رانت خواری و زمین خواری تلاش نماییم و در این راه هم اقدامات ایجابی و سلبی لازم است.
وی اظهار داشت: بطور قطع باید راهکاری بیندیشیم که باغ ها برای صاحبانش اقتصادی تر شود تا برای خانواده هایی که از باغستان ارتزاق می کنند سود اقتصادی و نشاط را به همراه داشته باشد.
محمدبیگی در آخر با اشاره به این که حوزه هنری در پرداختن به نظام مسائل استان نقش خودرا یافته و به خوبی درحال فعالیت است اشاره کرد: به سبب اهمیت موضوع باغستان سنتی قزوین، اکران خصوصی مستند ماریان در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در دستور کار بنده قرار خواهد گرفت.
منبع:

1401/03/21
10:35:05
5.0 / 5
369
تگهای خبر: آب , باغ , دانش , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه