معاون آموزش و مشاركت های سازمان محیط زیست در گزارش گل سپید؛

باید مسئولان محیط زیستی تربیت نماییم

باید مسئولان محیط زیستی تربیت نماییم به گزارش گل سپید معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه به دنبال برندسازی محیط زیستی در کشور هستیم، اظهار داشت: باید مسئولانی تربیت نماییم که دغدغه محیط زیست داشته باشند.نورالله مرادی در جریان برگزاری میز ارتباط مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در اصفهان در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مهر با اعلان اینکه به دنبال برندسازی محیط زیستی در سراسر کشور هستیم، گفت: از این پس ما باید مسئولان محیط زیستی تربیت نماییم که دغدغه محیط زیست داشته باشند.
وی با اعلان اینکه برندسازی محیط زیستی امسال در سازمان محیط زیست پایه گذاری شد، اضافه کرد: یکی از اقداماتی که برای تحقق این امر مد نظر داریم انتخاب مدیران اجرائی محیط زیستی در یک جشنواره سالانه است و از این پس هرسال استاندار، فرماندار، بخشدار، شهردار و دهیار دوستدار محیط زیست را معرفی خواهیم کرد که البته توسط تشکل های مردمی محیط زیست داوری می شوند.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: مسئولان محیط زیستی با شاخص هایی که برای آنان تعریف می شود مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند ضمن این که در این جشنواره سالانه استان، شهر و روستای دوستدار محیط زیست را نیز معرفی خواهیم کرد.
هدف از برندسازی محیط زیستی ایجاد کوشش برای حفظ محیط زیست است
مرادی هدف از برندسازی محیط زیستی در کشور را ایجاد رقابت و کوشش برای حفظ محیط زیست دانست و اظهار داشت: مردمی بودن محور مهم برای سازمان محیط زیست است و معتقد هستیم اگر مردم پای کار نباشند کاری پیش نمی رود.
وی با اعلان اینکه تشکل های مردمی یکی از زمینه های مناسب برای این امر هستند، اظهار داشت: تلاش می نماییم شمار سمن های محیط زیستی را به حداکثر ممکن برسانیم و تشکل های محیط زیستی را به سمت تخصصی شدن پیش ببریم؛ نمی خواهیم استفاده زینتی از تشکل ها داشته باشیم برای اینکه اعتقاد داریم تشکل ها در هر شهر و روستایی برای حل معضل منطقه خود باید پای کار بیایند.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: معتقد هستم در آموزش و مشارکت های مردمی باید طبق تعریفی که در دولت مردمی داریم و ریاست محترم جمهور نیز بر آن تاکید دارد به طور ویژه به سازمان ها و تشکل های مردم نهاد توجه گردد.
وجود یک هزار و ۴۷ تشکل مردم نهاد محیط زیستی در کشور
مرادی با تاکید بر مردمی سازی محیط زیست برای صیانت از آن، اضافه کرد: برپایه آخرین آمار شمار تشکل های مردم نهاد محیط زیستی در کشور حدود یک هزار و ۴۷ تشکل است اما بنظر می رسد همه فعال نیستند و تعداد کمی فعالیت می نمایند و بدین جهت درحال شناسایی این تشکل ها هستیم.
وی درباب دشواری ثبت، تمدید و صدور مجوز برای تشکل های محیط زیستی، اشاره کرد: با وزارت کشور برای تسهیل در صدور مجوز تشکل های حوزه محیط زیست رایزنی خواهیم کرد که مساعدت بیشتری داشته باشند.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه استراتژی و وظیفه ذاتی این معاونت گسترش سمن های محیط زیستی و جلب مشارکت مردمی است، اشاره کرد: معتقدم همه سیستم ما باید برای این مهم بسیج شود و گسترش و افزایش کمی و کیفی تشکل ها اهمیت بسیاری دارد.
تدوین سند تحول برای مردمی سازی محیط زیست
مرادی، گسترش سواد محیط زیستی، مردمی سازی محیط زیست و توجه به فرهنگ مردم و باز تولید فرهنگ سرزمین برای مباحث محیط زیستی را از اهداف سازمان محیط زیست برشمرد و اظهار داشت: برای این منظور برنامه و سند تحولی برای پنج سال آینده تدوین شده است.
وی با اشاره به این که محیط زیست یک امر اجتماعی است و همه آحاد مردم باید به آن توجه نمایند، اظهار داشت: برای این امر باید زیرساخت های مناسب فراهم شود؛ بدین جهت تلاش می نماییم در همه صنوف، اقشار و سنین و گروههای مختلف مخاطب جدید پیدا نماییم و علاقمند هستیم که همه اقشار جامعه پای کار محیط زیست بیایند.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه برای این منظور لازم است که از روش های سنتی گذشته فاصله بگیریم، اضافه کرد: باید از ابزارهای جدید جهان استفاده نمود. نمی توان با شیوه های کهنه و سنتی گذشته به دنبال فرهنگ سازی بود.
مرادی افزود: باید انسان معاصر و فرزند زمانه خویش باشیم و بدانیم که نیازهای انسان عصر دیجیتال چیست. انسان معاصر انسان دو ساحتی است که بخشی در فضای واقعی و بخشی زیادی در فضای مجازی است و ما این دو ساحت را مد نظر قرار دادیم.
همه مسائل محیط زیستی اصفهان برای سازمان محیط زیست اولویت دارد
وی افزود: بدین جهت بوسیله همه رسانه ها و بسترها برای آموزش و اطلاع رسانی و نهادینه کردن مباحث محیط زیستی تلاش خواهیم کرد.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اساساً چالش های زیست محیطی استان اصفهان بسیار اهمیت دارد و همه مسائل زیست محیطی این استان برای سازمان محیط زیست اولویت دارد و امید است در دولت مردمی آن بخش هایی که مربوط به سازمان محیط زیست است به وضعیت پایداری برسد.
به گزارش گل سپید به نقل از مهر، میز خدمت سازمان حفاظت محیط زیست کشور در امتداد سفر استانی رییس جمهوری به استان اصفهان و با هدف دیدار چهره به چهره با مردم و بررسی مشکلات و مانع زدایی در مباحث زیست محیطی روزهای ۲۵ و ۲۶ خردادماه در اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان دایر است.
گفتنی است، دکتر علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور فردا پنجشنبه به شهرستان لنجان و مبارکه سفر می کند.


منبع:

1401/03/26
11:59:11
5.0 / 5
274
تگهای خبر: ارزیابی , برند , دما , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه