عامل ۱۰ درصد سرطان ها چیست؟

عامل ۱۰ درصد سرطان ها چیست؟ به گزارش گل سپید خراسان رضوی بر اساس گزارش آژانس محیط زیست اروپا، آلودگی با بیشتر از ۱۰ درصد موارد سرطان در اروپا مرتبط می باشد.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سازمان اظهار نمود: بیشتر این موارد قابل پیشگیری می باشند.
این آژانس در اطلاعیه ای اعلام نمود: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، مواد شیمیایی سرطان زا، رادون، اشعه ماوراء بنفش (فرابنفش) و دود دست دوم امکان دارد بیشتر از ۱۰ درصد از بار سرطان در اروپا را شامل شود اما جراردو سانچز، کارشناس منطقه اقتصادی اروپا اظهار داشت: می توانیم همه خطرات سرطان محیطی و شغلی را کم کرد.
وی هفته گذشته پیش از انتشار این گزارش که نخستین گزارش آژانس در مورد ارتباط بین سرطان و محیط زیست است، به خبرنگاران اظهار داشت: سرطان های مشخص شده محیط زیست به علت تشعشعات یا مواد سرطان زای شیمیایی را میتوان تا حد ناچیزی کم کرد.
در اتحادیه اروپا، سالانه ۲.۷ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند و ۱.۳ میلیون نفر بر اثر آن جان خویش را از دست می دهند. این قاره کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد اما حدودا یک چهارم موارد جدید مبتلا شدن به سرطان و یک پنجم مرگ ومیر را ثبت می کند.
قرار گرفتن در معرض دود دست دوم امکان دارد خطر کلی همه سرطان ها را تا ۱۶ درصد برای افرادی که هیچگاه سیگاری نبوده اند افزایش دهد.
این آژانس اخطار داد که بعضی از مواد شیمیایی مورد استفاده در محل های کار اروپایی ازجمله سرب، آرسنیک، کروم، کادمیوم، آکریل آمید و آفت کش ها در ایجاد سرطان نقش دارند. تخمین زده می شود که آزبست یا پنبه نسوز، یک عامل سرطان زا شناخته شده برای ۵۵ تا ۸۸ درصد سرطان های ریه شغلی باشد.
آژانس اظهار داشت که اتحادیه اروپا آزبست را در سال ۲۰۰۵ ممنوع کرد اما هنوز در بعضی از ساختمان ها وجود دارد و کارگرانی که در کار نوسازی و تخریب کار می کنند هنوز در معرض خطر هستند.
خطرات سرطان محیطی و شغلی را میتوان با پاکسازی آلودگی و تغییر رفتار کم کرد. کاهش این خطرات منجر به کاهش تعداد موارد سرطان و مرگ ومیر خواهد شد.1401/04/08
11:27:04
5.0 / 5
170
تگهای خبر: آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه