هشدار هواشناسی نسبت به تندباد و گردوخاک در بعضی استانها

هشدار هواشناسی نسبت به تندباد و گردوخاک در بعضی استانها سازمان هواشناسی کشور نسبت به وقوع رگبار و رعدوبرق، خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا در بعضی نقاط کشور هشدار داد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ از رگبار باران، رعدوبرق، تندبادلحظه ای و گردوخاک موقت از فردا شنبه ( ۲۵ تیر) تا یکشنبه (۲۶ تیر) در جنوب سیستان و بلوچستان آگاهی داد.
بر اثر این مخاطرات جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دیدو احتمال اختلال در پرواز پیش بینی می شود.
در این جهت سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه های اجرائی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وازرت نیرو و غیره را سفارش کرده است.
همین طور این سازمان با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری از وزش باد شدید، خیزش گردوخاک در نواحی مستعد توفان شن و گردوخاک طی امروز جمعه (۲۴ تیر) تا یکشنبه (۲۶ تیر) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی خبر داده است.
بر اثر این مخاطرات نیز خیزش گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی و تاخیر و یا احتمال لغو پرواز پیش بینی می شود و بدین جهت سازمان هواشناسی برای جلوگیری از لطمه های احتمالی به اجتناب از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به ویژه در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه های اجرائی مرتبط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری ها و غیره و اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک سفارش کرده است.
سازمان هواشناسی کشور در ادامه با صدور هشدار زرد رنگ از وقوع رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در نواحی مستعد در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان طی امروز جمعه (۲۴ تیر) و هرمزگان و جنوب کرمان طی یکشنبه (۲۶ تیر) آگاهی داده است.

بر اثر این مخاطرات احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی پیش بینی می شود و بدین جهت سازمان هواشناسی کشور به احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها سفارش کرده است.

همچنین این سازمان با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید در فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، کرمان، سمنان و خراسان رضوی طی امروز جمعه (۲۴ تیر)، خوزستان، ایلام، فارس، شمال بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و شرق کرمان طی شنبه (۲۵ تیر) و خوزستان و ایلام طی یکشنبه (۲۶ تیر) آگاهی داده است.

کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل اثرات مخاطرات یاد شده هستند و بدین جهت سازمان هواشناسی کشور به قرار نگرفتن افراد لطمه پذیر در فضای باز به هنگام بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استواری سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها سفارش کرده است.
منبع:

1401/04/25
13:17:49
5.0 / 5
146
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه