گرمای جهانی تاکید کننده ضرورت تحقق تعهدات اقلیمی

گرمای جهانی تاکید کننده ضرورت تحقق تعهدات اقلیمی گل سپید: وقوع موارد گوناگون موج گرما در جهان نشان دهنده ضرورت تایید مجدد به اجرائی شدن تعهدات آب و هوایی است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، طبیعت انسان بدین شکل است که شرایط حال را بر آینده در اولویت قرار میدهد و بیشتر برای آنچه در کوتاه مدت اتفاق می افتد اهمیت قائل است. برای خیلی از مردم کشورهای غربی، نتایج تغییر آب و هوا بااینکه به عنوان موضوعی جدی شناخته شده است، مساله ای تلقی شده که تا حد زیادی اشخاص دیگر تجربه خواهند کرد یا نسل های آینده درگیر آن خواهند شد. اما اینطور نیست. هشدارهای انتزاعی در مورد وضعیت اضطراری آب و هوایی در این ماه به واقعیت تبدیل شد برای اینکه گرمای شدید مناطقی از نیمکره شمالی از غرب اروپا گرفته تا ایالات متحده و چین را در بر گرفت.
حریق های جنگلی در مناطق وسیعی گزارش شده، رودخانه ها خشک شده و هزاران نفر مجبور به تخلیه محل سکونت خود شده اند. انگلیس نخستین روز با دمای بالای ۴۰ درجه سانتیگراد را ثبت نمود که سبب اختلال در ارائه خدمات عمومی و توقف شبکه های ریلی شد. در اسپانیا، کشوری که تجربه تابستان های طولانی و گرم را دارد طبق برآورد مقامات داخلی در ماه جولای بیش از ۵۰۰ نفر به سبب گرمای شدید جان خودرا از دست داده اند. این دومین موج گرماست که اسپانیا طی چند ماه گذشته متحمل شده است.
وضعیت هوا در تابستان امسال اتفاق عجیبی نبوده است و توسط کارشناسان هواشناسی پیش بینی شده بود. مدلهای اقلیمی پیش بینی می کنند که بدون اتخاذ تصمیمی صحیح و اقدامی مناسب، پدیده موج گرما مکرر و شدیدتر می شود و دیگر دماهای تجربه شده امسال غیرعادی تلقی نمی شوند.
در این شرایط چرخه معیوب زمستان های خشک، موج گرمای تابستان و حریق های جنگلی همچنان ادامه خواهد داشت، حتی اگر کشورها به تعهدات فعلی خود برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای پایبند باشند. این بدان معناست که کشورها باید خودرا با تغییرات اقلیمی سازگار کنند نه فقط آنرا کاهش دهند. این امر مستلزم چرخش از اقدامات اضطراری واکنشی به برنامه ریزی پیشگیرانه است و می توان چند گام ساده در این رابطه برداشت. بطور مثال، در اسپانیا، مقامات درحال بررسی و رتبه بندی موج گرما بمنظور افزایش آگاهی عمومی از خطرات ناشی از استرس گرما روی سلامت هستند.
اما حتی کشورهایی که به لحاظ تاریخی از وضعیت معتدلی برخوردار می باشند نیز باید اقداماتی انجام دهند. در انگلیس، نیاز به بازسازی گسترده زیرساخت ها و ساختمان ها برای سازگاری بیشتر در مقابل وضعیت آب و هوایی وجود دارد که به صرف هزینه و زمان نیاز است.
به گزارش فایننشال تایمز، سازگاری با تغییرات آب و هوایی به مفهوم دست کشیدن از تلاش ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیست. قدرت و اثربخشی کنفرانس تغییرات آب و هوایی COP۲۶ متاسفانه از بین رفته است. تعداد کمی از کشورها همانطور که وعده داده بودند برای تدوین اهداف "ارتقاء یافته" بمنظور محدود کردن افزایش دمای جهانی به کمتر از ۱.۵ درجه سانتیگراد عمل کردند.1401/05/03
16:55:19
5.0 / 5
450
تگهای خبر: آب , جنگل , خدمات , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه