گرمای هوا و کاهش بارش در تهران طی سه ماه آینده

گرمای هوا و کاهش بارش در تهران طی سه ماه آینده به گزارش گل سپید معاون اداره کل هواشناسی تهران اظهار داشت: متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال و متوسط دما طی سه ماه آینده حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال پیشبینی می شود.مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت دما و بارش در تهران طی سه ماه آینده اظهار نمود: جدید ترین خروجی های مدلهای پیشبینی فصلی مبین آن است که متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال باشد این در حالیست که متوسط دما طی این مدت حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال ارزیابی شده است.

وی اضافه کرد: این شرایط سبب می شود تا خشکسالی تشدید شود و با عنایت به کاهش بارش انباشته شده از آغاز سال زراعی گذشته و بهار ۱۴۰۱ و پیشبینی افزایش دما طی سه ماه آینده، کماکان ضرورت صرفه جویی، استفاده بهینه و مدیریت در زمینه منابع مصارف آب بیشتر از پیش حس گردد.

معاون اداره کل هواشناسی تهران درباره میزان بارندگی های تیرماه اظهار داشت: بررسی آماری مقادیر بارش ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان مبین آن است که مقدار بارش (پهنه ای) در سطح استان در تیر ۱۴۰۱، ۰.۲ میلی متر بوده که در مقایسه با دراز مدت ۹۷ درصد کاهش داشته است. مقدار بارش استان تهران از آغاز سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا آخر تیر۱۴۰۱، ۱۷۰ میلی متر بوده که در مقایسه با دراز مدت ۴۰ درصد و نسبت به سال قبل ۲۵ درصد کاسته شده است.

وی افزود: تحلیل نوسان دمای هوا در استان تهران طی تیر ماه ۱۴۰۱ مبین آن است که میانگین ماهانه دما در این ماه ۲۷.۳ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، ۰.۵ درجه سلسیوس افزایش داشته است. این مورد در حالیست که متوسط حداقل دما در این ماه نسبت به دراز مدت تغییر قابل توجهی نداشته اما متوسط بیشینه دما، ۳۴.۶ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با دراز مدت ۱.۳ درجه افزایش داشته است. به عبارت دیگر استان تهران طی تیر ۱۴۰۱ به صورت محسوسی گرمتر بوده است.

به گفته غلامی متوسط دمای هوا استان تهران از آغاز سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا تاریخ ۳۱ تیر۱۴۰۱، ۱۳.۴ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت حدود ۱ درجه سلسیوس بیشتر بوده است. ورامین با متوسط دما ۳۲.۷ درجه سلسیوس و فیروزکوه با متوسط دما۲۰.۶ درجه سلسیوس به ترتیب بیشترین و کمترین مقادیر میانگین دما را در تیر ۱۴۰۱ به خود اختصاص داده اند.

وی اضافه کرد: کاهش بارش و افزایش دما از آغاز سال زراعی و بخصوص طی ماه های اخیر سبب خشکسالی در بیشتر مناطق استان شده است.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران در انتها خاطرنشان کرد: پیشبینی های فصلی ابتدای هر ماه به روزرسانی می شوند و درستی پیشبینی فصلی بارش و دما معمولاً بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

منبع:

1401/05/06
15:36:13
5.0 / 5
84
تگهای خبر: آب , ارزیابی , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه