تغییرات آب وهوایی اکثر کشورها را مرطوب تر خواهد کرد

تغییرات آب وهوایی اکثر کشورها را مرطوب تر خواهد کرد گل سپید: خراسان رضوی آب بطور طبیعی در محیط می چرخد و بین جو، اقیانوس، خشکی و مخازن آب یخ زده حرکت می کند اما تغییرات آب وهوایی چرخه آب را تشدید می کند و منجر به آب وهوای شدیدتر مرطوب و خشک می شود و بدین سبب است که دماهای بالاتر، میزان رطوبت موجود در هوا و پتانسیل باران را بیشتر می کند.


به نقل از ویفروم، سیستم های طوفانی قدرتمند در اواخر جولای سبب جاری شدن سیل ناگهانی در سرتاسر ایالات متحده شد و دست کم ۳۷ نفر در شرق کنتاکی به علت سیلاب جان خویش را از دست دادند همینطور بارندگی بی سابقه محله های سنت لوئیس را زیر آب برد.
نتایج مطالعات دانشمندان در سرتاسر جهان نشان داده است که چرخه آب درحال تشدید بوده و با گرم شدن سیاره این چرخه شدیدتر خواهد شد که ارزیابی بین المللی اقلیمی در سال ۲۰۲۱ این جزئیات را نشان داد.
عوامل گوناگونی چرخه آب را تشدید می کنند اما یکی از مهم ترین آنها اینست که گرم شدن دمای هوا، حداکثر میزان رطوبت موجود در هوا را زیاد می کند و در نتیجه پتانسیل بارندگی بیشتر افزایش خواهد یافت. درک این تغییرات و سایر تغییرات در چرخه آب بیشتر از آمادگی برای بلایای طبیعی مهم می باشد.
آب یک منبع ضروری برای تمام اکوسیستم ها و جوامع انسانی و بخصوص کشاورزی است. تشدید چرخه آب به این مفهوم است که هر دو شدت مرطوب و خشک بودن همینطور تغییرپذیری کلی چرخه آب را زیاد می کند، البته این رخداد در سرتاسر جهان یکنواخت نخواهد بود و انتظار می رود شدت بارندگی در بیشتر مناطق خشک افزایش یابد.
در سطح جهانی، رویدادهای بارش شدید روزانه احیانا به ازای هر یک درجه سانتی گراد (۱.۸ درجه فارنهایت) که دمای جهانی افزایش خواهد یافت، حدود ۷درصد تشدید می شود.
این گزارش نشان داده است که خیلی از جنبه های مهم دیگر چرخه آب با افزایش دمای جهانی ازجمله کاهش یخچال های طبیعی کوهستانی، کاهش مدت زمان پوشش فصلی برف، ذوب زودتر برف و تغییرات متضاد در باران های موسمی در مناطق مختلف منابع آبی میلیاردها نفر تغییر خواهد نمود.
یکی از موضوعات مهم در این جنبه های چرخه آب اینست که انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر منجر به اثرات بزرگ تر می شود.
چیزی که شواهد علمی در این گزارش به وضوح به رهبران جهان می گوید، اینست که محدود کردن گرمایش زمین به هدف توافق پاریس یعنی ۱.۵ درجه سانتی گراد (۲.۷ فارنهایت) مستلزم کاهش فوری، سریع و در مقیاس بزرگ برای انتشار گازهای گلخانه ای است.
واضح است که شدت تأثیرات تغییرات آب وهوایی، صرف نظر از هر هدف خاصی، ارتباط نزدیکی با انتشار گازهای گلخانه ای دارد و کاهش انتشار، تأثیرات را می کاهد.1401/06/02
16:57:10
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اكوسیستم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه