تاکید فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی بر مدیریت اطفای حریق در جنگلها و مراتع

تاکید فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی بر مدیریت اطفای حریق در جنگلها و مراتع گل سپید: فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با ارسال بخشنامه ای به ادارات کل منابع طبیعی استانها بر انجام اقدامات پیشگیرانه و آمادگی لازم برای مدیریت و اطفای حریق در جنگلها و مراتع تاکید نمود.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی کشور، سرهنگ رضا اکبری در بخشنامه آورده است: جنگلها و مراتع، بیشه زارها و پارک های ملی سرمایه باارزش کشور شمرده می شود و تخریب این منابع سبب نابودی اکوسیستم و پوشش گیاهی خواهد شد. در چنین شرایطی وظیفه ملت و دولت می باشد تا در حوزه حفظ و حراست از منابع طبیعی تلاش کند و با اقدامات مناسب و برنامه ریزی دقیق از تخریب منابع طبیعی و حریق احتمالی در جنگلها و مراتع جلوگیری به عمل آید.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشورهمچنین از ادارات کل منابع طبیعی استانها خواست تا با تشکیل تیم های ویژه، نقاط بحرانی حریق را شناسایی و با همکاری دستگاه های مرتبط استانی نسبت به پیشگیری و اطفای حریق اقدام نمایند.

وی با تأکید بر ایجاد بانک اطلاعات و تقویت سامانه هشدار همین طور بهره گیری از شبکه رادیویی بی سیم خواهان نصب برج های دیده بانی مجهز به دوربین های کشف حریق در نقاط مرتفع، بحرانی و حساس منابع طبیعی شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی در ادامه استقرار مخازن ذخیره آب ثابت و متحرک، طراحی و ایجاد «آتش بر» در عرصه های منابع طبیعی و جنگل های دست کاشت خصوصاً تاغزارها و بوته های مرتعی، تامین تجهیزات مورد نیاز اطفای حریق شامل انفرادی و گروهی و هماهنگی با سازمان ها و دستگاه های مربوطه را بخش دیگر از هماهنگی های منابع طبیعی در برخورد با حریق های احتمالی در منابع طبیعی دانست.

اکبری در ادامه موضوع برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای نیروهای حفاظتی، بهره برداران و ساکنان بومی و محلی همین طور تشکل های مردم نهاد، دهیاری ها و شورای روستا را امری ضروری و لازم دانست و نقش و مشارکت رسانه های خبری خصوصاً صدا و سیما را در امر اطلاع رسانی بسیار موثر خواند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور خط ارتباطی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ را یک ظرفیت مناسب برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و پیش گیری از حریق جنگلها برشمرد و اشاره کرد: این خط های ارتباطی باید از طرف منابع طبیعی به مردم اعلام گردد تا دوستداران و علاقه مندان منابع طبیعی و محیط زیست بتوانند در کمترین زمان ممکن هرگونه حریق در جنگلها و مراتع و یا هرگونه تخریب و تصرف منابع طبیعی از طرف افراد سودجو را به این سامانه اعلام کنند.

منبع:

1401/06/13
10:02:49
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , بحران , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه