۱۱ نکته در رابطه با چالش های ارزیابی محیط زیستی

۱۱ نکته در رابطه با چالش های ارزیابی محیط زیستی به گزارش گل سپید، خیلی از پروژه هایی در کشور در سالهای قبل شروع شده اند که کاملاً سردرگم هستند چونکه ارزیابی های محیط زیستی خیلی شفاف در رابطه با آنها اعلام نشده است. تعداد زیادی از این پروژه ها سبب صدمه به محیط زیست منطقه می شوند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، گزارش ارزیابی جلوگیری از اثرات بالقوه پروژه ها پیش از اجرا است، ازاین رو دریافت مجوز زیست محیطی بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر پروژه ای عوارض و تعارض های زیست محیطی داشته باشد مانند فعالیت در جنگل های هیرکانی، مجوز اجرای آنرا محیط زیست صادر نخواهد کرد. به سبب اهمیت مجوزهای ارزیابی زیست محیطی به ۱۱ نکته از محمود یزدان دوست - مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست - اشاره می کنیم:

*در یک سال قبل کمیته ارزیابی زیست محیطی طی ۳۱ جلسه ۷۲ گزارش در ارتباط با پروژه های مختلف را بررسی نموده است که از این بین با هشت پروژه موافقت شده، با ۳۰ پروژه موافقت مشروط شده، با ۱۰ پروژه مخالفت و برای ۲۴ پروژه هم طرح مجدد تعریف شده است. بعضی از این پروژه های در ارتباط با سالهای گذشته بوده که برای هر گزارش ۵۵۰ نفر-ساعت صرف شده و مقرر است چالش های زیست محیطی هر استان جمع بندی و در یک سند به استان ها ابلاغ شود.

*میادین نفتی سهراب در تالاب هورالعظیم مثالی برای این پروژه ها است. دو حلقه چاه توسط وزارت نفت بدون داشتن مجوز زیست محیطی حفر شد و اخیرا گزارش ارزیابی زیست محیطی آن به دست دفتر ارزیابی سازمان رسیده است. این پروژه با مقاومت ما رو به رو شده و دکتر سلاجقه - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در این خصوص با وزیر نفت مذاکراتی داشته است تا تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود.

*تعیین تکلیف پروژه هایی که دارای پیشرفت فیزیکی هستند اما گزارش ارزیابی زیست محیطی ندارند، یکی از چالش ها در دفتر ارزیابی است. بارها مشاهده شده که برخی پروژه ها گزارش ارزیابی زیست محیطی را زمانی برای دفتر ارزیابی سازمان می فرستند که پیشرفت فیزیکی پروژه به ۵۰ یا ۶۰ درصد رسیده است. در واقع برخی پروژه ها بدون داشتن ارزیابی زیست محیطی کارشان را آغاز می کنند و به اصطلاح می خواهند سازمان را در عمل انجام شده قرار دهند اما ما در این حوزه تابع قوانین خود هستیم.

*ارزیابی زیست محیطی پتروشیمی بهبهان، یک روز پیش از کلنگ زنی به دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست اطلاع رسانی شد و این پروژه هیچ مجوز زیست محیطی ندارد. این پتروشیمی یک صنعت آب بر و آلاینده است و دفتر ارزیابی سازمان با راه اندازی آن مخالف است. هم اکنون تنها کلنگ زنی این پروژه انجام شده و ما جلوی پیشرفت فیزیکی آنرا می گیریم.

*در روند اجرای هر پروژه وزارت صنعت، معدن و تجارت نوع تولید را می بیند اما سازمان محیط زیست ضوابط استقرار، فرایند تولید و میزان تولید را بررسی می کند که در این بخش با هم تناقض داریم و در صدد حل آن هستیم.

*سال گذشته ۱۹ دستورالعمل همچون پرورش آبزیان، فعالیت معادن ذغال سنگ، تولید سیمان و گچ تهیه شد و مقرر است سال جاری هم یک سری دستورالعمل های جدید دیگر تهیه شود.

*با پیشگیری از تخصیص بودجه به ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست محیطی، مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان در بودجه کشور صرفه جویی شد.

*به روزرسانی مدیریت سبز هم از دیگر فعالیتهای دفتر ارزیابی است که تلاش می شود تا بر فناوری های نو تکیه شود.

*تأمین اعتبارات مالی از دیگر چالش ارزیابی های زیست محیطی است. در همه کشورهای دنیا ارزیابی هفت مرحله دارد اما در کشور ما تنها چهار یا پنج مرحله از آن اجرا می شود. در سازمان حفاظت محیط زیست مرحله مرور و مانیتورینگ را نداریم که دلیل آن کمبود اعتبارات است.

*سازمان محیط زیست در استان ها نیروی کافی برای ارزیابی ندارد که این هم مشکل دیگری است.

*انتقال آب بین حوضه ای در تمام دنیا منسوخ شده است. یکی از موضوعات مهم در مورد پروژه های انتقال آب، آب شیرین کن ها هستند که آلاینده های زیادی را تولید می کنند علاوه بر آن مسیر انتقال آب هم معمولا به محیط زیست صدمه می رساند و چالش های اجتماعی را به دنبال دارد. مورد دیگر هدف از انتقال آب است که باید مشخص شود که به قصد تأمین آب آشامیدنی است و یا موارد دیگر؟
1401/06/17
19:26:48
5.0 / 5
171
تگهای خبر: آب , ارزیابی , جنگل , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه