خشكسالی در چین، اروپا و آمریكا:

2022 خشک ترین سال ثبت شده بوده است؟

2022 خشک ترین سال ثبت شده بوده است؟ گل سپید: تابستان سال جاری اروپا و بخش هایی از چین با افزایش قابل توجه دما روبرو بودند، وضعیت خشک آب و هوا میلیونها نفر در آفریقا را با خطر گرسنگی مواجه کرد و کمبود بارش ها در غرب ایالات متحده آمریکا همچنان ادامه داشت.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، کارشناسان اظهار کرده اند که خشکتر شدن و گرم شدن بیشتر فصل های سال به امری طبیعی و رایج تبدیل خواهد شد اما آیا چند ماه گذشته خشکترین ماه های ثبت شده بوده اند؟
یکی از معیارهای شرایط خشکسالی که پژوهشگران بر آن استناد میکنند سطح رطوبت در خاک است. کارشناسان شرایط آب و هوایی خشک را در طول سه ماه گذشته با میانگین شرایط آب و هوایی ​از ابتدای قرن حاضر مقایسه کرده تا تصویری از شدت الگوهای آب و هوایی اخیر ایجاد شود.
این اطلاعات برمبنای شرایط خاک و داده های دماست تا آنچه به عنوان نقشه ناهنجاری رطوبت خاک شناخته می شود، تهیه شود.
کارشناسان اظهار داشتند: مشاهده شد که بیشتر مناطق اروپا در تابستان سال جاری آب و هوای بسیار خشک تری را نسبت به میانگین دوره ای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ تجربه کرده اند. در نقاط دیگر، غرب چین بسیار خشک بوده و خیلی از مناطق آن خشکسالی شدیدی را تجربه کرده اند. بخش هایی از جنوب صحرای آفریقا و ایالات متحده نیز شرایط بسیار خشکی را تجربه می کنند.
برمبنای برنامه زیست محیطی اتحادیه اروپا، خشکسالی تابستان امسال در این قاره ممکنست بدترین خشکسالی در ۵۰۰ سال قبل باشد.
کارشناسان معتقدند: تغییرات اقلیمی به این معناست که اروپا همچنان با خشکسالی های مکرر و مداوم مواجه خواهد بود. وضعیت خشکسالی امسال بر تولید انرژی، حمل و نقل و بخش کشاورزی تاثیر گذاشته است.
اروپا در گذشته نیز با وضعیت خشکسالی مواجه بوده اما در سالهای اخیر تابستان های داغ بطور فزاینده ای بیشتر شده است.
تابستان امسال، چین نیز دوره طولانی از افزایش دما را تجربه نمود که برای مدت بیش از دو ماه ادامه داشت که بنابر اعلام اداره هواشناسی کشور طولانی ترین دوره ثبت شده از دهه ۱۹۶۰ بوده است.
" پیتر گلیک"، متخصص آب از آکادمی ملی علوم ایالات متحده اظهار داشت: هنگامی که مناطق خشکسالی گسترش پیدا میکنند، بارش ها در نقاط دیگری در مناطق کوچکتر اتفاق می افتد و وقوع سیلاب را تشدید می کند.
همین طور شرایط خشکسالی در شرق اتیوپی، شمال کنیا و سومالی سبب شد تا سازمان ملل هشدار دهد که ۲۲ میلیون نفر با خطر گرسنگی مواجهند. طبق اعلام موسسه اکسفام، حالا در سومین سال با کاهش شدید بارش باران هستیم که با افزایش دما در بخش هایی از قاره آفریقا همراه شده است.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، شرایط خشکسالی در غرب ایالات متحده به پدیده ای طبیعی و عادی تبدیل گشته و این منطقه سالهای خشک و گرم را تجربه میکند. در گزارشی که ماه فوریه انتشار یافت، کارشناسان اظهار داشتند که دو دهه گذشته شدیدترین شرایط خشکسالی در ۱۲۰۰ سال قبل در غرب آمریکا رخ داده است.
منبع:

1401/06/28
11:40:50
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آب , بارش , خاك , خشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه