سازمان هواشناسی هشدار داد

کاهش دما تا ۷ درجه در ۷ استان کشور

کاهش دما تا ۷ درجه در ۷ استان کشور به گزارش گل سپید، سازمان هواشناسی با صدور اخطار زرد رنگ، از نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما به صورت میانگین ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد از بامداد جمعه تا قبل از ظهر شنبه در ۷ استان اطلاع داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست با صدور اخطار زردرنگ از نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما به صورت میانگین ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد از بامداد جمعه تا قبل از ظهر شنبه ( ۱۵ تا ۱۶ مهرماه) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز جمعه در آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و زنجان و شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان مورد انتظار است که می تواند خسارت به صنعت کشاورزی را به همراه داشته باشد.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های ناشی از این مخاطره تأمین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در مرغداری ها، گلخانه ها و سالن های پرورشی، مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کودهای اسید آمینه جهت مقاوم سازی درختان سیب و بوته های زرشک به سرما، مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با عنایت به پایین بودن دمای سطح زمین بخصوص در مناطق مرتفع و کوهستانی را سفارش می کند.

همچنین به سفارش این سازمان باید تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری خارج از نوبت، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات در ساعات بامداد، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که احیانا دما به زیر صفر می رسد، تسریع در برداشت سیب و انگور در استانهای شمال غربی کشور، ذرت علوفه ای در استانهای کرمان و خراسان شمالی و زرشک در استان خراسان جنوبی و محصولاتی که در مرحله برداشت هستند در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، اخطار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1401/07/12
22:18:59
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آب , باغ , دما , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه