در گفت وگو با گل سپید آخرین وضعیت جسمانی پیروز تشریح شد

یوزپلنگی که درنده خو نیست

یوزپلنگی که درنده خو نیست به گزارش گل سپید، دامپزشک پیروز ضمن اشاره به این که هیچ حیوانی که در اسارت متولد می شود، قابلیت رها سازی در طبیعت را ندارد، اظهار داشت: پیروز مشکل جسمانی حادی ندارد ولی دندان های دائمی آن هنوز رویش نداشته است.بابک باستانی دامپزشک پیروز، یوزپلنگ آسیایی و فرزند «ایران» در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت جسمانی و سلامت پیروز عنوان کرد: پیروز حدود شش ماه سن دارد و سلامت آن روزانه طی دو نوبت مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پیروز در واقع جزو یوزپلنگ هایی است که ما بیشترین اطلاعات پزشکی از آنرا دارا هستیم.
وی اضافه کرد: وزن، دمای بدن، نوع غذا، وضعیت دفع مدفوع، کیفیت ادرار و سلامت دهان و دندان پیروز به صورت مداوم مورد رصد و ارزیابی قرار دارد.
این دامپزشک افزود: رشد پیروز به علت این که در محیط اسارت متولد شده نسبت به یوزپلنگ هایی که در طبیعت متولد می شوند، عقب تر است. بر همین مبنا هنوز دندان های اصلی جایگزین دندان های شیری آن نشده در حالیکه باید تابحال ۵۰ درصد دندان های دائمی آن پدیدار می شد.
باستانی ضمن اشاره به این که وزن پیروز حدود ۵ کیلوگرم کمتر از میزانی است که رشد طبیعی داشته باشد، خاطرنشان کرد: البته این مورد برای آن خطرناک نیست و پیروز مشکل جسمانی حادی ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که اخیراً اعلام شده است بزودی پیروز در منطقه توران جهت زندگی در طبیعت رها می شود آیا این مورد را تائید می کنید، اظهار داشت: هیچ حیوانی که در اسارت متولد می شود، قابلیت رها سازی ندارد مگر برنامه مدون برای رهاسازی آن در نظر گرفته شده باشد که اساسا این قضیه بسیار دشوار و سخت خواهد بود.
باستانی اظهار داشت: بر این اساس پیروز هم قابلیت رها سازی حتی در پارک ملی حفاظت شده توران را ندارد.
این دامپزشک با تاکید بر این که تغذیه و درمان پیروز مشکل تأمین هزینه ندارد، تصریح کرد: بنده بعنوان دامپزشک به همراه یک دامپزشک دیگر آفریقایی، وضعیت سلامت پیروز را عهده دار هستیم و علیرضا شهرداری زحمت نگهداری این یوزپلنگ را در پارک پردیسان دارد.
باستانی عنوان کرد: متوسط سن یوزپلنگ ها در اسارت اگر به صورت شایسته نگهداری شوند، حدود ۱۵-۱۶ سال است که این میزان سن نسبت به عمر طبیعی آنها در شرایط طبیعت بیشتر است. به هر حال قانون طبیعت با موضوع هایی مانند شکار سبب می شود گاهی سن این حیوانات به ۵ سال هم نرسد.
وی افزود: البته ناگفته نماند که ذات اسارت هم برای حیوانات استرس زا است و همین قضیه امکان دارد مشکل قلبی، کبدی و کلیوی برای آنها ایجاد نماید.
این دامپزشک در مورد نحوه محافظت از این یوزپلنگ خاطرنشان کرد: ۶ جایگاه حفاظتی برای پیروز در نظر گرفته شده و دوربین های مداربسته درحال تکمیل و گسترده شدن است و ۲۴ ساعته وضعیت سلامت این حیوان رصد می شود. مدتی پیش شایعه دزدی پیروز عنوان شد که به هیچ عنوان صحت نداشت.
گفتنی است؛ پیروز یوزپلنگ آسیایی و فرزند «ایران» و «فیروز» است که در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ متولد شد و به نماد یوزپلنگ ایرانی تبدیل گشته و این یوز تنها توله باقی مانده از سه فرزند «ایران» است.


منبع:

1401/08/19
11:10:37
5.0 / 5
163
تگهای خبر: ارزیابی , پارك , پزشك , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه