گره گردشگری آشوراده كورتر شد؛

فقر اراده در اداره یک جزیره

فقر اراده در اداره یک جزیره گل سپید: توقف طرح گردشگری آشوراده، با وجود حداکثر نرمش مدیران ارشد گلستان برابر برخی رویکرد های غلط در قبال این جزیره، مصداق کوتاهی در اجرای دستور رییس جمهور برای رونق گردشگریست.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ساحل نشینان گلستان سال ها است که چشم انتظار اجرای گردشگری در تنها جزیره ایرانی دریای خزر هستند تا بتوانند در کنار حضور گردشگران و مسافران به این جزیره، به کسب وکار خود در بخش های مختلف رونق دهند.
همه اتفاقات و اظهارنظرها در ماه های اخیر بر این محور استوار بود که گره های کور گردشگری آشوراده با انعطاف طرفین، یعنی استانداری گلستان و سازمان محیط زیست گشوده شده و بزودی عملیات اجرائی این پروژه درآَشوراده شروع خواهد شد اما محیط زیست مازندران در ایام قبل، عملیات تسطیح و مهندسی در عرصه پیش بینی شده برای گردشگری در آَشوراده را متوقف کرد و امیدها به کما رفت.
از سال ۱۳۹۵ اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده در دستور کار مدیران گلستان قرار گرفت و بر طبق طرح اولیه قرار بود این مساله در عرصه ای به مساحت ۳۸۰ هکتار اجرا شود اما دغدغه های محیط زیستی سبب شد تا عرصه منظور شده برای این طرح ابتدا به ۳۸ و در ادامه به ۲۲ هکتار کم شود.
ظرفیت های بکر و چشم اندازهای بدیع جزیره آشوراده بر کسی پوشیده نیست و مخالفان و موافقان پروژه گردشگری آشوراده بر این مساله اتفاق نظر دارند و هر دو طیف بر این باور هستند که راه اندازی بومگردی در این منطقه می تواند پیشرانی برای توسعه و پیشرفت شهرهای ساحلی و حتی کل استان گلستان باشد.
با وجود آنکه از شروع طرح این موضوع، همگان بر رعایت ملزومات زیست محیطی این پروژه تاکید نمودند اما بنا به دلیلهای نامعلومی این پروژه به سرانجام نرسیده است.

مدیران اجرائی و نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، بارها وبارها پشت تریبون رفته اند و خبر از نهایی شدن طرح گردشگری آشوراده داده اند اما در گام اجرا و در دقیقه ۹۰ این پروژه متوقف گردید، گاهی انقضای اعتبار مجوز مطرح می شود و گاهی همخوان نبودن مجوز صارده به عملیات اجرائی پیش بینی شده!
اما آنچه اهالی گلستان را خسته کرده است؛ وعده های بی سرانجام است. وعده هایی که هر چند وقت یکبار کور سوی امیدی در دل مردم به وجود می آورد و باردیگر خاموش می شود.
تا کی باید معطل بمانیم؟
این اتفاقات، بارها و بارها تکرار شد تا این که در شانزدهمین سفر استانی رییس دولت سیزدهم در اسفندماه سال گذشته، وی پا در جزیره آشوراده نهاد و دو ساعتی در این منطقه پای حرف مدیران و کارشناسان گردشگری، محیط زیست، راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس و مدیران ارشد گلستان نشست.
مدیران استانها بارها از اجرای این پروژه سخن گفته اما طرح در دقیقه ۹۰ متوقف شده است رییس جمهور در بازدید دو ساعته از آشوراده اظهار داشت: تا کی باید معطل بمانیم و در پیچ و خم دستگاه های اداری این نعمت الهی راکد و بلااستفاده بماند، باید هر چه سریع تر روی زمین شاهد اتفاقات اجرائی باشیم.
آیت الله سیدابراهیم رئیسی افزود: در چند ساعتی که در جزیره آشوراده بودم، هیچ مطلبی که بتوان برای مخالفت با طرح گردشگری به آن استناد کرد شنیده نشد؛ حرف محیط زیست را هم گوش کردم محیط زیست حرفی ندارد، توقف این طرح دلیل می خواهد نمی توان این سرمایه بزرگ را متوقف کرد، گردشگری اشتغال و تولید از راهبردهای دولت می باشد.
اهالی گلستان انتظار داشتند وقتی بالاترین مقام اجرائی کشور، صراحتاً خواهان اجرای این طرح گردشگری در جزیره آشوراده می شود شاهد بهانه های مدیران مرتبط ملی نباشیم.

نرمش قهرمانانه با چشم پوشی از شب ماندگاری در جزیره
با وجود آنکه مسئولان ارشد گلستان حاضر شدند از مصوبه سال ۱۳۹۹ شورای عالی معماری و شهرسازی که در آن به بیتوته شبانه گردشگران اشاره شده بود، چشم پوشی کنند و مصوبه اخیر این شورا (بدون امکان شب ماندگاری) را به رسمیت شناختند باز هم، محیط زیست مازندران این پروژه را در نطفه متوقف کرد.
پس از آنکه مدیران ارشد گلستان در یک نرمش قهرمانانه از حق بیتوته مسافران چشم پوشی کردند، اینک شاهد آن هستیم که محیط زیست مازندران حتی موافق اجرای تفرج غیر متمرکز که همانا اسب دوانی، قایق سواری و پیاده روی در جزیره آشوراده هم نیست.
این وقایع در حالی است که بارها مدیران گلستان، خبر قطعی شدن اجرای پروژه گردشگری آشوراده را بر زبان آورده بودند.
دغدغه ای برای اجرای پروژه نداریم!
مشاور استاندار گلستان در زمینه سرمایه گذاری هم با اشاره به صدور تمامی مجوزهای لازم برای طرح گردشگری آشوراده اظهار داشت: تمام مجوزهای قانونی برای طرح گردشگری آشوراده صادر شده و هیچ دغدغه ای برای اجرای این مطالبه کهن مردم گلستان نداریم.
علیرضا حاج محمدعلی اظهار داشت: هم اکنون ۲۲ هکتار از جزیره آشوراده و ۱۳۸ هکتار در سایت پشتیبان آماده واگذاری به سرمایه گذار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران اظهار داشت: عملیات عمرانی و اجرائی طرح گردشگری محدوده ۲۲ هکتاری جزیره آشوراده به جهت نداشتن مجوزهای قانونی، تا زمان تحصیل مجوز متوقف شده است.

پروژه متوقف شد
اما مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به این که مجریان پروژه گردشگری برای عملیات عمرانی در عرصه ۲۲ هکتاری هیچ نوع مجوزی را ارائه نداده اند این فعالیت ها توسط محیط زیست متوقف شده است.
عطاالله کاویان اضافه کرد: اجرای هرگونه پروژه عمرانی و گردشگری در مناطق چهارگانه محیط زیست مستلزم گرفتن مجوزهای قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست است و درباب پروژه بوم گردی جزیره آشوراده هم، این مساله صدق می کند.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگاران اظهار داشت: باید نظام مسائل مشکلات حوزه گردشگری دسته بندی شود، برخی قوانین مزاحم و برخی کم اثر هستند، باید این دغدغه ها احصا و برای آن چاره جویی و علاج بخشی شود.
غلامرضا منتظری اضافه کرد: ما منطقه ای به نام آشوراده داریم ولی هیچ استفاده ای از آن نمی گردد. کل استان گلستان هیچ چیزی حتی کشاورزی نمی خواهد اگر تنها به صنعت گردشگری آن بپردازیم.

بهانه ای را نمی پذیریم

استاندار گلستان هم درباب جزیره آشوراده اظهار داشت: پشتیبانی از بومگردی ها و سرمایه گذاران در بخش گردشگری اصل مهم پیشرفت و توسعه استان گلستان است، امروز صنعت گردشگری به عنوان یکی از منابع درآمدی کشورهای دنیا شمرده می شود و رونق اقتصادی در صنعت گردشگری بسیار چشم گیر و قابل توجه است.
وی اظهار داشت: هیچ کوتاهی را در اجرای مصوبات پیشرفت و توسعه جزیره آشوراده نخواهم پذیرفت و همه مدیران و دستگاهها باید بر مصوبات پایبند بوده و آنها را بصورت کامل اجرا کنند، اقدامات توسعه ای در استان نباید در گیر و دار بروکراسی اداری متوقف شود.
زنگانه اظهار داشت: تمام تلاش دولت بر این است بتوانیم این محیط زیست باارزش را احیا کند و اجازه نخواهیم داد هیچ فردی با سلیقه های شخصی و غیرکارشناسی در کار خلل بوجود آورد.
استاندار گلستان همین طور اشاره کرد: در اجرای طرح گردشگری در مناطق حساس زیست محیطی، حفظ و صیانت از ذخایر باارزش حیات وحش و زیستگاه بکر منطقه مورد تاکید است و نمی خواهیم برای دستیابی به توسعه، محیط زیست را فدا نماییم.
به گزارش گل سپید به نقل از مهر، به زعم برگزاری جلسات، مکاتبات، مجوزها و حتی دستور صریح بالاترین مقام اجرای دولت درباب طرح طبیعت گردی آشوراد اما عده ای در سطوح مدیریتی ملی سهوی یا عمدی، در اجرای این پروژه سنگ اندازی می کنند، پروژه ای که می توان سبب توسعه گلستان شود.


منبع:

1401/12/21
10:21:26
5.0 / 5
327
تگهای خبر: جزیره , دریا , دستگاه , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه