استاندار تهران:

فعالیت در زمینه محیط زیست جهاد خاموش است

فعالیت در زمینه محیط زیست جهاد خاموش است به گزارش گل سپید، استاندار تهران اظهار داشت: فعالیت ها و اقداماتی که در زمینه محیط زیست و محیط بانی به انجام می رسد به صورتی یک جهاد خاموش است و بسیاری از مردم اطلاع دقیقی ندارند که در زمینه محیط زیست چه اتفاقاتی می افتد و چه تلاش هایی به انجام می رسد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا علیرضا فخاری بامداد امروز(۲۵ اسفندماه) به همراه تعدادی از مدیران استانداری تهران با حضور در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن دیدار با تعدادی از محیط بانان و کارکنان حفاظت محیط زیست استان تهران در جریان آخرین وضعیت موضوعات محیط زیستی استان تهران در زمینه های مختلف محیط زیست طبیعی، محیط زیست انسانی و منابع انسانی قرار گرفت و از بخش های معاونت محیط زیست طبیعی و امور پایش و لابراتوار های استان تهران بازدید کرد.

فخاری در حاشیه این بازدید اظهار داشت: امروز موضوعات مختلف محیط زیستی در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران مورد ارزیابی قرار گرفت که همچون آن بررسی وضعیت محدوده هایی بود که می توان با تغییر وضعیت، با ساختارهای محیط زیستی پیوند خورده و موجب تقویت حفظ طبیعت اطراف استان تهران شده همین طور موجب اتصال قاعده مند و برقراری ارتباط منطقی بین مردم و طبیعت و جریان سیال محیط زیستی شود.

وی با اشاره به ارزش ذاتی و اقتصادی طبیعت، محیط زیست و حیات وحش اضافه کرد: اگر بتوانیم بصورت یک اطلس منطقه ای و استانی به موضوعات محیط زیستی نگاه نماییم هم مردم بهتر می توانند از طبیعت بهره گیرند و هم حیات وحشی که در طبیعت هستند با آرامش خاطر و امنیت بیشتری در مجاورت مردم زندگی می کنند و این امر امکان لذت از طبیعت خدادادی و بهره برداری و استفاده اصولی از طبیعت را برای مردم فراهم می آورد.

استاندار تهران اشاره کرد: در ادامه این بازدید همین طور موضوعات مربوط به منابع انسانی و تجهیزاتی که در اختیار محیط زیست است، مورد ارزیابی قرار گرفت و در این خصوص در برخی از بخش ها باید کمک کرد تا زیرساخت های مناسب محیط زیستی تکمیل شود چونکه فعالیت ها و اقداماتی که در زمینه محیط زیست و محیط بانی به انجام می رسد به صورتی یک جهاد خاموش است و بسیاری از مردم اطلاع دقیقی ندارند که در زمینه محیط زیست چه اتفاقاتی می افتد و چه تلاش هایی به انجام می رسد.

وی افزود: اگر مردم آب سالمی می نوشند و یا اگر از یک طبیعت بکر و فضای خوب بهره می برند همگی این ها مرهون تلاش ها و زحمات کارکنان، محیط بانان و تلاشگران حوزه محیط زیست است که مانند سربازان گم نام در این حوزه و حوزه مشغول کار و فعالیت هستند و باید رابطه تنگاتنگی بین مردم و حوزه های محیط زیست خصوصاً در ابعاد مختلف بازتعریف شود تا مردم بطور بهتر و به روزتری در جریان اقدامات انجام شده قرار گیرند.

فخاری با اعلان اینکه ضروریست در موضوعات محیط زیستی فرهنگسازی و اقدام عمل بیشتری صورت پذیرد، اظهار داشت: تاکید و پیشنهادی که در این خصوص شد ایجاد نمایشگاه ها و یا ظرفیت هایی است که می تواند به نسل جدید و دانش آموزان آگاهی و آموزش دهد که چگونه در محیط زیست زندگی کنند و با آن ارتباط داشته باشند و به شکل منطقی و ضابطه مند از آن بهره ببرند و برای بهبود و توسعه آن تلاش کنند.

استاندار تهران همین طور با اشاره به عضویت محیط زیست در کارگروه ها و کمیسیون های مختلف استانداری تهران اضافه کرد: باتوجه به اهمیت موضوعات محیط زیستی، بخش اعظمی از کارهای مشترک در این کارگروه ها متمرکز است و ما در تمامی ابعاد و حوزه های مختلف مانند شهرنشینی، استقرار جمعیت و صنایع و دیگر حوزه های مربوط با چگونگی بهره برداری از طبیعت و محیط زیست، عمدتاً بطور روزانه با محیط زیست در ارتباط هستیم.

رونمایی از کشفیات یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱

استاندار تهران در جریان رونمایی از کشفیات یگان حفاظت محیط زیست استان تهران امسال ضمن اطلاع از میزان سلاح ها، جانوران و اجزای تاکسیدرمی شده حیات وحش که از متخلفان کشف و ضبط شده بود، اظهار داشت: لازم است در این خصوص مبادی مرتبط همچون فراجا ورود داشته باشد و با برنامه ریزی برای شناسایی مکان هایی که فروش بدون مجوز سلاح دارند و یا جزو سلاح های بدون مجوز تلقی می شوند به شکلی عمل شود که برخی سلاح های خاص که در شکار حیات وحش مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به دریافت مجوزهای خاص داشته باشند و در موارد لازم هم عرضه و دسترسی تعدادی از آنها ممنوع اعلام گردد.

فخاری ضمن ابراز تاسف از کشتار و قاچاق حیات وحش اضافه کرد: باید اقدامات لازم برای پشتیبانی از حیات وحش و بازدرندگی از شکار بدون مجوز دراین زمینه به عمل آید و در این خصوص تا جای ممکن به محیط زیست کمک گردد.

بر اساس اعلام یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، کشفیات منتهی به ۱۱ ماه گذشته سال جاری در حدود ۱۱۴ اسلحه مجاز و بدون مجوز و شش قبضه اسلحه جنگی است که توسط محیط بانان استان تهران در مناطق چهارگانه محیط زیست کشف و ضبط شده است. در طول این مدت شکار بدون مجوز پستانداران ۴۱ مورد، پرندگان ۶۳ و آبزیان ۱۵۰ مورد و تعداد متخلفان ۱۵۱ نفر بوده است همین طور ۱۴ تاکسیدرمی حیات وحش، مقادیری پوست و اجزای حیوانات شکار شده کشف و ۳۸۰ مار آبی، لاکپشت، پنج گربه سان شامل یک کاراکال و چهار گربه ماهیگیر، ۸۵ پرنده زینتی مشمول کنوانسیون سایتیس و ۴۳ مورد پرنده شکاری از متخلفان جمع آوری و ضبط شده است.

استاندار تهران همیار افتخاری محیط زیست شد

در حاشیه مراسم رونمایی از کشفیات یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱، کارت همیار محیط زیست و پوشش سازمانی محیط بانی از طرف علیرضا مزینانی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان - به استاندار تهران اهدا شد.

استاندار تهران نیز در ادامه با تأکید بر این که صیانت از محیط زیست یک کار انسانی برای بقا و ادامه حیات انسان ها و حیات وحش است اظهارکرد: خوشحالم از این که امروز و در کنار محیط بانان به همیاری محیط زیست مفتخر شدم و از این طریق خودرا در یک موقعیت جدیدتری برای دفاع از حقوق عمومی مردم در قالب صیانت از محیط زیست می بینم چونکه صیانت از محیط زیست و طبیعت ایران یک اصل جدی و مهمست که فرصت را فراهم می آورد تا مردم زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند.

استاندار تهران همین طور در ادامه با تشریح اهمیت شغل و کارکرد محیط بانی، هوشیاری و سلامت روح و روان محیط بانان برای صیانت از محیط زیست را بسیار مهم گفت و اضافه کرد: اگر خدایی ناکرده محیط بانی وظایفش را نادیده بگیرد همه زحمات برای حفظ محیط زیست به هدر خواهد رفت.

وی اشاره کرد: لازم است شغل محیط بانی سختی و همه جوانب کارشان در افکار عمومی بیشتر تبیین شود.

غرس نهال یادبود شهدای محیط زیست و رهاسازی پرندگان با حضور استاندار تهران

با حضور استاندار تهران همین طور چند نهال به یاد شهدای محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست غرس شد و دو پرنده از گونه دلجه بعد از تیمار رهاسازی شده و به آغوش طبیعت بازگشتند.

فخاری با ابراز خرسندی از رهاسازی این دو پرنده در طبیعت تهران اشاره کرد: احساس این که هر موجودی که خودرا در فضای آزاد می بیند و به آن احساس بزرگی و شکوه دست می دهد برای خود آن موجود و انسان بسیار لذت بخش است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی اظهار داشت: موجودات خالق پروردگار هستند و در آفرینش الهی سهیم هستند و نباید به هیچ وجه در وضعیت اسارت زندگی کنند و نباید زندگی آنها از طرف انسان به مخاطره بیفتد چونکه زیبایی طبیعت با حیات وحش دو چندان می شود.

علیرضا مزینانی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران- نیز درابتدای بازدید امروز استاندار تهران از مجموعه محیط زیست استان تهران به تشریح آخرین وضعیت محیط زیست استان تهران در زمینه های مختلف پرداخت.
1401/12/27
08:40:47
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آب , ارزیابی , باد , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه