تشدید بارش در ۲۱ استان

تشدید بارش در ۲۱ استان گل سپید: سازمان هواشناسی کشور نسبت به تشدید بارش در 21 استان و احتمال آبگرفتگی معابر هشدار داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار شدید باران، رعدوبرق، تگرگ، وزش باد شدید هشدار داد.

این مخاطرات در روز چهارشنبه (۲۳ فروردین) در آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، شرق لرستان و جنوب خوزستان، زنجان، همدان و روز پنج شنبه (۲۴ فروردین) در خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، جنوب اردبیل، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، زنجان، ارتفاعات در استانهای مازندران و گیلان مورد انتظار است.

براثر این وضعیت جوی احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، خسارت به سازه های موقت، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی وجود دارد.

این سازمان برای کاهش لطمه های احتمالی عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت و لایروبی کانال ها و آب روها را لازم می داند.

همچنین این سازمان در ادامه با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق و در نواحی مستعد تگرگ آگاهی داد.

این وضعیت جوی در روز سه شنبه (۲۲ فروردین) در آذربایجان غربی و کردستان، روز چهارشنبه (۲۳ فروردین) در آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، جنوب اردبیل، البرز، شمال تهران، روز پنج شنبه (۲۴ فروردین) در اردبیل، فارس، بوشهر، اصفهان، مرکزی، قم، یزد، ارتفاعات سمنان مورد انتظار است.

همچنین در روز جمعه (۲۵ فروردین) در فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شرقی خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، همدان، شمال اصفهان، سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب یزد و دامنه و ارتفاعات در استانهای گیلان، قزوین، البرز و تهران و روز شنبه (۲۶ فروردین) در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و نوار شرقی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات البرز، اردبیل نیز دور از انتظار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرائی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه این هشدار نسبت به افزایش گرادیان فشاری، خصوصاً در ساعات بعدازظهر افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتا شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک نیز هشدار داد.

این مخاطرات روز سه شنبه (۲۲ فروردین) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز، اصفهان، قم و تهران، روز چهارشنبه (۲۳ فروردین) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال شرق فارس، نیمه غربی کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و ر روز پنج شنبه (۲۴ فروردین) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قم، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، اصفهان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، یزد، شمال شرق فارس، کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد.

این وضعیت جوی در روز جمعه (۲۵ فروردین) در سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، تهران، قم، مرکزی، البرز، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان و کردستان و روز شنبه (۲۶ فروردین) در سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان، شرق هرمزگان و خراسان جنوبی دور از انتظار نخواهد بود.

در این شرایط احتمال خیزش گردوخاک در مناطق مستعد، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال وجود دارد.

این سازمان برای کاهش تلفات احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای کوه نوردی، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سمپاشی یا محلول پاشی باغات و مزارع خصوصاً در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها را سفارش می کند.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1402/01/22
12:03:35
5.0 / 5
347
تگهای خبر: آب , باد , بارش , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه