ال نینو برای زمینی ها گران تمام می شود

ال نینو برای زمینی ها گران تمام می شود گل سپید: برمبنای پیش بینی متخصصان بین المللی، پدیده آب و هوایی «ال نینو» تابستان امسال (2023) در خیلی از نقاط جهان رخ خواهد داد و خسارت های سنگینی بدنبال خواهد داشت.


به گزارش گل سپید به نقل از دویچه وله، کارشناسان همین طور هشدار می دهند که ویرانی های ناشی از این پدیده اقلیمی نیز احتمالاً موجب تضعیف رشد اقتصادی در دنیا خواهد شد.
پدیده آب و هوایی «ال نینو» از چرخه های فوق العاده شدید آب و هوایی در جهان است که اغلب بین دو تا هفت سال یک دفعه، موجب ایجاد تغییرات بزرگی در وضعیت آب و هوای سراسر کره زمین می شود.
کارشناسان می گویند خشکسالی، آتش سوزی، سیلاب های ناگهانی، قحطی و اپیدمی جزو نتایج ناشی از این پدیده آب و هوایی محسوب می شوند.
هشدار سازمان ملل درباره ی بازگشت «ال نینو» و جهش دما هشدار درباره ی شکسته شدن رکورد دمای زمین در ۲۰۲۳ حالا سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نیز وقوع ال نینو در تابستان سال جاری را با احتمال ۸۰ درصد پیش بینی کرده است.
شماری از متخصصان هواشناسی نیز پیش بینی کرده اند که ال نینو در تابستان سال جاری احتمالاً موجب ایجاد بحران های سنگین از قبیل خشکسالی و حریق در قاره های آسیا و استرالیا و نیز افزایش سیلاب ها در قاره آفریقا خواهد شد.
گفته می شود بروز احتمالی این پدیده آب و هوایی در تابستان امسال، علاوه بر ایجاد خطرات جدی برای جان انسان ها و لطمه رسانی به طبیعت، همین طور خسارت های بی سابقه اقتصادی را نیز بدنبال قابل خواهد داشت.
طبق محاسبات «کریستوفر کالاهان» و «جاستین منکین»، دو دانشمند کالج «دارتموث» در ایالت «نیوهمپشایر» آمریکا، رشد اقتصادی و میزان درآمد شهروندان نیز به شدت سقوط خواهدنمود.
کالاهان در بیانیه کالج دارتموث اشاره کرده است: میزان کل زیان مالی ناشی از چنین اتفاقاتی هیچ گاه بطور کامل برآورد نشده است. دراین زمینه نه فقط خسارت های مربوط به زمان وقوع رویداد بلکه کاهش رشد اقتصادی که متعاقبا رقم می خورد نیز باید محاسبه شود.
طبق پیش بینی ها، مجموع زیان های اقتصاد جهانی ناشی از وقوع پدیده ال نینو و تحولات اقلیمی در طول دوره زمانی بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۹۹ میلادی، احتمالاً بیش از ۷۱ هزار میلیارد یورو خواهد بود.
گفته می شود خصوصاً کشورهای استوایی که هم اکنون از وضعیت مناسب اقتصادی برخوردار نیستند، تحت تاثیر عواقب احتمالی ال نینو قرار خواهند گرفت.
منبع:

1402/02/31
12:17:36
5.0 / 5
70
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , بحران , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه