هشدار سلاجقه نسبت به کاهش اعتماد بین کشورها در پی اجلاس آلمان

هشدار سلاجقه نسبت به کاهش اعتماد بین کشورها در پی اجلاس آلمان به گزارش گل سپید، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در یک نشست بین المللی در کوبا بااشاره به اجلاس اخیر ارکان فرعی کنوانسیون تغییر اقلیم در آلمان اظهار داشت: آن چه در این اجلاس پیش آمد شکافی را موجب شد که بیش ازپیش اعتماد بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای درحال توسعه را خدشه دار کرد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در سخنرانی خود در نشست وزیران محیط زیست، علوم و فناوری گروه ۷۷ و چین که در هاوانای کوبا برگزار گردید، با تقدیر از دعوت جمهوری کوبا و میزبانی صمیمانه این کشور اظهار داشت: محیط زیستِ لطمه پذیر و لطمه دیده ناشی از عوامل طبیعی و با منشأ انسانی قادر به ارائه خدمات بهینه اکوسیستمی نیست و هر گونه تخریب این محیط، موجب کاهش و نقصان خدمات آن می شود که مطمئنا رکن اجتماعی و اقتصادی توسعه پایدار را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: ضرورت شناخت نقش علم و فناوری در دستیابی به توسعه پایدار خصوصاً ریشه کنی فقر در همه ابعاد و لزوم اتخاذ رویکرد جامع نسبت به توسعه پایدار در جنبه های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی آن بر کسی پوشیده نیست. نتایج غیر قابل جبران و پیش بینی نشده تصمیمات غیرعلمی بر محیط زیست، تنوع زیستی و حیات زیستمندان و به تبع آن تغییرات گسترده آب و هوایی، تهدید امنیت غذایی و سلامت عمومی غیر قابل انکار است.

معاون رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: یکی از چالش های اساسی برای کشورهای درحال توسعه، نظام ناعادلانه حاکم بر اقتصاد بین المللی و توزیع نامتوازن منابع مالی، دانش و فناوری است. در این جهت لازم است تا جامعه بین المللی با تقویت و توسعه همکاری ها، اقدامات لازم برای دستیابی به توسعه متوازن را تسریع کند و زمینه لازم را برای رشد مبتنی بر نوآوری فراهم آورد. اساسا علم، نوآوری و فناوری ها راهکارهای مؤثری را برای دستیابی به این هدف ایجاد خواهدنمود و ایجاد فضایی برای اشاعه این علوم و فناوری مسیر دستیابی جامعه بشری را به یک محیط زیست سالم تر فراهم می آورد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: اساسا آموزش و افزایش آگاهی جزو لاینفک ارتقای جوامع بشری است که در این جهت همکاری جنوب-جنوب راهکاری مناسب برای انتقال فناوری و ابتکارات کشورها خارج از مسائل سیاسی خواهد بود.

سلاجقه با اشاره به لزوم گسترش روابط شمال-جنوب و نقش تاریخی کشورهای توسعه یافته درباب اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت تاکید کرد: اعمال اقدامات و تحریم های قهری یکجانبه و نامشروع نه فقط مانع بزرگی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها شمرده می شود بلکه با تحت تاثیر قرار دادن اصول مندرج در منشور ملل متحد و مقررات بین المللی، حق برخورداری از محیط زیست سالم که به پشتوانه انتقال دانش و فناوری و منابع مالی پایدار، قابل پیش بینی و کافی فراهم می شود را سلب خواهدنمود همین طور عدم امکان تامین و خرید تجهیزات و دستگاههای سنجش ایستگاه های پایش کیفی هوا، آب، فاضلاب و تامین مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی، عدم امکان خرید دستگاههای پایش آنلاین باتوجه به هزینه ها و ممنوعیت ورود کالا و در نتیجه عدم امکان بهینه سازی روش های پایش، عدم امکان خرید دستگاه های بازیابی و تصفیه پساب باتوجه به هزینه ها به خصوص برای صنایع کوچک، کاهش یا نبود خدمات پشتیبانی، تبعات عدم حضور متخصصان و دانشمندان خارجی در کشور، عدم همکاری کشورها در انتقال تکنولوژی و قطعات مربوط به انرژی های تجدیدپذیر، عدم امکان تامین داروها و واکسن های حیات وحش از اثرات مخرب این تحریم ها بر کشورم است.

وی اشاره کرد: عدم تعهد و پایبندی به اصول حقوقی و علمی در اجرای مصوبات کنوانسیون ها باعث شده است که مطالبات به حق مردم از موضوعات حیاتی همچون اجرا نشدن تعهدات تعدادی از همسایگان درباب پرداخت حقابه تالاب ها، بیابان زایی و تشدید بیش از پیش پدیده گرد و غبار در بستر سیاسی حاکم بر کشورها محقق نشود. به همه این موضوعات فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی و بهره برداری غیر اصولی از طبیعت برای جبران کاستی های موجود و کاهش کمک های بین المللی را باید افزود.

معاون رئیس جمهوری افزود: مقابله موثر با این رویکردها مستلزم مشارکت موثر همه کشورها، ایجاد و صدور قوانین و تعهدات الزام آور محیط زیستی در خصوص تقویت چارچوب های نهادی مناسب و اتخاذ سیاست های عمومی در رابطه با این موضوعات در سطح بین الملل است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران همچون بسیاری دیگر از دولت ها اصل صیانت از محیط زیست را نه فقط در قانون اساسی و اسناد بالادستی خود لحاظ کرده بلکه در برنامه های کشوری خود به محیط زیست به عنوان محور اصلی توسعه متوازن تاکید کرده است.

سلاجقه در ادامه اظهار داشت: در امتداد ایجاد ساز و کارهای علمی پشتیبان برای محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست ایران با هدف ایجاد بستر مناسب برای تحلیل علمی و تخصصی چالش های محیط زیست و اتخاذ تدابیر علمی جهت برون رفت از مشکلات پیش رو، تاسیس و توسعه «خانه های فن آور محیط زیست» را با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی، پارک های علمی و فناوری، اعضای هیئت علمی، نخبگان علمی- فرهنگی و دانشجویان علاقمند در دستور کار دارد و شرکت های فناور و دانش بنیان مختلفی تولیدکننده خدمات و محصولات در عرصه محیط زیست، هم اکنون در کشور درحال فعالیت هستند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تاسیس یک خانه فناور در هر استان و ایجاد شبکه ملی میان ۳۱ خانه فناور، شناسایی پژوهشگران و فناوران برتر محیط زیست و اعطای جایزه ملی محیط زیست به پژوهشگران و فناوران برتر، تاسیس و راه اندازی مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان، راه اندازی و اجرای رشته محیط بانی، اجرائی شدن تدریس واحد درسی «شناخت محیط زیست» در تعامل با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تمام رشته های دانشگاهی کشور، انعقاد تفاهمنامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش وپرورش و انعقاد تفاهم نامه با سازمان نهضت سواد آموزی ذیل تفاهم نامه مذکور و ورود محتواهای محیط زیستی به کتاب های درسی مقاطع مختلف از پیش دبستان تا متوسطه دوم از دیگر اقدامات سازمان است.

وی اضافه کرد: درباب " اهمیت تضمین دسترسی عادلانه به آموزش باکیفیت بالا و دانش علمی و فناوری های مفید اجتماعی برای پاسخگویی به چالش های متعدد"، لازم است مشارکت با هدف تقویت فرهنگ و دانش جامعه گسترش یابد. علاوه بر اقدامات گسترده و قابل تامل در آموزش همگانی، بمنظور جلب مشارکت حداکثری آحاد مردم در صیانت از محیط زیست، به عنوان یک وظیفه عمومی با تاسیس بیش از ۲۰۰۰ خانه محیط زیست و جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد و علاقه مندان به محیط زیست امکان آموزش چهره به چهره آحاد هموطنان مهیا شده و سه جلد کتاب برای آموزش رسمی و تدریس در مدارس و دانشگاه ها انتشار یافته است.

معاون رئیس جمهوری اشاره کرد: در عرصه علوم و فناوری در عرصه محیط زیست انجام پروژه هایی در دستور کار دولت جمهوری اسلامی قرار دارد که همچون آنها گسترش و کاشت جنگل های حرا در مناطق ساحلی بمنظور ترسیب کربن، بازیافت دی اکسید کربن و استفاده مجدد از آن در صنایع مختلف به ویژه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، اجرای برنامه های بازچرخانی کاهش پساب خروجی صنایع همین طور کاهش مصرف آب، انرژی و استفاده مجدد از مواد آلاینده ( دی اکسید کربن، گوگرد، کک و....) و اجرای برنامه جمع آوری و فرآوری گازهای درحال سوخت فلر در میادین نفتی فراساحلی، ساحلی و خشکی و مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی می توان اشاره نمود.

سلاجقه ایجاد و راه اندازی بانک نمونه های زیستی و سلولی به عنوان روش حفاظت خارج زیستگاهی منابع ژنتیکی حیات وحش کشور، نظارت ویژه روی قاچاق گونه های حیات وحش و همکاری همه جانبه کشورها در این خصوص، نظارت ویژه بر جابجایی گونه های غیر بومی بین کشورها و توجه ویژه به موضوع میکروپلاستیک ها و عزم جدی بمنظور کاهش انتشار آنها را از دیگر پروژه های جمهوری اسلامی ایران در حوزه علوم و فناوری در عرصه محیط زیست ذکر کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ایران با اقلیمی خشک و نیمه خشک و باتوجه به تخمین افزایش دمای آن بیش از اندازه متوسط جهانی، بیش از پیش با معضلات محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم مواجه می باشد. علاوه بر این تحمیل تحریم های اقتصادی یکجانبه و نامشروع، فناوری، دانش و شرایط نابرابر موجود، دولت جمهوری اسلامی ایران را برای اقدام مناسب بیشتر در تنگنا قرار داده است، بطوریکه حتی از دسترسی به منابع یکی از با اهمیت ترین صندوق های جهانی محیط زیست همچون صندوق جهانی محیط زیست (GEF) و خیلی از تجهیزات و تکنولوژی های جدید محروم شده است. هرچند تکیه بر جوانان و آینده سازان کشور و استفاده از ظرفیتهای علمی و دانش بنیانی فرزندان سرزمینم توانسته روحیه خودباوری و توانستن را در تک تک جوانان میهن عزیزم نهادینه کند و به همین دلیل برای هر مشکل شامل طبیعی و انسان ساخت راه چاره پیشنهاد و عملیاتی می کند ولی مانع تحریم ها، عدم استفاده از تجارب سایر کشورها و عدم دریافت کمک های فنی و اقتصادی را سبب شده است.

وی اضافه کرد: به کارگیری تکنولوژی های جدید در راستای اجرای سیاست های مقاوم سازی و کاهش لطمه پذیری و سازگاری با تغییر اقلیم و نتایج حاصل از آن الزامی است. استفاده از فناوری هایی با اولویت کاهش مصرف آب، حفظ کیفیت و کمیت مولفه های آب و خاک در سطح مناسب، تولید بیشینه محصولات در مصرف کمینه آب و در نهایت معرفی گونه های سازگار و مقاوم (گیاهی و جانوری) با تأکید بر گونه های بومی و بهره برداری از منابع آب نامتعارف، بهینه سازی مصرف انرژی و تاب آوری، افزایش راندمان انرژی، کاهش مصرف سوخت و آلایندهها از مواردی است که باید در برنامه های سازگاری مورد توجه ویژه قرار گیرند.

سلاجقه با اعلان اینکه جدیت موضوع خسارات و ضرر و زیان های ناشی از تغییرات اقلیم بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: این در حالیست که کشورهای درحال توسعه بیش از سایر کشورها لطمه خواهند دید و پس بنا بر این است که نیاز است اقدامات کشورها، استراتژی ها و برنامه های اجرائی ملی آنها چه در حوزه کاهش انتشار و چه در حوزه سازگاری برمبنای اصول تساوی حقوق، شرایط ملی کشورها و باز هم مسئولیت مشترک اما متفاوت ترسیم کند.

وی اضافه کرد: اما آن چه در اجلاس اخیر ارکان فرعی کنوانسیون تغییر اقلیم در آلمان پیش آمد، شکافی را موجب شد که بیش ازپیش اعتماد بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای درحال توسعه را خدشه دار کرد که در صورت پافشاری بیشتر کشورهای توسعه یافته به تحمیل تعهدات بیشتر به کشورهای درحال توسعه، فارغ از تمکین و ادای تعهد خویش در عرصه تامین مالی و کمک های فنی و تجهیزاتی به کشورهای درحال توسعه، دلسردی و کندی اقدام جامعه جهانی را موجب خواهد شد که باتوجه به تاکید گزارش اخیر IPCC بر ضرورت اقدام سریع، این تعلل به نفع هیچ کس نخواهد بود. امیدواریم گروه ۷۷ و چین با درایت این مساله را طی کاپ آتی در امارات مدیریت کنند. جمهوری اسلامی ایران در صدد است با حضور مؤثر و ضمن همگرایی با کشورهای منطقه در کاپ ۲۸ تغییر اقلیم مشارکت کند. در همینجا فرصت مغتنم است تا از دولت های محترم مشارکت کننده دعوت نماییم برای همکاری و هم افزایی بیش از پیش جهت کاهش آثار مخرب تغییر اقلیم اقدام نمایند.

معاون رئیس جمهوری اشاره کرد: یکی از تأثیرات عمده تغییرات اقلیم افزایش کانون های گرد و غبار در ایران، آفریقا، آسیای میانه، غرب آسیا و خاورمیانه است که حالا دامنه اثرات نامطلوب این پدیده در سایر مناطق جهان نیز درحال گسترش است، به نحوی که معضل بسیار بزرگ محیط زیستی، معیشتی و امنیتی را بر کشورها تحمیل کرده است. کاهش اثرات نامطلوب این پدیده ها و امکان زیست و معیشت سازگار و پایدار برای جوامع بومی و محلی همچون اقداماتی است که نیاز به همکاری مشترک و مسئولانه همه افراد بشر خصوصا دولت ها دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: در این جهت با پیگیری های انجام شده موضوع گرد و غبار در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد طرح شد و به جهت آن کنفرانس بین المللی مقابله با پدیده گرد و غبار در سطح بلندپایه تاریخ ۹ و ۱۰ سپتامبر سال جاری در تهران برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه اشاره کرد: اساسا برگزاری این کنفرانس گام بزرگی برای انجام مذاکرات و انتقال دانش و تجربیات کشورهای درگیر و مشتاق موضوع گرد و غبار و سازمان های بین المللی فراهم خواهد آورد تا با بررسی عوامل ایجاد آن و هم اندیشی، دستیابی به سازوکارهای علمی و عملی برای مدیریت، سازگاری و مقابله با پدیده گردوغبار چه در بعد منطقه ای و چه در بعد بین المللی برای حل این معضل محقق شود. موضوع خرسند کننده آنکه روز ۱۲ جولای (مصادف با روز برگزاری نشست منطقه ای وزرا در تهران با موضوع "همکاری برای آینده ای بهتر") نیز به عنوان روز بین المللی مقابله با طوفان های گرد و غبار نامگذاری شد و امید داریم به زودی این روز را با حل این معضل در کل جهان گرامی داریم.
1402/04/14
12:04:06
5.0 / 5
371
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , پارك , پلاستیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه