در چهل و یكمین روز تابستان؛

ثبت شاخص هوای اصفهان در مرز ناسالم

ثبت شاخص هوای اصفهان در مرز ناسالم گل سپید: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان در چهل و یکمین روز تابستان با میانگین 100 در مرز ناسالم برای گروههای حساس ثبت گردید.مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: میانگین شاخص هوای کلان شهر اصفهان امروز سه شنبه ۱۰ مرداد بر طبق داده های دریافتی ۱۷ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۰۰ در مرز ناسالم برای گروههای حساس ثبت گردید.
جمشید لقایی اشاره کرد: امروز آلاینده غالب هوای این کلان شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون (ریزگرد) بوده که شاخص آن برابر با ۱۰۹ و در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است.
وی اضافه کرد: امروز شاخص هوا در ایستگاه کردآباد با ۱۵۶، خیابان زینبیه با ۱۵۷ و خیابان میرزا طاهر با ۱۷۱ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان میدهد.
مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان افزود: شاخص هوا همین طور در ایستگاه رهنان و محله ولدان با ۱۰۶، خیابان ۲۵ آبان با ۱۱۶ و بولوار کاوه با ۱۲۵ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس است.
لقایی افزود: شاخص هوا در ایستگاه سپاهان شهر با ۵۵، خیابان فرشادی با ۶۰، خیابان فیض با ۷۲، پارک زمزم با ۸۴ و دانشگاه صنعتی با ۹۱ AQI در وضعیت قابل قبول است.
وی گفت: به افراد دارای بیماریهای قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان حامله و کودکان سفارش می شود که همچنان از کارهای طولانی و سنگین در فضای باز بکاهند.
همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۹۱، استانداری با ۷۵، پروین با ۶۴ و رودکی با ۷۲ در وضعیت قابل قبول و در بزرگراه خرازی با ۱۰۶ AQI ناسالم برای گروههای حساس ثبت گردید.
شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان شهر اصفهان همچون در سجزی با ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و قهجاورستان با ۱۵۹ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در شاهین شهر با ۷۰ و مبارکه با ۷۵ در وضعیت قابل قبول است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.


منبع:

1402/05/11
08:50:39
5.0 / 5
301
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه