گرمای طاقت فرسای تابستانی در زمستان قطب جنوب

گرمای طاقت فرسای تابستانی در زمستان قطب جنوب به گزارش گل سپید، خراسان رضوی دور از دمای شدید تابستانی نیمکره شمالی، کشورهای مخروط جنوبی مانند شیلی و آرژانتین هم گرمای بی سابقه ای را تجربه می کنند اما در میانه فصلی که مقرر است زمستان آنها باشد.


به نقل از ژاپن تودی، دمای شهر کوهستانی ویکونا در مرکز شیلی به ۳۷ درجه سانتی گراد (حدود ۹۹ درجه فارنهایت) رسیده است. کریستوبال تورس، هواشناس شیلیایی اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ سال از ثبت چنین دمایی در ویکونا می گذرد.
دمای غیرعادی و بالا ۲۴ درجه سانتی گراد (۷۵ درجه فارنهایت) هم در ۴۵۰ کیلومتری جنوب در سانتیاگو پایتخت ثبت شده است. در همین حال در بوینس آیرس، پایتخت کشور آرژانتین، دمای هوا از ۳۰ درجه سانتی گراد (۸۶ درجه فارنهایت) فراتر رفت و به قول سرویس ملی هواشناسی آرژانتین، این دما، بالاترین دمای اول آگوست از زمان شروع ثبت رکوردهاست. میانگین دمای ماه آگوست در بوینس آیرس اغلب بین ۱۸ درجه سانتی گراد (۶۴ فارنهایت) و ۹ درجه سانتی گراد (۴۸ فارنهایت) است.
چندین شهر در سرتاسر اروگوئه هم دمای ۳۰ درجه سانتی گراد (۸۶ درجه فارنهایت) را ثبت کردند.
مایسا روجاس، وزیر محیط زیست شیلی، اقلیم شناس ابراز کرد: آن چه که ما تجربه می نماییم تلفیقی از دو پدیده یکی روند گرم شدن کره زمین به علت تغییرات آب وهوایی بعلاوه پدیده ال نینو است.
وی ادامه داد: وقتی ال نینو تمام می شود، وضعیت آب وهوای جهانی نباید اینقدر شدید باشد. مشخصه رویداد ال نینو افزایش دمای اقیانوس آرام، ایجاد بارندگی، سیل و بهمن در غرب آمریکای جنوبی همینطور موج گرماست.
انتظار می رود که سانتیاگو، بوینس آیرس و مونته ویدئو در ایام آینده به دمای عادی بازگردند اما اعتقاد بر اینست که امواج گرمایی مشابه به صورت افزایشی تکرار خواهد شد.
رائول کوردرو، اقلیم شناس دانشگاه سانتیاگو توضیح داد: به احتمال بسیار زیاد رکورد گرما سال جاری در سانتیاگو شکسته خواهد شد و این فوق العاده غیر طبیعی است. ۱۰ سال پیش ما در سال دو موج گرما داشتیم و الان در مورد ۹ موج گرما صحبت می نماییم. یکی از مهم ترین تاثیرات هوای گرم روی برف های کوهستانی است که برای تأمین آب در پایتخت شیلی حیاتی هستند.
کوردرو اظهار داشت: امواج گرمای زمستان اثرات مخربی بر یخچال ها و برف دارد.
روجاس هم در مورد اثرات گرما در قطب ها اخطار داد؛ وی اظهار نمود: سطح یخ اطراف مناطق قطبی در حداقل است. بخصوص در اطراف قطب جنوب، جایی که در این زمان از سال یخ های دریا در ماه سپتامبر به حداکثر می رسند، به حداقل تاریخی رسیده است.1402/05/17
08:10:49
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آب , بارندگی , دانش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه