سخنگوی سازمان فضایی ایران اعلام كرد

اثرگذاری بیشتر کاهش تراز آب در خزر شمالی

اثرگذاری بیشتر کاهش تراز آب در خزر شمالی گل سپید: برمبنای داده های ماهواره ای اثرات کاهش تراز آب خزر بیشتر در بخش شمالی است و سواحل ایران کمترین تاثیر را دریافت کرده است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران طی سخنانی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به بررسی های این سازمان در رابطه با وضعیت دریای خزر، اظهار داشت: سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره ای، وضعیت سطح آب دریای خزر بعنوان بزرگترین دریاچه جهان را بررسی نموده است.
وی ادامه داد: در این بررسی ها که توسط بخش سنجش از دور سازمان فضایی ایران در بازه زمانی حدود ۱۰ ساله انجام شده است، بخش های مختلف دریای خزر از منظر سطح آب دریا مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داد بخش شمالی دریای خزر بخصوص دو سال گذشته با کاهش سطح آب و پیشروی خط ساحل که نشأت گرفته از کاهش میزان آب بوده، روبرو شده است.
دلیریان افزود: در قسمت جنوبی و سواحل کشورمان، فعلاً تغییرات زیادی حاصل نشده که احیانا به علت شیب یا عمق دریا در این بخش است، اما روند کاهش سطح آب دریای خزر موضوعی مهم و جدی تلقی می شود.
وی تصریح کرد: در مجموع، سازمان فضایی ایران بعنوان متولی بخش فضایی کشور تایید می کند که سطح آب دریای خزر کاسته شده و این کاهش سطح در صورت تداوم یافتن، در سالیان پیش رو مشکلات زیست محیطی زیادی را برای تمام کشورهای ساحلی ایجاد خواهد نمود.1402/05/22
08:01:32
5.0 / 5
197
تگهای خبر: آب , ارزیابی , دریا , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه