انجام عملیات آبخیزداری در امامزاده داوود

انجام عملیات آبخیزداری در امامزاده داوود به گزارش گل سپید، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به آخرین وضعیت اجرای عملیات آبخیزداری در استان اظهار داشت: باتوجه به وقوع سیل در سال قبل در حوضه امامزاده داوود تهران و «مزداران» فیروزکوه بیشترین بودجه برای آبخیزداری و کاهش تبعات سیل در استان به این دو شهرستان اختصاص یافته است.ضیا نصرتی در گفت و گو با ایسنا افزود: اعتبارات آبخیزداری سال ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ – که تا پایان شهریورماه محاسبه شده است- از محل ملی و استانی ۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون است که ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن از محل اعتبارات استانی است. قرار داد آبخیزداری برای صرف همه این بودجه بسته شده است و تابحال عملیات مورد قرارداد به صورت متوسط حدود ۶۰ پیشرفت فیزیکی داشته اند.

وی با اشاره به اینکه عملیات آبخیزداری در سطح شهرستان های فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، تهران، پردیس، ری و پاکدشت انجام شده است، خاطرنشان کرد: بیشترین حجم بودجه استانی از محل ماده ۱۷ قانون مدیریت بحران تخصیص یافته است و با عنایت به این که این بودجه برای جبران خسارت ناشی از سیل تخصیص داده می شود، بیشترین بودجه آبخیزداری سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ (حدود ۹ میلیارد تومان) در ارتباط با شهرستان های فیروزکوه و تهران است چونکه در سال ۱۴۰۱ سیل امامزاده داوود در حوضه آبخیز کن شهرستان تهران ۳۲ کشته برجای گذاشت و در این سال در سیل حوضه آبخیز مزداران فیروزکوه حدود هفت نفر جان خویش را از دست دادند و این دو سیل خسارات مالی هم به دنبال داشت. سال ۱۴۰۲ هم شاهد وقوع سیل در حوضه آبخیز «ارو» شهرستان فیروزکوه سیل جاری بودیم.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ضمن اشاره به اعتبارات ابلاغ گردیده سال ۱۴۰۲ اظهارکرد: تابحال از محل اعتبارات استانی و ملی در مجموع حدود ۶۷ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ گردیده که نسبت به اعتبارات سالجاری افزایش جزیی داشته است البته این میزان اعتبار به مرحله مبادله موافقتنامه نرسیده است و امکان افزایش یا کاهش میزان آن وجود دارد.

وی در قسمت دیگری از صحبت های با یبان این که سازه های آبخیزداری احتیاج به رسیدگی مستمر دارند، اظهارکرد: عمر مفید سازه های آبخیزداری حدود ۲۵ سال است و بعد از آن با عنایت به تخریب های صورت گرفته ناشی از فرسودگی، هوازدگی یا عوامل هیدرولوژیک احتیاج به بهسازی و مرمت دارند که هر ساله ۲۰ تا ۳۰ درصد از اعتبارات مصوب صرف مرمت سازه های تخریب شده می شود.

نصرتی در انتها اظهار داشت: ما علاوه بر ساخت سازه های آبخیزداری بر مبنای نیاز، عملیات بیولوژیک مانند نهالکاری، بوته کاری و سایر اقدامات در ارتباط با افزایش پوشش گیاهی مناطق را به منظور کنترل رواناب و سیل انجام می دهیم.

منبع:

1402/05/31
10:22:58
5.0 / 5
284
تگهای خبر: آب , باد , بحران , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه