ایمن سازی جاده مرگ برای حفظ جان یوزپلنگ آسیایی

ایمن سازی جاده مرگ برای حفظ جان یوزپلنگ آسیایی به گزارش گل سپید، امروز (۹ شهریور ماه) روز ملی محافظت از یوزپلنگ آسیایی است؛ گونه ای در معرض انقراض که با خطراتی چون تصادف جاده ای دست و پنجه نرم می کند. با عنایت به وجود این مشکل، دستگاههای متولی تلاش هایی را برای حل آن انجام داده اند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، یوزپلنگ یکی از واژه های اصیل ایرانی است که از ترکیب دو کلمه یوز و پلنگ تشکیل شده است. یوز از یوزیدن به معنای جستن، جهیدن و طلب کردن می آید و ازاین رو یوزپلنگ به معنای پلنگی است که به دنبال شکار خود می گردند و آنرا با جستن و دنبال کردن می گیرد.

یوزپلنگ در زبان انگلیسی «چیتا» گفته می شود که ریشه سانسکریت دارد و از هندوستان آمده است. امروزه در سراسر جهان این جانور را با نام انگلیسی آن می شناسند.

بیشتر بخوانید:
یوزپلنگ یک واژه ی اصیل ایرانی

امروز (۹ شهریور ماه) روز ملی محافظت از یوزپلنگ آسیایی است. نسل یوز آسیایی که زمانی در گستره وسیعی از غرب این قاره از سوریه و عربستان تا هندوستان و ترکمنستان پراکنده بود، از ۲۰ سال پیش جز در ایران منقرض شده است. هم اکنون زیستگاه یوزپلنگ آسیایی فقط به ایران که از ۴۸ سال پیش برنامه حفاظتی خویش را برای نگهداری نسل این حیوان آغاز کرده، محدود می شود، بنابراین است که امروزه به یوز آسیایی، یوز ایرانی هم گفته می شود این در حالیست که کمتر ۲۰ فرد از آنها درایران باقی مانده است.

در سالهای اخیر با استفاده از روش های مختلفی همچون محافظت از زیستگاه ها و تکثیر در اسارت تلاش در پیشگیری از انقراض این گونه با ارزش شده است اما یوزپلنگ آسیایی همچنان با تهدیداتی مانند تصادفات جاده ای دست و پنجه نرم می کند، بگونه ای که ۵۰ درصد تلفات حیات وحش و ۵۲ درصد تلفات یوزپلنگ آسیایی ناشی از تصادفات جاده ای بوده است.

بیشتر بخوانید:
جاده ها ضد حیات وحش


مرگبارترین جاده کشور برای یوزها جاده عباس آباد است. جاده عباس آباد در استان سمنان یکی از محورهای مواصلاتی تهران - مشهد است که از حاشیه مرز شمالی منطقه حفاظت شده توران عبور می کند. نخستین آمار ثبت شده از تلفات یوز در این جاده به سال ۸۹ باز می گردد که یک فرد یوز ماده و دو توله نابالغ تلف شدند این درحالیست که در این محدوده ۳۰ کیلومتری طی دو دهه اخیر ۱۰ فرد (قلاده) یوزپلنگ آسیایی تلف شده است؛ به عبارتی بیشترین تلفات جاده ای یوز در جاده عباس آباد گزارش شده چونکه توران یک منطقه زادآور و زیستگاهی مهم برای یوزپلنگ است، بنابراین بیشترین تلفات در این جاده رخ داده است.
با عنایت به در معرض انقراض بودن یوزپلنگ آسیایی از سویی و عبور جاده عباس آباد از زیستگاه این گونه پرارزش از طرفی تلاش هایی برای ایمن سازی این مکان برای یوزها انجام شده است. به قول حسن اکبری - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست- وزارت راه و شهرسازی در جهت ایجاد امنیت این جاده ها تابحال فعالیتهایی همچون چاله زنی و نورپردازی به مسافت ۳ کیلومتر را انجام داده است. مسافتی حدود ۶.۵ کیلومتر هم در مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار است.
غلامرضا ابدالی - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - به برگزاری کمیسیون ایمنی راه ها در ۷ مرداد اشاره می کند و می گوید: این کمیسیون جهت بررسی و تصویب محدودیت سرعت در جاده عباس آباد - میامی برگزار گردید. یکی از تعهدات وزارت راه کاهش سرعت مجاز از ۱۱۰ کیلومتربه ۸۰ کیلومتر بود که در جلسه امروز مصوب شد به مدت یک سال این سرعت به ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر کاهش پیدا کند. بر طبق این مصوبه در این منطقه دوربین های کنترل سرعت و تابلوهای هشداردهنده نصب و با رانندگان متخلف برخورد می شود.
به قول او علاوه بر اقداماتی همچون فنس کشی، نصب روشنایی در جاده ها و نصب شش عدد دوربین در مسیرهای رفت و برگشت این محور میتوان به مصب تابلوهای هشداردهنده اشاره نمود که در رابطه با آنها تصمیم گیری شده است و جزو تعهدات وزارت راه به حساب می آید. رئیس کل دادگستری سمنان هم بعنوان امور تکلیفی به دستگاه ها ابلاغ نمود.
بیشتر بخوانید:
تصویب کاهش سرعت مجاز در «جاده مرگ» برای محافظت از یوزپلنگ آسیایی
کدام جاده برای یوزپلنگ آسیایی مرگبارتر است؟
نصب قلاده ماهواره ای به یوزها به کجا رسید؟

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا آن چه که مسلم است ضرورت عزم جدی همه دستگاه ها و به کارگیری ظرفیتهای مردمی برای محافظت از یوزپلنگ ایرانی از روش های مختلف مانند ایمن سازی جاده هاست تا این گونه پرارزش مثل شیر ایرانی و پلنگ مازندران به پرتگاه انقراض سقوط نکند.

منبع:

1402/06/11
08:23:55
5.0 / 5
162
تگهای خبر: آب , باد , حیوان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه