رفیعی مطرح كرد؛

برخورد جدی با هر نوع ترک فعل قانون هوای پاک

برخورد جدی با هر نوع ترک فعل قانون هوای پاک به گزارش گل سپید، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اعلان اینکه با هر نوع ترک فعل قانون هوای پاک برخورد جدی می شود، اظهار داشت: موضوع آلودگی هوا در این مجلس بصورت موثر در دستور قرار گرفته است.


سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ی موضوع آلودگی هوا و نقش فراکسیون مربوطه در حل مسائل حوزه آلودگی هوا گفت: برای پاسخ به این پرسش باید جایگاه مجلس را تشریح نماییم. مجلس دو وظیفه مهم دارد که شامل قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است. وی ادامه داد: از شروع شروع به کار مجلس باتوجه به پشتوانه کارشناسی فراکسیون، بنا شد ضمن بازبینی در قانون هوای پاک با محور خلاءها، کمبودها و اشکالاتی که در اجرا می تواند بوجود آورد، نظارت بر اجرای قانون را همزمان در دستور کار قرار دادیم. رییس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: در حین نظارت با اهمیت ترین مسأله ای که با آن مواجه شدیم عدم وجود ردیف بودجه مشخص برای اجرای قانون هوای پاک بود. این به مدلول ندیده گرفتن قانون بوده و بهانه موجهی شده بود برای عدم اجرای قانون توسط مدیران که حتی وظایفی که ذاتاً بر عهده شأن بوده و نتیجه آن به نفع کاهش آلودگی بود را هم قصور داشتند. رفیعی اظهار داشت: پس نظارت بر موضوع آلودگی هوا در این مجلس در دستورکار جدی فراکسیون محیط زیست قرار گرفت و بدین ترتیب ترک فعل کنندگان در این زمینه بعد از بررسی های کارشناسی به دستگاه قضائی عرضه شدند و قوه قضائیه نیز برای این افراد حکم های قضائی صادر کرد که این نظارت همچنان ادامه دارد. وی افزود: فراکسیون محیط زیست مجلس تا آخر دوره یازدهم موضوع آلودگی هوا و اجرای وظایف دستگاهها با این مساله و سلامت شهروندان را قویاً پیگیری می کند و با هرگونه ترک فعل قانون هوای پاک برخورد جدی خواهد داشت. در این جهت تمامی دستگاه های ذیربط در این خصوص گزارش های ماهانه از عملکرد خود ارائه می کنند و بعد از راستی آزمایی گزارشات موضوع بصورت مستمر رصد می شود. رفیعی اعلام نمود: از طرفی فراکسیون محیط زیست در طول این مدت با شناسایی ضعف های قانونی در عرصه آلودگی هوا و اجرای قانون هوای پاک تلاش نموده است تا ضمن اصلاح بر اجرای آنها نظارت کافی داشته باشد.
در این جهت اولویت ها و میزان اثرگذاری محورهای مختلف در کاهش آلودگی هوا مشخص شده و برای اولین بار برای بخش قابل توجهی از محورهای قانون هوای پاک، بودجه دیده شده است تا بهانه ای برای عدم اجرای قوانین نباشد. رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: به نظر بنده فراکسیون در مقایسه با مجالس قبلی توانسته است تا حد قابل قبولی اهداف مصرح در این قانون را پیگیری کند هرچند این میزان کافی نیست و یکی از دلیلهای اصلی در این خصوص کمبود اعتبارات در بودجه های پیشنهادی دولت می باشد که مجلس تمام تلاش خودرا برای افزایش این بودجه ها باتوجه به شرایط سخت تحریم ها به کار گرفته است. امیدواریم در سال های آتی این روند شتاب گیرد.
اعمال ماده ۲۳۴ بخشنامه داخلی مجلس برای ترک فعل ها در این قانون برای نخستین بار انجام شد و حکم قطعی صادر شد. وی ادامه داد: البته به نظر من با اهمیت ترین اتفاق پیگیری و نظارت جدی مجلس در عرصه محیط زیست بوده و هست که شاید چنین جدیتی در مجالس قبل کمتر وجود داشته است. رفیعی گفت: پیگیری برای تدوین و ابلاغ استاندارد سوخت، تشکیل جلسات مستمر برای مدیریت آلودگی هوا با حضور قاطعانه وزیر کشور و پیگیری برای تامین کاستی های ناوگان حمل و نقل عمومی، ایجاد و تصویب ردیف مستقل بودجه برای اجرای قانون هوای پاک، تثبیت اهمیت موضوع آلودگی هوا برای تصمیم گیران اجرائی کشور، احصا موارد و نقایص مربوط به قانون طی مکاتبات انجام شده با دستگاهها و سه گزارش مفصل مرکز تحقیقات و سایر موارد مؤثر اقدامات مثبتی بود که پیرو نظارت کارشناسی و تخصصی فراکسیون محیط زیست رقم خورده است.


منبع:

1402/07/04
13:41:33
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آلودگی , دستگاه , سلامت , گونه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه