مدیركل محیط زیست البرز:

اجرای قانون هوای پاك تنها راه برون رفت از آلودگی هوا است

اجرای قانون هوای پاك تنها راه برون رفت از آلودگی هوا است گل سپید: كرج- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار داشت كه اجرای قانون هوای پاك توسط دستگاه های مربوطه تنها راه برون رفت از آلودگی هوا در شهرها هستیم.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، فردین حكیمی روز پنجشنبه در نشستی كه با حضور خبرنگاران به مناسبت روز ملی هوای پاك برگزار شد، اضافه كرد: بر مبنای قانون اساسی حفظ محیط زیست بر عهده همه افراد جامعه است و سازمان حفاظت محیط زیست فقط وظیفه نظارتی بر اجرای قانون توسط دستگاه هایی كه بر آن ها تكالیفی تعیین شده، می باشد.
وی تصریح كرد: حفاظت محیط زیست این نظارت ها را به منظور جلوگیری از آلودگی در بخش های مختلف محیط زیست و حفظ محیط زیست دارد.
وی اظهار داشت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست 4 ماموریت اصلی را در برنامه های خود قرار داده كه این ماموریت ها برش استانی هم خورده است كه ازجمله این ماموریت ها ساماندهی وضعیت پسماندها در كلانشهرها به خصوص در شمال كشور، تلاش در جهت كاهش آلودگی هوا، شناسایی كانون های ریزگرد و مهار آنها و همینطور تعیین حقابه تالاب های كشوراست.
حكیمی بیان داشت: برای اجرای این 4 ماموریت در بحث آلودگی هوا چون با سلامت مردم سروكار دارد از سال 89 پس از تشكیل استان البرز نخستین طرح كاهش آلودگی هوا مصوب شد كه بعد از آن در سال های 93 و 95 این قانون با تصویب هیات وزیران تغییراتی داشت كه در این طرح ها تكالیف دستگاه های اجرایی را برای اجرای این طرح تعیین كرد.
وی اظهار داشت: قانون تكمیلی در مرداد ماه امسال با عنوان قانون 'هوای پاك' به كلانشهرها ابلاغ گردید كه برای بیش از 15 دستگاه تكلیف تعیین شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینكه این قانون نسبت به قانون های گذشته خصوصیت هایی دارد كه یكی از آنها بعنوان نقطه قوت، تعیین جرم برای منابع آلوده كننده و دستگاه هایی است كه به تكالیف خود عمل نمی كنند.
وی اضافه كرد: پیش از این در جلوگیری از آلودگی هوا ضمانت اجرایی وجود نداشت ولی در قانون جدید هر موردی كه اعلام شده كه ممنوعیت دارد، جرم است.
حكیمی با اشاره به اینكه در این قانون منابع آلاینده هوا به 2 صورت متحرك و ثابت تفكیك شده، بیان داشت: در این قانون برای منابع متحرك كه همان خودروها سبك و سنگین هستند به بحث معاینه فنی تاكید ویژه شده است.
وی ادامه داد: برای كاهش آلودگی هوا توسط منابع متحرك بر لزوم انجام معاینات فنی این خودروها تاكید شده و الان در استان 16 مركز معاینه فنی خودروهای سبك و 3 مركزمعاینه فنی خودروهای سنگین فعال می باشند.
وی اظهار داشت: در 6 ماهه اول سال جاری از حدود 116 هزار مورد رجوع به این مراكز 75 هزار قبولی و 2800 مردودی داشته اند.

***تنها نقطه قوت البرز توسعه فضای سبز است
مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه به مبحث استفاده از پساب ها برای توسعه فضای سبز اشاره نمود و اضافه كرد: توسعه فضای سبز به بهانه كمبود آب پذیرفته نیست وبر اساس تكالیف قانونی بایستی شهرداری با همكاری آبفای استان بخشی از فاضلاب شهری را برای آبیاری فضای سبز تخصیص دهند.
وی خاطرنشان كرد: در اجرای قانون در تنها موضوعی كه نسبت به موضوعات دیگر جلوتر هستیم فقط توسعه فضای سبز است كه سرانه فضای سبز برای هر نفر باید 15 مترمربع باشد كه در البرز 15. 7 مترمربع است.
او همینطور بر استفاده از پسماندها جهت تولید انرژی، كود هم اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از نكات مهم در این قانون هوای پاك در كشور استفاده از فارغ التحصیلان محیط زیست است كه امكان اشتغال آنها در دستگاه های اجرایی فراهم نیست كه طبق این قانون واحدهایی كه بیش از 50 نفر اشتغال دارند باید یك كارشناس محیط زیست را جذب كنند.
وی با اشاره به اینكه در قانون هوای پاك به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و تولید سوخت استاندارد تاكید شده، افزود: بر مبنای این قانون بایستی شعب ویژه تخصصی در مراجع قضایی برای رسیدگی به جرایم زیست محیطی تولید شود كه است كه اكنون در دادستانی یك شعبه ویژه داریم.

***رسانه ها كمك كار محیط زیست در اجرای قانون هوای پاك
حكیمی با اشاره به اینكه برای اجرای قانون هوای پاك رسانه می تواند كمك موثری داشته باشد، اظهار داشت: رسانه ها بعنوان مطالبه گر و نماینده از مردم بخواهد كه از دستگاه ها در اجرای تكالیفشان جواب بگیرند.
وی اضافه كرد: از این به بعد در اجرای قانون هیچگونه مخفی كاری نخواهیم داشت و وظایف دستگاه ها را اعلام می نماییم و می گوییم چه دستگاهی در اجرای این قانون به وظیفه خود خوب عمل نكرده است.
ایشان در ادامه به اجرای طرح كهاب در جایگاه های سوخت اشاره نمود و تصریح كرد: طرح كهاب در 63 جایگاه توزیع سوخت بنزین در كرج اجرا می گردد كه در این طرح جذب بخارات بنزین انجام شده و این بخارات بازیافت می شوند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز همینطور توزیع بنزین استاندارد یورو 4 را یكی از طریق های كاهش آلودگی هوا دانست و اظهار داشت: بنزین یورو4 در 28 جایگاه كرج و فردیس توزیع می گردد و گازوییل یورو 4 هم در تمام جایگاه ها توزیع می گردد.
وی، حذف 2 میلیون لیتر مازوت از نیروگاه منتظر قائم و 5 میلیون لیتر مازوت از نیروگاه شهید رجایی قزوین را همچون راهكارهای اساسی برای كاهش آلودگی هوا در استان دانست و اضافه كرد: برای تحقق این مهم دادستان استان پیگیری های زیادی انجام دادند.
وی، گاز سوز شدن واحدهای كارگاهی و صنعتی را از دیگر اقدامات برای كاهش آلودگی هوا عنوان نمود و بیان داشت: هم اكنون 3427 واحد مجهز به گاز هستند به طوریكه 140 واحد از آن ها امسال مجهز به سوخت گاز شده اند.
حكیمی ادامه داد: نمونه برداری هفتگی از بنزین در تمام جایگاه ها به صورت روتین انجام می گردد.

***مرگ 800 نفر بر اثر آلودگی هوا در سال 94
وی همچون نتایج مهم آلودگی هوا را مرگ و میر دانست و اظهار داشت: یكی دیگر از مصوبات كاهش آلودگی هوا كاهش بیماری ها و مرگ های منتسب به آلودگی هوا بوده كه در سال 94 بر مبنای آمار ارائه شده 800 نفر برپایه آلودگی هوا تلفات داشته ایم.
وی با اشاره به اینكه آمار سال 95 هنوز ارائه نشده، اضافه كرد: یكی از دیگر از موضوعات در اجرای مصوبات كاهش آلودگی هوا اطلاع رسانی و هشداردهی وضع كیفی هوا است به طوریكه 9 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان مستقر هستند كه در بعضی موارد به علت عدم راهبری درست و تامین اعتبار برخی دستگاه ها دچار مشكل می شوند.
وی با اشاره به اینكه كرج، ساوجبلاغ و فردیس جزو آلوده ترین شهرها هستند، تصریح كرد: یكی از تكالیف اصلی شهرداری نصب 2 تابلوی نمایشگر كیفیت هوا است كه تابحال آن را اجرایی نكرده است.
وی، تاسیس اداره پایش محیط زیست در شهرداری، تهیه طرح جامع فضای سبز و طرح جامع ترافیك را از دیگر تكالیفی دانست كه تابحال توسط شهرداری اجرا نشده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه به اعلام برنامه های هفته هوای پاك كه از فردا آغاز می شود، اشاره نمود و اظهار داشت: همایش سه شنبه بدون خودرو كه هفته گذشته انجام شده و دیدار با ائمه جمعه همچون این برنامه هاست زیرا ائمه جمعه با استفاده از آموزه های دینی می توانند نقش مهمی در كاهش آلودگی هوا داشته باشند.
وی، همایش دوچرخه سواری در روز جمعه توسط شورای شهر ورزش جوانان و شهرداری، طرح تشدید برخورد با خودروهای آلاینده توسط پلیس، معاینه فنی مجانی در روز شنبه و برگزاری مسابقه عكاسی در تالاب صالحیه نظرآباد را از دیگر این برنامه ها دانست.
حكیمی اظهار داشت: تالاب صالحیه نظرآباد در سال قبل شاهد حضور 120 گونه پرنده مهاجر آبزی بود كه امسال علاوه بر اینكه خشك شده بعنوان یك كانون انتشار ریزگرد شده است.
وی اضافه كرد: قضات می توانند در این میان حمایت خوبی در اجرای قانون هوای پاك داشته باشند كه هفته آینده یك نشست با قضات استان برای اجرای قانون هوای پاك و تشریح وظایف دستگاه ها داریم.

***قانون هوای پاك یك نقشه راه
مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینكه قانون هوای پاك بعنوان یك نقشه راه می تواند باشد، تصریح كرد: در صورت اجرای این قانون می توانیم شاهد بهبود هوا باشیم.
6156/1535 خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: داریوش غفاری


1396/10/28
18:26:11
5.0 / 5
5051
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه