بارش های اخیر تراز دریاچه ارومیه را 9 سانتیمتر افزایش داد

بارش های اخیر تراز دریاچه ارومیه را 9 سانتیمتر افزایش داد گل سپید: ارومیه- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه تراز نگین آبی آذربایجان بعد از بارش های اخیر 9 سانتیمتر در مقایسه با ماه گذشته افزایش یافته، اظهار داشت: سطح این دریاچه روز چهارشنبه به یكهزار و 270 متر و 37 سانتیمتر در مقایسه با آب های آزاد رسیده است.


فرهاد سرخوش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: با وجود افزایش تراز دریاچه ارومیه طی ماه جاری، تراز كنونی این دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 سانتیمتر كاهش نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه وسعت این دریاچه امروز به یكهزار و 844 كیلومتر مربع رسید، اضافه كرد: وسعت دریاچه نسبت به مدت مشابه ماه گذشته هم بیش از 97 كیلومترمربع افزایش یافته است.
سرخوش ادامه داد: وسعت امروز دریاچه ارومیه در مقایسه با 15 سال قبل بیش از 2 هزار و 779 كیلومتر كاهش یافته است.
وی با اشاره به اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 205 میلیمتر بارندگی از كم بارش ترین حوضه های آبریز كشور طی سال های اخیر بوده است، اظهار داشت: این حوضه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می گردد و بیشترین میزان آب باید در نگین آبی آذربایجان ذخیره شود.
سرخوش با اشاره به اینكه دریاچه ارومیه یك حوضه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه ها و رودخانه ها تامین می شود، ابراز امیدواری كرد در ایام آتی هم بارش ها ادامه یابد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
بنا بر نظر كارشناسان خشك شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمكی تاثیر گذاشته است.
استاندار آذربایجان غربی طی روزهای اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تكمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه گفته كه مذاكره با سرمایه گذاران خارجی هم در این زمینه شروع شده است و با دریافت تسهیلات خارجی روند اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه تسریع می گردد.
3214/3072
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی


1396/11/11
15:55:33
5.0 / 5
4578
تگهای خبر: آب , بارش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه