5 راس قوچ و میش پارك پردیسان بجنورد به یزد منتقل شدند

5 راس قوچ و میش پارك پردیسان بجنورد به یزد منتقل شدند گل سپید: بجنورد- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: پنج راس قوچ و میش پارك پردیسان بجنورد هفته جاری به یك سایت تكثیر و پرورش وحوش واقع در استان یزد منتقل شدند.


سید اصغر مطهری، سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: انتقال این قوچ و میش ها با تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.
وی درباره برخی شائبه ها و نگرانی ها در خصوص اینكه احتمال اختلاط نژاد در گونه های مزبور در سایت تكثیر و پرورش یزد وجود دارد اظهار داشت: قرار نیست نژاد های قوچ اوریال بجنورد در سایت تكثیر و پرورش استان یزد، مختلط شوند و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: تمام كارها و اقدامات لازم برای انتقال قوچ و میش ها به لحاظ تایید سلامت این وحوش و سایر اقدامات انجام شده است.
وی اظهار نمود: پارك پردیسان بجنورد محل نگهداری پستاندارانی است كه به دلیل های مختلف قادر به ادامه زندگی در طبیعت و بازگشت به دامان طبیعت را ندارند از این رو سازمان حفاظت محیط زیست به ناچار برای نگهداری از آنان متحمل هزینه شده است و بره هایی كه از این وحوش در این سایت به دنیا می آیند هم قادر به زندگی در طبیعت نیستند.

* تولید سایت تكثیر و پرورش قوچ اوریال در استان
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود از اعلام آمادگی یك سرمایه گذار بخش خصوصی برای تولید سایت تكثیر و پرورش قوچ اوریال و جبیر در این استان اطلاع داد و اظهار داشت: این اداره كل از سرمایه گذاری در این حوزه استقبال می كند و آمادگی داریم قوچ و میش اوریال و آهو كه در پارك پردیسان نگهداری می شود، به سایت های مزبور منتقل نماییم.
مطهری اضافه كرد: یكی از رویكردهای سرمایه گذار در تولید سایت تكثیر و پرورش قوچ و میش اوریال، تولید شكارگاه اختصاصی است.
وی تصریح كرد: با عنایت به گرایش و علاقه برخی افراد به استفاده از گوشت وحوش، یكی از رویكردهای تولید این سایت ها، پرورش و كشتار این وحوش و توزیع و عرضه گوشت است.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان كرد: در این شرایط حضور شكارچیان در عرصه ها كمتر می گردد و گوشت وحوش به صورت مدیریت شده در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
رضا رحیمی، رئیس شبكه دامپزشكی شهرستان بجنورد هم درباره انتقال قوچ و میش ها به استان یزد اظهار داشت: به لحاظ قانونی، انتقال هر گونه دام همچون وحوش باید با مجوز دامپزشكی صورت گیرد اما، انتقال قوچ و میش ها به یزد هیچ مجوزی از این شبكه نداشته است.
پارك پردیسان در منطقه نمونه تفریحی و گردشگری باباامان بجنورد قرار دارد كه اداره كل حفاظت محیط زیست با فنس كشی مساحتی حدود 50 هكتار، طرح نگهداری وحوش را در آن به اجرا درآورده است.
اكنون در پارك پردیسان حدود 50 راس قوچ، میش، كل، بز و آهو نگهداری می گردد و به قول مسئولان محیط زیست استان، با زادآوری وحوش، اوایل بهار، حدود 20 راس دیگر به جمعیت قوچ و میش ها در پارك پردیسان افزوده می گردد.
7185/ 6042


1396/12/22
16:45:45
5.0 / 5
4674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه