مردم ماهی قرمز را در رودخانه ها رها نكنند

مردم ماهی قرمز را در رودخانه ها رها نكنند گل سپید: بجنورد- مدیركل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: مردم بجد از رها كردن ماهی های قرمز خریداری شده برای ایام نوروز به رودخانه ها و آبگیرها در طبیعت، خودداری كنند.


سید اصغر مطهری دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: ماهی های قرمز، بومی منطقه نیست و از نژادهای مهاجم است كه در صورت رهاسازی در محیط طبیعی، به سرعت تكثیر پیدا می كند.
وی اضافه كرد: تكثیر سریع این نژاد غیر بومی به ادامه حیات گونه های بومی صدمه می زند و از آنجایی كه گونه های بومی قادر به رقابت با ماهی قرمز نیستند، بتدریج دچار صدمه شده و در معرض نابودی قرار می گیرند.
وی تصریح كرد: مكان مناسب برای رهاسازی ماهی قرمز، حوضچه پارك ها است.
مطهری در بخش دیگر سخنان خود از مردم خواست به هنگام حضور در طبیعت از شكار و صید حیات وحش خودداری كنند.

*حمل سلاح به منزله آغاز به شكار است
مدیركل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینكه مردم در روز طبیعت از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی خودداری كنند، اظهار داشت: سلاحی كه از غلاف خارج شده باشد، به منزله آغاز به شكار تلقی و با حامل آن برخورد قانونی می گردد.
وی اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده، مراتب را به سامانه فوریت های زیست محیطی 1540 گزارش دهند.
مدیركل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی اضافه كرد: مردم از دست زدن به آشیانه پرندگان با عنایت به فرارسیدن فصل تخم گذاری خودداری كرده و از نزدیك شدن به لانه وحوش با عنایت به فصل زاد و ولد و تولید حالت تهاجمی درندگان خصوصا شغال، گرگ و روباه خودداری كنند.
استان خراسان شمالی دارای سه پارك ملی به نام های سالوك، ساریگل و ضامن آهو، چهار منطقه حفاظت شده به نام های سالوك، قرخود، گلول و سرانی و ساریگل، یك پناهگاه حیات وحش بنام میاندشت و سه اثر طبیعی ملی به نام های ارس سرانی، صنوبر نظرعلی و سروهای قره باغ است.
در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در كشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود كشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در كشور زیست می كنند كه بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، كبك دری و كركس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اخبار خراسان شمالی را در كانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری كنید.
7185 / 6042


1397/01/14
13:58:16
5.0 / 5
4977
تگهای خبر: آب , پارك , شكار , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه