باد خشكیدن بر سیاو درویش وزیدن گرفت

باد خشكیدن بر سیاو درویش وزیدن گرفت گل سپید: ایلام - تالاب سیاو درویش در شهرستان ملكشاهی با وجود اهمیت زیستگاهی برجسته و ارزش نهفته گردشگری در معرض مخاطره كم ابی و خشكیدن قرار گرفته خطری جدی كه به تبع تالاب، مجموعه حیات گیاهی و جانوری وابسته به سخاوت این آبگیر زیبا را هم تهدید می كند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، تالاب سیاو بعنوان یكی از دیدنی ترین مناطق گردشگری و مهم ترین زیستگاه های گیاهی و جانوری استان ایلام با مساحت چهار هكتارمربع درنزدیكی روستای سیاو درویش حوزه بخش گچی شهرستان ملكشاهی نقش تعیین كننده ای در حفظ حیات چرخه زیستگاهی منطقه دارد.
این آبگیر كه روزگاری دراز- از آغاز تابحال -سفره ای چهار هكتاری سخاوت گسترده و آبشخور گیاهان، وحوش و پرندگان بسیاری بوده اكنون متاثر از خشكسالی گرفتار كم ابی و احتمال نیستی افتاده به نحوی كه مساحت ان به حدود یك هكتار مربع كاهش یافته است.
تالاب دایره ای شكل و دایمی سیاو به علت قرار گیری و مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی به حساب می آید.
این تالاب محل زیست پرندگانی هم چون چنگر، كشیم، حواصیل خاكستری، اردك ارده ای و اردك سر سبز است و هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر از مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری است كه در ماه های سرد به این منطقه مهاجرت می كنند.
پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است كه به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد كرده است گیاهان مرتعی، گیاهان علفی و گرامینه تیره جگن و نی از پوشش گیاهی غالب در تالاب محسوب می شوند، پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را بوجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.
این تالاب تا كنون به دلیل عدم معرفی با استفاده از رسانه ها و محیط زیست نتوانسته در بین مردم استان ایلام آنچنان كه باید معرفی و سهم قابل توجهی از اقتصاد گردشگری را نصیب مردم منطقه كند كه لازم است در این خصوص هم چاره اندیشی شود.
متاسفانه چند سالی است كه این تالاب بعلت خشكسالی، زمین لرزه و دیگر بلایای طبیعی و انسانی كم آب شده و اگر احیا نشود این گنجینه طبیعی و پرارزش برای هیشه از بین خواهد رفت.
فرماندار ملكشاهی هم در این خصوص با تاكید بر اهمیت زیست محیطی و گردشگری این تالاب اظهار داشت: باید منابع لازم برای احیای تالاب سیاب درویش اختصاص پیدا كند تا شاهد حیات این سرمایه ملی و پرارزش باشیم.
محمد تاسمه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: خوشبختانه وضعیت احیای تالاب ظاهرا نسبت به سنوات گذشته روند بهبودی را طی می كند با این حال كارهای بسیاری باید در زمینه احیای تالاب صورت پذیرد.
وی تصریح كرد: خیلی از این كارها باید در حوزه آبریز بالادست صورت گیرد تا رسوب گذاری در تالاب كاهش پیدا كند.
وی با اشاره به ضرورت احداث تله های رسوب گیری تصریح كرد: باید زندگی و معیشت مردم منطقه و روستاهای همجوار را بیشتر به تالاب پیوند بزنیم.
نماینده عالی دولت درملكشاهی تصریح كرد: در صورتی كه ظرفیت های اشتغالزایی در رابطه با تالاب را افزایش دهیم، مردم حامی جدی تر تالاب خواهند بود.
مدیر محیط زیست ملكشاهی هم اظهار داشت: وضعیت كنونی تالاب سیاب درویش به محیط زیست استان گزارش شده و مدیریت استان هم بر ضرورت احیایی این تالاب تاكید داشته و كار مطالعاتی آن هم شروع شده است.
رضا عدالت جو اضافه كرد: در ابتدای سال جاری هم در جلسه ای با حضور مدیركل محیط زیست استان ایلام و فرماندار ملكشاهی هم این مورد مطرح و اجرای این طرح بزودی در دستور كار قرار خواهد گرفت.
شهرستان ملكشاهی در 35 كیلومتری جنوب شرقی مركز استان ایلام، 150 هزار هكتار عرصه طبیعی شامل كوهستان، جنگل و مرتع با شرایط زیستگاهی برجسته دارد.
7179/6034


1397/01/16
21:17:29
5.0 / 5
5337
تگهای خبر: آب , باد , گردشگری , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه