249 میلیون مترمكعب آب به دریاچه ارومیه وارد شد

249 میلیون مترمكعب آب به دریاچه ارومیه وارد شد گل سپید: ارومیه- رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار داشت: از اول اسفند 1396 تا 15 فروردین سال جاری حدود 249 میلیون مترمكعب آب از سدهای منطقه به پیكره دریاچه ارومیه رهاسازی شد.


فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: در این مدت 52 میلیون مترمكعب آب از سد شهرچای ارومیه، 170 میلیون مترمكعب از سد شهید كاظمی بوكان، 12 میلیون مترمكعب از سد مهاباد و 15 میلیون مترمكعب از سد ساروق تكاب وارد این دریاچه شد.
وی همینطور از برنامه ریزی برای انتقال 285 میلیون مترمكعب آب از سدهای آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه طی ماه های آینده اطلاع داد.
سرخوش در ادامه با اشاره به اینكه كمتر از 50 درصد اعتبار ابلاغی سال قبل به ستاد احیای دریاچه ارومیه تحقق یافت، اظهار داشت: اعتبار ابلاغی به طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال قبل هشت هزار و 200 میلیارد ریال بود كه تنها سه هزار و 700 میلیارد ریال آن تخصیص یافت.
وی با تاكید بر اینكه ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیای نگین آبی آذربایجان را دارد، اضافه كرد: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه در اختیار دستگاه های اجرایی دخیل قرار گرفت.
وی با اشاره به اینكه ارتفاع فعلی دریاچه ارومیه از آب های آزاد به یكهزار و 270 متر و 74 سانتی متر رسیده است، اضافه كرد: سطح این دریاچه نسبت به كمترین تراز ثبت شده برای آن 70 سانتی متر فاصله دارد.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به عملكرد موفق این ستاد، اظهار داشت: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به مهر سال قبل بیش از 46 سانتی متر افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یكهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشاورزی را در دستور كار قرار داده و بعضی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.
سرخوش، وسعت كنونی دریاچه ارومیه را 2 هزار و 276 كیلومترمربع اعلام نمود و ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به 6 ماه گذشته بیش از 540 كیلومتر مربع افزایش یافته است.
وی همینطور با بیان اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، اظهار داشت: دریاچه ارومیه یك حوزه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.
به گفته وی، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز كرد اما در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور كار قرار گرفت و این ستاد كارهای عملیاتی خویش را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی كشور آغاز كرد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد و یكی از مهمترین مصوبه های این ستاد كاهش 40 درصدی مصرف آب كشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تا سر مزرعه است.
دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3072/3214


1397/01/20
19:12:15
5.0 / 5
4906
تگهای خبر: آب , دریا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه