هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده

هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده گل سپید: تهران - هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده، شعار روز جهانی پرنده مهاجر انتخاب شده كه به علت اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در كشورهای مختلف، برای هماهنگی جهانی 19 و 20 اردیبهشت ماه (نهم و دهم ماه مه ) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ایده روز جهانی پرنده مهاجر در سال 1993 در مركز تماشای پرندگان مهاجر امریكا بوجود آمد و از سال 1995 تا 2006، این برنامه توسط بنیاد ملی حیات وحش ایالات متحده هدایت می شد.
در سال 2007، سازمان غیرانتفاعی محیط زیست برای آمریكا (EFTA یا Environment For The Americas)، تصمیم گرفت با استفاده از آموزش، مردم را به شناخت پرندگان و حفاظت از آنها تشویق و ترغیب كند و از آن سال به بعد، EFTA تمام فعالیت های مربوط به روز جهانی پرنده مهاجر (World Migratory Bird Day یا WMBD ) را انجام داده است.
در طول سال ها، كمپین های آموزشی زیادی با موضوعاتی كه شامل پرندگان، حفاظت از زیستگاه های آنها و خدمات اكوسیستمی، تاثیر تغییرات آب و هوایی بر روی پرندگان، قوانین، اقدامات و كنوانسیون های حفاظت از پرندگان ( مانند قانون پیمان نامه برای پرندگان مهاجر، قانون گونه های در معرض خطر و كنوانسیون های تنوع زیستی) می شود، به برنامه ها و رویدادهای این روز پیوسته اند.
روز جهانی پرنده مهاجر(WMBD)، یك برنامه تبلیغاتی سالانه است كه بر لزوم حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آنها تاكید دارد. این برنامه، روشی موثر برای كمك به افزایش سطح آگاهی جهانی از تهدیداتی است كه پرنده های مهاجر با آنها مواجهند و هم اهمیتی كه از منظر محیط زیستی دارند و بنابراین برای حفظ آنها، باید به صورت بین المللی تلاش شود.
WMBD در واقع بعنوان یك پلتفرم جدید جهانی، با استفاده از آموزش و آگاهی رسانی، تلاش های بین المللی را برای حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها در همه سطوح، همسو و هماهنگ می كند.
سال 2018 یك دوره مهم گذار در تاریخ روز جهانی پرنده ی مهاجر است زیرا مجریان برنامه تلاش دارند با كمك همه كشورها، مسیرهای طولانی و اصلی پرواز پرندگان مهاجر در سیاره ی زمین از آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریكا را كه شناسایی شده اند، برای پرواز آنها امن كنند.
EFTA به هماهنگی رویدادها، برنامه ها و فعالیت ها در كانادا، ایالات متحده، مكزیك، آمریكای مركزی و جنوبی و كارائیب در مناطق حفاظت شده، پناهگاه ها، پارك ها، موزه ها، مدارس، باغ وحش و غیره ادامه می دهد.
این برنامه ها هر سال، 700 فعالیت را شامل می گردد كه راه های حفاظت از پرندگان مهاجر را به مردم آموزش می دهد. امسال تمركز تلاش های خویش را بر مسیرهای پروازی پرندگان مهاجر در آمریكا، از كانادا تا آرژانتین به سمت كارائیب قرار داده است.
مردم همه ساله در سراسر جهان به مناسبت این روز، فعالیت هایی مانند جشنواره های پرنده شناسی، برنامه های آموزشی، نمایشگاه ها و بخصوص گشت و گذارهای تماشای پرنده ( BIRD WATHING )را سازماندهی می كنند.
به دلیل اختلاف در زمان اوج مهاجرت پرندگان در كشورهای مختلف، این فعالیت ها را می توان در هر زمان از سال انجام داد، اما برای هماهنگی جهانی، 9 و 10 می ( 19 و20 اردیبهشت ) به نام روز جهانی پرنده مهاجر نامگذاری شده است.
در 26 اكتبر سال 2017 در حاشیه كنوانسیون گونه های مهاجر (CMS) در مانیل، EFTA به همراه آژانس حفاظت از پرندگان مهاجر آب های آفریقایی- اوراسیایی (AEWA)، برای افزایش آگاهی از وضعیت دشوار پرندگان مهاجر در سراسر جهان، یك همكاری ابتكاری به وجود آوردند.
این شراكت جدید به صورت رسمی، تمام برنامه های بین المللی برای پرندگان مهاجر و نیاز فوری به حفظ آنها را متحد كرد و از امسال ( 2018 ) به بعد، كمپین مشترك جدیدی با نام 'روز جهانی پرنده مهاجر' به وجود آمد كه رویدادهای مهم برای جشن گرفتن این روز، دو بار در سال در ماه می و اكتبر برگزار می گردد.
علمی 9014**1440


1397/02/19
13:27:57
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: آب , پرنده , گونه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه