تا نیمه خردادماه امسال ؛

بارندگی منفی در مقایسه با سال گذشته

بارندگی منفی در مقایسه با سال گذشته به گزارش گل سپید وزارت نیرو با اشاره به اینكه میزان بارش ها در 22 استان كشور همچنان نسبت به سال گذشته منفی است، اعلام نمود: بارندگی های مناسب سال 97 بخصوص در اردیبهشت ماه سبب شده تا افت 45 درصدی بارش ها در ابتدای امسال هم اكنون به منفی 27 درصد برسد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با این حال كه پاییز و زمستان كم بارشی را سال قبل در كشور تجربه كرده ایم، اما بارندگی های مناسب سال 97 بخصوص در اردیبهشت ماه سبب شده تا افت 45 درصدی بارش ها در ابتدای امسال هم اكنون به منفی 27 درصد برسد.
از میان 164 میلیمتر بارندگی كه از ابتدای سال آبی كنونی (ابتدای مهرماه 96) تابحال رخ داده 64 میلیمتر از ریزش های جوی مربوط به 2 ماه اخیر بوده است.
بارش های مناسب دو ماه اخیر در بعضی از مناطق كشور سبب شده تا حوضه های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال قبل تجربه كنند به صورتی كه این دو حوضه آبریز به ترتیب با افزایش 44.6 و 13.1 درصدی بارندگی ها نسبت به سال قبل روبه رو هستند.
با این وجود، سایر حوضه های آبریز كشور متاثر از افت بی سابقه بارندگی های سال قبل همچنان در وضعیت منفی ریزش های جوی به سر می برند.
از میان 6 حوضه آبریز اصلی كشور (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مركزی، مرزی شرق و قره قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و عمان با افت 41.5 درصدی بارش ها نسبت به سال قبل بدترین شرایط را در بین سایر مناطق یاد شده تجربه می كند.
در این بین، حوضه های آبریز فلات مركزی 35.5، مرزی شرق 33.4 و قره قوم هم 20.9 درصد كاهش بارش داشته اند و در مجموع، 22 استان كشور همچنان بارندگی های منفی را نسبت به سال قبل تجربه می كنند.
هرمزگان با منفی 80 درصد كم بارش ترین استان كشور در سال آبی فعلی بوده است كه بعد از این منطقه هم استان های سیستان و بلوچستان با 71.9 درصد، كرمان با 69.4 درصد، فارس با 65.7 درصد و بوشهر با 60.5 درصد كم بارش ترین مناطق كشور هستند.
در این بین آذربایجان شرقی هم با 49 درصد، آذربایجان غربی با 46 درصد، كردستان با 28 درصد، كرمانشاه و زنجان با 22 درصد افزایش بارندگی ها نسبت به سال قبل شرایط به مراتب بهتری را در بین سایر استان های كشور تجربه می كنند.
همچنین در این دوره زمانی پربارش ترین نقطه كشور «رامسر - صفارود» در استان مازندران با ثبت 957.5 میلی متر بارندگی و كم بارش ترین نقطه كشور هم «هوشك - سراوان» در استان سیستان و بلوچستان با ثبت 3.3 میلی متر بارش بوده است.

 

1397/03/18
12:08:46
5.0 / 5
4959
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , آبریز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه