شاخص كیفیت هوای اراك در شرایط ناسالم قرار گرفت

شاخص كیفیت هوای اراك در شرایط ناسالم قرار گرفت گل سپید: اراك - مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: شاخص كیفیت هوای اراك در روز سه شنبه در شرایط ناسالم قرار گرفت و غلظت ذرات معلق در هوا بالاتر از استانداردهای زیست محیطی گزارش شده است.


رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: طبق گزارش مركز پایش آلاینده های هوای اراك شاخص كیفیت هوای این كلانشهر در ساعت 7 بامداد روز سه شنبه به 44 میكروگرم بر متر مكعب رسید كه مبین شرایط اخطار یا نارنجی است و این شاخص برای گروه های سنی حساس زیان بار اعلام شده است.
وی بیان كرد: شاخص كیفیت هوای اراك در روز گذشته (دوشنبه) به 75رسید كه طبق استانداردهای زیست محیطی، مبین وضعیت سالم می باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میكروگرم بر متر مكعب است و سفارش می گردد در ایام كه كیفیت هوا ناسالم می باشد، گروه های سنی حساس همچون كودكان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری كنند.
كلانشهر اراك با 520 هزار نفر جمعیت به لحاظ اقلیمی از سه سمت با كوه محصور شده و از یك سمت هم با تالاب كویری میقان همجوار است.
وجود كانون ها و چشمه های غبار نمكی در تالاب كویری میقان اراك یكی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این كلانشهر است و با كمترین وزش باد ریزگردها با منشا محلی قابلیت انتقال در هوای اراك را دارند.
تالاب میقان مهمترین كانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مركزی است كه مساحت این كانون 12 هزار هكتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هكتار 100 تن در سال است.
كلانشهر اراك سال گذشته 70 روز آلوده و از ابتدای سال جاری تابحال 10 روز آلوده را در كارنامه خود دارد.
3005/6013/


1397/04/05
13:38:01
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: باد , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه