مطالبه ملی برای نجات خلیج گرگان

مطالبه ملی برای نجات خلیج گرگان به گزارش گل سپید رییس دادگستری كل گلستان با تاكید بر اینكه در تصمیم گیری برای نجات خلیج گرگان شتاب شود، اظهار داشت: نجات این خلیج با ظرفیت های استانی امكان پذیر نبوده و نیازمند شكل گیری مطالبه ملی می باشد.


هادی هاشمیان روز شنبه در پنجاه و یكمین جلسه شورای بیت المال گلستان كه با مبحث یافتن راهكار برای نجات خلیج گرگان برگزار شد، اظهاركرد: برپایه گزارش معاون عمرانی استاندار گلستان تا 25 روز آینده طرح مطالعاتی راهكارهای احیای خلیج گرگان به آخر می رسد.
رییس شورای حفظ بیت المال گلستان گفت كه قرار است این گزارش برای بررسی و تصمیم گیری به سازمان حفاظت محیط زیست كشور ارسال شود.
هاشمیان همینطور از اداره كل منابع طبیعی گلستان خواست كه با عنایت به پسروی آب دریای خزر، ساحل استان را رصد كرده و مراقب دست اندازی سودجویان به زمین های ساحلی باشند.
دادستان عمومی و انقلاب گرگان و دبیر شورای حفظ بیت المال گلستان هم اظهار داشت: راهكارهای برون رفت از بحران زیست محیطی خلیج گرگان به زودی اعلام می گردد.
حجت الاسلام سید مصطفی حقی در مورد مصوبات این نشست اظهار نمود: ساماندهی حریم رودخانه های استان از دیگر مصوبات جلسه امروز شورای بیت المال استان بود.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا خلیج گرگان به عنوان تنها خلیج دریای خزر واقع در محدوده جغرافیایی ایران و استان گلستان به علت پسروی زیاد آب و ناتوانی در اجرای طرح های مناسب و كارشناسی، فاصله چندانی با خشكی كامل ندارد.
این خلیج در سال 1354 به همراه تالاب میانكاله و لپوی زاغمرز (در استانهای گلستان و مازندران) به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی جهان در فهرست تالاب های كنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلكه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانكاله (پناهگاه حیات وحش) و تالاب بین المللی گُمیشان یك مجموعه پرارزش زیست محیطی است.
خلیج چهار هزارهكتاری گرگان، یكی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر است و تداوم زندگی خیلی از جانداران در بزرگ ترین دریاچه زمین به اتصال این خلیج با دریا وابسته است؛ خلیجی كه حالا با مشكلات مختلف دست و پنجه نرم می كند و فعالان و مسئولان محیط زیست معتقدند كه با ادامه روند كنونی تبدیل به نسخه دیگری از دریاچه ارومیه می گردد.
عمق خلیج گرگان كه در بعضی نقاط به حداكثر سه متر می رسید، اینك در اثر رسوب گذاری به 1، 5 متر كاهش پیدا كرده است و بنابراین به سرعت به سمت نابودی پیش می رود.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و در حوزه شهرستان های بندرتركمن، بندرگز، نوكنده و بهشهر واقع است و از 60 كیلومتر طول و حداكثر 12 كیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.
این خلیج از لحاظ اقتصادی و اكولوژیكی دارای اهمیت بالا و به عنوان مركزی تفریحی و شیلاتی مورد استفاده ساكنان منطقه بوده و در بخش های تكثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و ماهیان غضروفی و جذب پرندگان مهاجرزمستانی نقش مهمی دارد.


 

1396/07/22
18:38:48
5.0 / 5
6151
تگهای خبر: محیط زیست , خلیج , شیلات , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه