امسال 300 محیط بان در كشور استخدام می شوند

امسال 300 محیط بان در كشور استخدام می شوند گل سپید: تهران- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست با بیان این كه تغییر نام دانشكده محیط زیست به نام دانشكده محیط بانی با اجبار ریاست جمهوری ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: در نظر داریم امسال 300 محیط بان در كشور استخدام نماییم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سرهنگ جمشید محبت خانی روز چهارشنبه در نشستی به مناسبت روز محیط بان اضافه كرد: محیط بانانی كه در آزمون استخدامی موفق می شوند باید دوره های كاردانی تا كارشناسی را در دانشكده محیط بانی بگذرانند.
وی تصریح كرد: محیط بانان مانند نیروی انتظامی صاحب درجه می شوند كه از محیط دار سوم شروع و به ارشد محیط داری می رسد كه نقش مستقیمی در میزان حقوق و پست سازمانی دارد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در نطر داریم امسال ۳۰۰ محیط بان را استخدام نماییم كه ازمون انها به صورت متمركز از جانب سازمان سنجش برگزار می شود، در مرحله اول ۶۰۰ نفر پذیرفته می شوند و ار میان انها با برگزاری مصاحبه ۳۰۰ نفر انتخاب می شوند.
به گفته سرهنگ محبت خانی، محیط بانان دوره های آموزشی خویش را در دانشكده محیط بانی به صورت تخصصی می گذارنند و هر محیط بان چهارسال یكبار ترفیع خواهد گرفت.

*** برگزاری مراسم روز محیط بان
وی تصریح كرد: مراسم روز محیط بان سوم مرداد ماه مصادف با روز ولات امام رضا ( ع ) با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات لشگری و كشوری در جوار بارگاه این حضرت برگزار می گردد كه مقرر است از 66 محیط بان تجلیل شود، همینطور از این تعداد سه محیط بان بعنوان محیط بانان نمونه معرفی خواهند شد كه نشان خدمت دریافت می كنند.
وی اضافه كرد: همینطور مقرر است از یك خانواده به نمایندگی از خانواده 120 محیط بان شهید و یك خانواده جانباز به نمایندگی از تمام محیط بانان جانبار تقدیر شود.
به گفته وی، تلاش می نماییم این مراسم با كمترین هزینه برگزار گردد.

*** برخوردار شدن خانواده محیط بان شهید از مزایای بنیاد شهید
محبت خانی اظهار داشت: از 120 محیط بان شهیدی كه داریم تعداد 17 تن از آنها شهید محسوب می شوند و خانواده های انها از مزایای بنیاد شهید برخوردار می باشند كه بر مبنای دستورالعملی كه برای یگان حفاظت محیط زیست ارسال شده این مشكل برطرف شده است.
وی اضافه كرد: بر این اساس محیط بانانی كه حین انجام وظیفه با مشكل مواجه شوند همان دستوری كه برای نیروهای مسلح اجرا می گردد شامل آنها هم خواهد شد و شهید محسوب می شوند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: این دستورالعمل سه هفته است كه ابلاغ گردیده و در تلاشیم تا سایر پرونده هایی هم كه خانواده های انها از تسهیلات بنیاد شهید برخوردار نیستند، از آن بهره مند شوند. البته سازمان محیط زیست مبلغی جزیی به این خانواده ها پرداخت می كند اما كافی نیست.
وی اظهار داشت: همینطور بر طبق این دستورالعمل هر نوع تخلف محیط بانان در زمان انجام وظیفه مانند نیروهای مسلح در محاكم نظامی رسیدگی می گردد.

*** كوشش برای ثبت روز محیط بان در تقویم رسمی كشور
محبت خانی اظهار داشت: با وجود اهمیت و رسالت كار محیط بانان، روزی به صورت رسمی در تقویم ملی كشور گنجانده نشده است كه در كوشش برای انجام این كار هستیم و مكاتباتی در این زمینه صورت گرفته است.

*** عدم استفاده از محیط بانان بعنوان تشریفات استقبال
وی تصریح كرد: دو روز گذشته بخشنامه ای از جانب رییس سازمان حفاظت محیط زیست با هدف حفظ شان محیط بانان به تمام استان ها ابلاغ گردید كه بر مبنای آن نباید از هیچ محیط بانی برای مراسم استقبال و یا سان استفاده گردد چونكه در بعضی موارد محیط بانان مسافت زیادی را طی می كردند تا به مكان مورد نظر برسند كه در این شرایط هم محیط بانی خالی می ماند و فرصت مناسبی برای سودجویان و افراد متخلف بود و هم اینكه از نظر اقتصادی این جابجایی مقرون به صرفه نبود.
وی تصریح كرد: با این كار قداست لباس محیط بانان بعنوان پاسداران عرصه طبیعت رعایت نمی شد چونكه این لباس قداست دارد.

*** لایحه محیط بان در مجلس
محبت خانی اظهار داشت: لایحه پشتیبانی از محیط بانان در كمیسیون های تخصصی است و مراحل نهایی خویش را می گذراند كه امیدواریم هر چه زودتر برای تصویب به صحن علنی مجلس برسد؛ در این صورت خیلی از مشكلات محیط بانان مرتفع می گردد.

*** تعیین مبلغی برای پرداخت دیه محیط بانان
محبت خانی اظهار داشت: از سال 1394 تابحال مبلغی برای جبران خسارت محیط بانانی كه در قانون به كار گیری سلاح و درگیری با متخلفان آسیب می دیدند و گاه به پرداخت دیه محكوم می شدند، به سازمان محیط زیست پرداخت نشده بود اما امسال مبلغ سه میلیارد تومان به این مورد اختصاص یافت تا سازمان بعنوان دیه ای كه برخی محیط بانان محكوم به پرداخت آن شده اند، بپردازد.

*** تعیین ردیف بودجه مستقل برای یگان محیط زیست
وی تصریح كرد: با عنایت به اهمیت كار یگان سازمان ها، امسال ردیف بودجه اختصاصی برای آنها تعیین شده كه این شامل یگان حفاظت محیط زیست هم می گردد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: این مساله مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفت و از این پس تمام یگان ها ردیف بودجه مستقل خواهند داشت و به تمام استان ها هم ابلاغ گردیده است.
وی درباره مبلغ اعتباری این بودجه اظهار داشت: مبلغ بر مبنای برنامه ریزی های یگان تعیین می گردد كه در حال تهیه آن هستیم و یعد از تكمیل آن را برای رییس سازمان محیط زیست ارسال خواهیم كرد تا برای دریافت مبلغ بودجه اقدام نماید.
محبت خانی اضافه كرد: سال قبل مبلغ 40 میلیارد تومان به یگان حفاظت محیط زیست داده شد كه موفق به تهیه هفت هزار جفت كفش و پوتین برای محیط بانان شدیم و تا 45 روز آینده هفت هزار دست لباس هم بین محیط بانان توزیع خواهیم كرد، همینطور تلاش می نماییم تا نیمه اول سال 550 دستگاه موتورسیكلت هم تامین نماییم، برای تامین این تعداد خودرو با وزارت دفاع قرارداد امضا كرده ایم.
وی با اشاره به اینكه مجوز دریافت 150 دستگاه خودرو را هم دریافت كرده ایم اظهار داشت: 31 دستگاه خودرو تحویل گرفته ایم و آنها را میان استان ها تقسیم كرده ایم.

*** تجهیز استان ها به اقلام اطفاء حریق
محبت خانی تصریح كرد: همینطور تمام استان ها به اقلام اطفا حریق مجهز شده اند و تمام محیط بانان وسایل مورد نیاز را دریافت نمودند.
وی اظهار داشت: برای كمك رسانی و همكاری بهتر در زمان وقوع حریق، تفاهم نامه ای با فرماندهان نیروی انتظامی استان ها و یگان محیط زیست استان ها امضا شده بود.

*** امضای تفاهم نامه همكاری با نیروی انتظامی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهارداشت: برای خدمات دهی بهتر و جبران خلاء كمبود محیط بان در تلاشیم تا تفاهم نامه دیگری را بین رییس سازمان محیط زیست و فرمانده نیروی انتظامی داشته باشیم تا بتوانیم از پتانسیل نیروی انتظامی در صورت ضرورت استفاده نماییم.

*** رساندن محیط بانان به سهم 56 درصدی
محبت خانی تصریح كرد: رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نظر دارد تا سهم محیط بانان را در این سازمان به 65 درصد برساند و 35 درصد در ستاد مشغول به كار باشند كه با این كار كمبود محیط بان جبران می گردد.
وی به كمبود نیروی محیط بان در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای استاندارد جهانی یك محیط بان وظیفه حفاظت از هر هزار هكتار را دارد اما در ایران یك محیط بان 12 هزار هكتار را پوشش می دهد كه بر این اساس در صدد جذب محیط بان در كشور هستیم و در تلاشیم امسال 300 محیط بان را استخدام نماییم.
محبت خانی افزود: در نظر داریم تمام این محیط بانان در دانشكده محیط زیست كه دانشكده محیط بانی نامیده می گردد دوره های كاردانی و كارشناسی را بگذارنند و با درجات مختلف و در نهایت بعنوان یك افسر محیط بان كه تمام دوره هاب تخصصی را گذرانده وارد محیط زیست و عرصه های طبیعی شود.

*** افزایش 22 درصدی كشف و توقیفات سلاحی شكاری
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امسال دستگیری افراد متخلف در شروع شكار و صید نسبت به سه ماه سال 96 حدود 51 درصد افزایش داشته است، همینطور برخورد با خرید و فروش حیات وحش 11 درصد، كشف ادوات و وسایل صید و شكار 10 درصد، تعداد متخلفان دستگیر و تحویل محاكم قضایی شده 16 درصد و تعداد تشكیل پرونده های قضایی 47درصد افزایش داشته است.

*** تحقق 80 میلیون محیط بان
محبت خانی تصریح كرد: درخواست من از مردم این است كه بحث 80 میلیون محیط بان را تحقق بخشیم و برای حفظ محیط زیست هر فردی یك محیط بان باشد.
علمی ۹۰۱۴*2017


1397/04/27
14:05:10
5.0 / 5
4802
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه