چرای بی رویه شتر دشت بویین زهرا را تهدید می كند

چرای بی رویه شتر دشت بویین زهرا را تهدید می كند گل سپید: قزوین – ریئس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بویین زهراگفت: چرای بی رویه حدود دو هزار نفر شتر در منطقه خشك و نیمه بیابانی این شهرستان بعنوان یك تهدید جدی تلقی می گردد كه باعث بیابانی تر شدن اراضی خواهد شد.


احمد زارعی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: ادامه این روند سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و تشدید بیابان زایی در این شده منطقه خواهد شد.
وی تصریح كرد: با وجود هشدارهای لازم از جانب اداره حفاظت محیط زیست، ولی همچنان شاهد چرای بی رویه شترهایی در اراضی مرتعی این منطقه هستیم.
زارعی با اشاره به اینكه چرای غیر مجاز برای منابع طبیعی و محیط زیست استان زیان آور است، تصریح كرد: اگر روند بیابانی شدن اراضی شهرستان بویین زهرا با عنایت به كمبود آب سفره های زیر زمینی جدی گرفته نشود این منطقه درمسیر یك فاجعه زیست محیطی قرار می گیرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بویین زهرا افزود: باید نگاهی فراتر از استان نسبت به منابع طبیعی قزوین وجود داشته باشد چونكه این استان، همجوار استان های البرز و پایتخت كشور است و در صورت بروز مشكلات زیست محیطی به صورت یقین تهران و كرج تحت تاثیر آن قرار می گیرند.
زارعی بر احیای دشت الله آباد منطقه بویین زهرا به منظور جلوگیری از افزایش سطح اراضی بیابانی در این منطقه تاكید و تصریح كرد: این دشت یك تالاب فصلی است كه ازدو اكوسیستم آبزی و خشكی تشكیل شده ومحل زیست گونه های مختلف حیات وحش و انواع پرندگان نادر به حساب می آید.
وی اظهارامیدواری كرد با كمك و مشاركت های مردم و سایر دستگاههای ذیربط ازافزایش بیابانی زایی این منطقه جلوگیری شود.
زارعی افزود: حل معضل ریزگرد و جلوگیری از نابودی اكوسیستم های آبی به خصوص دشت الله آباد با همكاری مسئولان استانی قابل حل شدن است و در این زمینه تمامی دستگاههای مسئول باید وظایف قانونی خویش را به انجام رسانده و همكاری لازم را به عمل آورند.
شهرستان بویین زهرا در50كیلومتری قزوین واقع شده است.
7390/6012


1397/05/05
14:58:18
5.0 / 5
4721
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه