دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی:

كمیته تخصصی پایش مخاطرات طبیعی در كشور راه اندازی می گردد

كمیته تخصصی پایش مخاطرات طبیعی در كشور راه اندازی می گردد گل سپید: تهران– دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی یكی از مسائل جدی كشور را نبود داده های دقیق، علمی و تخصصی در زمینه دلائل بروز حوادث طبیعی همچون زلزله و فوران های آتشفشانی دانست و از عزم جدی این ستاد جهت راه اندازی كمیته تخصصی پایش مخاطرات طبیعی اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، به دنبال وقوع سیل اخیر در منطقه گزنك استان مازندران برخی شایعات در فضای مجازی و رسانه ها علت این سیل را ذوب شدن ناگهانی یخچال های قله دماوند به خاطر گرم شدن بدنه آن عنوان كرده است.
سال گذشته هم دو كوهنورد با انتشار فیلمی مدعی شدند كه آتشفشان دماوند فعال شده و مواد مذاب بیرون می ریزد كه این خود واكنش های متفاوتی را از جانب متخصصان و كارشناسان به دنبال داشت.
در این خصوص، محمدجواد بلورچی مشاور عالی و سخنگوی سابق سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور هم ضمن ابراز نگرانی، احتمال گرم تر شدن بدنه قله دماوند و ذوب شدن برف های روی آن و بوجود آمدن سیل گزنگ را دور از ذهن ندانسته است.
وی در عین حال با اشاره به اینكه آتشفشان در صورت پایش دائم و مستمر قابل پیش بینی و قابل مدیریت است، اعلام نمود: متاسفانه هیچ پایشی نه تنها درباره دماوند بلكه در مورد هیچ یك از آتشفشان های دیگر ایران نمی گردد.
مسئله ای كه البته دبیر ستاد فناوری انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم بعنوان یك متخصص علوم زمین شناسی به آن اذعان دارد.
كامبیز مهدی زاده فرساد كه روز دوشنبه با خبرنگار گروه علمی ایرنا سخن می گفت، اضافه كرد: معتقدم با وجود رشد و پیشرفت علم و فناوری در حوزه های مختلف به خصوص ماهواره ها و انواع و اقسام ابزارها و تجهیزات مربوط به جمع آوری داده ها به منظور بررسی، آزمایش و پایش مخاطرات طبیعی، هنوز كارشناسان و متخصصان در كشورمان در اعلام دلیل قطعی یك مخاطره طبیعی همچون سیل، زلزله و یا فوران آتشفشانی با مشكل مواجهند.

**تشخیص بروز پدیده آتشفشان مستلزم شناسایی علائم خاص است
مهدی زاده با اشاره به محتمل بودن وقوع زلزله یا فعال شدن و فوران آتشفشان در كشورمان، در عین حال تشخیص بروز این پدیده ها را مستلزم شناسایی یكسری علائم خاص دانست كه به زعم وی، این علائم هم اكنون در كوه آتشفشان دماوند دیده نمی گردد.
این كارشناس علوم زمین شناسی تغییر و جابجایی چشمه های آب گرم، افزایش درجه حرارت چشمه های آب گرم، تغییر در پوشش گیاهی منطقه و همینطور بروز آشفتگی و سردرگمی در پرندگان و حیوانات را همچون مهمترین علائم فوران یك كوه آتشفشانی برشمرد.
مهدی زاده تحلیل بعضی از كارشناسان از وضعیت دماوند را بر مبنای مشاهده یك كلیپ تهیه شده از جانب چند جوان دانست و اظهار داشت: در واقع، مشاهدات این جوان ها مربوط است به خروج گوگرد و گاز متصاعد شده از كوه دماوند و تصور كرده بودند این ها گدازه است كه البته تعریف گدازه چیزی دیگری است.

**مخاطرات طبیعی در كشور علمی كنكاش نمی شود
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی در ادامه با تاكید بر این كه بحث پیشگیری بهتر از درمان است، تصریح كرد: ما بایستی مسائلی همچون زلزله و آتشفشان ها را كه وقوع آنها در كشورمان هم پرتكرار است، مورد بحث و بررسی و كنكاش علمی قرار دهیم و طرح بی جهت و غیر آكادمیك این مسائل در جامعه صحیح نیست.
مهدی زاده افزود: اینكه دلیل یك سیل را فعال شدن آتشفشان دماوند عنوان نماییم، علمی نیست چراكه وقوع این سیل ها در فصول گرم تابستان امری عادی است كه حتی امكان دارد همراه با گل و لای و تكه های سنگ باشد، بویژه در برهه حاضر كه دمای كره زمین هم افزایش یافته است، وقوع این نوع سیل های فصلی با افزایش همراه خواهد بود.
وی یكی از چالش های بزرگ در كشور را كه گاه سبب تشویش اذهان عمومی و نگرانی مردم می گردد اظهارات غیركارشناسانه و بی اساس برخی افراد تنها بر حسب یكسری مباحث تئوریك در مورد وقوع سیل، زلزله و فوران آتشفشان ها در بعضی خبرگزاری ها، سایت های خبری و شبكه مجازی عنوان نمود.
مهدی زاده با اظهار تاسف از انتشار برخی تحلیل های بی پایه در بعضی سایت های خبری اظهار داشت: اینكه گفته شده است دمای هوا در تهران 200 تا 300 درجه گرم تر می گردد كاملا غیر علمی است چون كه محاسبه برپایه دمای گدازه و بر مبنای فاصله كیلومتری كوه دماوند با تهران صورت گرفته است.

**فوران تفتان محتمل تر از دماوند
مهدی زاده در ادامه با بیان این كه بعنوان یك زمین شناس اعتقاد دارد فوران كوه تفتان در سرحد سیستان و بلوچستان شهرستان خاش و وجود گدازه در این كوه در مقایسه با دماوند محتمل تر است، اضافه كرد: برخی شواهد مربوط به تفتان در سال 1394 همچون متصاعد شدن گاز آتشفشانی كه به بوی تخم مرغ گندیده شباهت دارد نشانه ای از احتمال فوران این كوه آتش نشانی است كه البته از جانب رسانه ها كمتر بدان پرداخته شده است.

**عزم ستاد فناوری انرژی برای تولید كمیته پایش مخاطرات طبیعی
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نبود اقدامات تخصصی در زمینه حوادث طبیعی همچون زلزله و فوران های آتشفشانی و نبود منابع اطلاعاتی كافی در این زمینه را یكی از مسائل جدی كشور دانست و خاطرنشان كرد: با وجود زحمات زیاد سازمان زمین شناسی كه در واقع متولی اصلی این بحث ها در كشور است، این منابع اطلاعاتی برای كشوری كه دارای انواع قله های آتشفشانی است و روی كمربند لرزه خیز دنیا قرار دارد، ناكافی است.
این كارشناس علوم زمین شناسی از عزم ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی معاونت علمی برای تولید یك كمیته پایش مخاطرات و سوانح طبیعی با همكاری سازمان زمین شناسی و حضور جمعی از متخصصان خبر داد، كمیته ای كه مسئولیت رصد و پایش دوره ای تغییرات زیست محیطی و زمین شناسی در منطقه را داشته باشد.
مهدی زاده اضافه كرد: با راه اندازی كمیته مخاطرات و سوانح طبیعی و پایش اطلاعات می توان ضمن پیش بینی های صحیح، از بروز خسارات مالی و جانی فراوان جلوگیری كرد.
وی افزود: این كمیته در صورت راه اندازی برای تشخیص فعال شدن یك كوه آتشفشانی ابتدا با بررسی تغییر دمای چشمه های آب گرم و تغییرات پوشش گیاهی و اندازه گیری گازهای متصاعد شده در منطقه بصورت دوره ای اطلاع رسانی می كند. یا امكان دارد فعالیت آتشفشانی سبب فعال شدن گسل ها و تولید تكان ها و زلزله شدید در تهران شود كه ما با تولید كمیته پایش می توانیم این مسائل را شناسایی و در جهت مقابله با آن اقدامات مناسب داشته باشیم.
علمی ** 1836 **2017


1397/06/19
14:44:21
5.0 / 5
5155
تگهای خبر: آب , حیوان , دما , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه