گاوچرانك ها میهمان محیط زیست بیجار شدند

گاوچرانك ها میهمان محیط زیست بیجار شدند گل سپید: سنندج - رئیس اداره حفاظت محیط زیست بیجار از فرود اضطراری یك دسته پرنده مهاجر معروف به گاوچرانك بر روی درختان پارك 15 خرداد این شهر اطلاع داد.


صادق شهنواز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این پرنده در علفزارهای باتلاقی، شالیزارها و حاشیه رودخانه ها زندگی می كند و علت فرود 15 قطعه گاوچرانك در شهر بیجار هنوز مشخص نمی باشد.
وی اضافه كرد: این نوع پرنده نسبت به حواصیل ها فاصله بیشتری از آب می گیرند و حتی در استپ های نیمه خشك و درخت زارها دیده می گردد و از زیستگاه های ساحلی و دریایی، آب های عمیق و تالارهای وسیع بدون پوشش گیاهی هم دوری می كند.
رئیس حفاظت محیط زیست بیجار خاطرنشان كرد: گاوچرانك ها پرنده ایی اجتماعی هستند و در طول سال در دسته های كوچك و متوسط دیده می شوند.
او تصریح كرد: این نوع پرنده همزیستی مناسبی با انسان دارد و در خیلی از مواقع مشاهده شده كه در بین دام های اهلی و اراضی در حال شخم فرود می آیند.
شهنواز اظهار داشت: تغذیه این پرنده از حشراتی نظیر ملخ ها و مقدار كمی از نرم تنان، خزندگان و پستانداران كوچك است.
وی با اشاره به اینكه گاوچرانك ها بیش از 60 كیلومتر به صورت روزانه پرواز می كنند، افزود: تداوم پرواز این پرنده اغلب تا آفریقا ادامه دارد.
رئیس حفاظت محیط زیست بیجار اضافه كرد: با عنایت به توقف این پرنده در این شهر از عموم مردم می خواهیم نسبت به ایجاد هرگونه مزاحمت برای آنان پرهیز كنند چونكه این نوع پرنده نقش بسزایی در چرخه طبیعی دارند.
وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو در انجام عملیات شكار و صیادی غیر قانونی، با شماره تماس 0873822230 تماس گرفته و مبحث را به ماموران یگان حفاظت این اداره اطلاع دهند.
شهرستان بیجار دارای یك منطقه حفاظت شده است كه حدود 32 هزار هكتار مساحت دارد و بخاطر تنوع گونه های جانوری، گیاهی، تنوع اقلیمی، زیستگاه پستانداری همچون قوچ، میش ارمنی، گربه وحشی، كفتار، گرگ، پرندگان كبك دری، كبوتر، عقاب طلایی و باقرقره از منحصر بفردترین مناطق حفاظت شده كشور است.
در این منطقه بیش از 20 گونه از پستاندارن و بیش از 90 گونه پرندگان شناسایی شده اند كه بارزترین گونه منطقه، قوچ و میش ارمنی است.
شهرستان بیجار با حدود 89 هزار نفر جمعیت در 142 كیلومتری شرق سنندج مركز استان كردستان واقع است و سه منطقه بی نظیر و شاخص طبیعی، تاریخی و باستانی به نام های منطقه چنگ الماس در نزدیك روستای حسن تیمور در شرق، مناطق قم چقای و قلاع قوره نزدیك روستاهای قم چقا و چشمه سنگین واقع در شمال شهر دارد.
7350/9102


1397/07/05
21:23:22
5.0 / 5
4706
تگهای خبر: آب , پارك , پرنده , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه