تمدید ممنوعیت شكار در تالاب چغاخور و خداآفرین

تمدید ممنوعیت شكار در تالاب چغاخور و خداآفرین گل سپید: شهركرد- مدیركل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری از تمدید ممنوعیت شكار در 2 منطقه تالاب بین المللی چغاخور و خداآفرین در این استان اطلاع داد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، شهرام احمدی روز سه شنبه با بیان این مطلب اضافه كرد: ممنوعیت شكار در تالاب بین المللی چغاخور با 2 هزار و 500 هكتار و خداآفرین با 52 هزار و 272 هكتار به مدت 5 سال دیگر تمدید گردید.
وی اظهار داشت: ممنوعیت شكار در منطقه حفاظت شده خداآفرین شهرستان اردل و كوهرنگ برای دومین دوره به منظور حفظ و نگهداری گونه های جانوری، حیات وحش و گونه های نادر گیاهی و جانوری تصویب و تمدید شده است.
احمدی تصریح كرد: منطقه خداآفرین قابلیت تبدیل شدن به یك پناهگاه حیات وحش را دارد كه برای رسیدن به این امر مشاركت همه جوامع را می طلبد.
منطقه خداآفرین همچون مناطق بكر و دست نخورده استان است كه دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی است كه در سال 1391 به لیست مناطق شكار ممنوع كشور اضافه گردید.
از گونه های گیاهی با ارزش این منطقه می توان به كلاه میرحسن علف بره ای، پیاز موسیر، پونه سای معطر، كاكوتی كوهی و گونه های گونه های جانوری به
كل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، سنجاب ایرانی، كفتار و شنگ اشاره نمود.
مدیركل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری همینطور اظهار داشت: ممنوعیت شكار در تالاب بین المللی چغاخور هم برای سومین دوره تمدید شده است.
وی اظهار داشت: این تالاب برپایه مطالعه رتبه بندی تالاب ها رتبه هشتم در میان 75 تالاب كشور را دارد.
احمدی اضافه كرد: این تالاب بیشتر از 74 گونه پرنده مهاجر را هر ساله در خود جای می دهد و بعنوان یكی از مهمترین سایت های ایران از لحاظ گونه بومی گورخری است.
تالاب چغاخور در نزدیكی شهر بلداجی و در راه جاده شهركرد - خوزستان قرار دارد، این تالاب را مرغزاری با مساحت حدود 700 هكتار در بر گرفته است. این مرغزار در ماه های اردیبهشت تا مهر كه سطح آب رو به كاهش می گذارد، از این هم وسیع تر می گردد.
از انواع پرندگان دائمی یا مهاجر این تالاب می توان به انواع غاز و اردك، مرغابی، آنقوت، لك لك سفید، چنگر و انواع حواصیل، كشیم، باكلان، فلامینگو، شكاری ها، پلوه، اكراس، قو، سلیم، كاكایی ها و خروس كولی اشاره نمود.
دیگر گونه های جانوری این منطقه عبارتند از؛ خزندگانی چون انواع مارها، لاك پشت آبزی، بزمجه ها و پستاندارانی نظیر گراز، شغال، سمور سنگی، روباه، گرگ، خرگوش، شنگ و انواع قورباغه ها.
ماهی های تالاب چغاخور هم عبارتند از: ماهی گورخری، زرده پر، عروس، و ماهیان تحمیل شده به تالاب مانند كپور، فیتوفاك، آمور و شیر ماهی.
تالاب بین المللی چغاخور در سایت رامسر ثبت شده است.
ممنوعیت شكار برای حفاظت از گونه های جانوری در تالاب چغاخور و خداآفرین یكی از راههای مقابله با انقراض حیوانات كمیاب و نادر است، اما هر ساله شكارچیان غیرمجاز تعدادی از این حیوانات و پرندگان كمیاب را شكار و انقراض این گونه ها را تسریع می بخشند.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، در استان چهارمحال وبختیاری هشت منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد كه یك پارك ملی، یك اثر طبیعی ملی (لاله واژگون)، 5 منطقه حفاظت شده سبزكوه، شیدا، قیصری، تنگ صیاد و هلن و یك پناهنگاه حیات وحش 'شیرستان' وجود دارد.
7360/6021


1397/07/17
14:09:27
5.0 / 5
4599
تگهای خبر: آب , پارك , پرنده , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه