لایحه جایگزین برج باغها در راه شورای شهر تهران

لایحه جایگزین برج باغها در راه شورای شهر تهران گل سپید: تهران - رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: لایحه جدید جایگزین برج باغها تهیه شده و در راه شورا است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا تا پیش از سال 83 مالكان باغ ها از آنجائیكه نمی توانستند در باغ خود همانند زمین های دیگر (60 درصد رایج) ساخت و ساز كنند، به خشكاندن درختان اقدام می كردند.
از این رو اعضای دومین دوره شورای اسلامی شهر تهران در طرحی كه هدف از اجرای آنرا جلوگیری از تخریب باغات و حفظ، نگهداری و احیای باغ ها خواندند، با تصویب مصوبه برج باغ ها اجازه ساخت و ساز در 30 درصد مساحت هر یك از باغات شهر تهران را صادر كردند و در ازای كاهش سطح به تعداد طبقات افزودند.
مصوبه برج باغ ها در نهایت بعنوان نخستین گام پنجمن دوره شورای اسلامی شهر تهران برای حفظ و نگهداری باغات شهر تهران 22 اسفند سال 96 لغو و حدود دو ماه بعد در اوایل سال 97 ابلاغ گردید.
اكنون محمد سالاری رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران از لایحه جایگزین برج باغ ها می گوید و اعتقاد دارد با لغو مصوبه برج باغها نمی توانیم شهروندان و مالكان باغ ها را بلاتكلیف بگذاریم.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: قاعدتا نمی توانیم صاحبان املاكی كه باغ هستند را بلاتكلیف بگذاریم و باید لایحه جایگزین برای نحوه ساخت و ساز و یا نحوه بهره برداری و نوع كاربری در باغات را عرضه نماییم.
سالاری اضافه كرد: شورای شهر بعد از لغو مصوبه برج باغ ها معاونت شهرسازی شهرداری تهران را مكلف كرد كه با رویكرد كاملا كارشناسی و مبتنی بر نظر صاحب نظران، دلایل نابودی باغات به دنبال اجرای این مصوبه را صدمه شناسی كرده و بعد از آن لایحه جایگزین را به شورا عرضه كند.
عضو شورای شهر تهران افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در نهایت لایحه ای را با رویكرد صدمه شناسانه لایحه برج باغ ها عرضه كرد كه در شورای شهر در حال بررسی است.

*مصوبه برج باغها در طرح جامع شهر لحاظ می شود
سالاری با اشاره به اینكه مصوبه برج باغ ها پس از تصویب در دومین دوره شورای شهر تهران با پیگیری های انجام شده در طرح جامع شهر لحاظ شد، تصریح كرد: متاسفانه برغم لغو برج باغها هنوز پیوست سوم طرح جامع درباره برج باغ ها لغو نشده است.
وی عنوان گرد: با این حال، سند فرادستی داریم كه این مصوبه همچنان به قوت خود باقی است و لزوم دارد كه طرح جایگزین برج باغ ها را تعیین تكلیف نماییم و هماهنگی خوبی با وزارت راه و شهرسازی و دبیر خانه شورای عالی شهرسازی و معماری انجام شده است.

*آغاز بررسی لایحه جایگزین برج باغها
عضو شورای شهر تهران تصریح كرد: در لایحه جدید كه در دست بررسی می باشد و تا حد زیادی با رویكرد اعلامی كمیسیون های تخصصی شورای شهر مطابق است، حداقل متراژ برای تفكیك و تقسیم اراضی دارای هویت باغ، 5 هزار متر مربع برسد.
وی خاطرنشان كرد: بر این اساس املاكی كه باغ هستند نمی توانند هنگام تفكیك به كمتر از 5 هزار متر تفكیك شوند.
سالاری افزود: در لایحه جدید تراكم و طبقه تشویقی اعم از تراكم تشویقی در بافت های فرسوده و یا تراكم تشویقی در نتیجه تجمیع قطعات كلا حذف می گردد.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران اضافه كرد: پیشنهاد معاونت شهرسازی و معماری داشتن حداكثر 2 طبقه منفی در باغات است چون كه هر میزان تعداد طبقات زیرزمین افزایش یابد به همان میزان خسارت وارده به ریشه درختان بیشتر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: برخی كارشناسان حتی با ساخت یك طبقه زیرزمین هم موافق نیستند.
سالاری عنوان كرد: در لایحه جدید، حداكثر میزان كف سازی ها در باغات هم به 5 درصد وسعت باغ كاهش یافته است.

*كاهش چشم گیر بارگذاری در باغات
عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینكه بر مبنای پیشنهاد كارشناسان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، به باغ هایی با مساحت 2 هزار متر و كمتر سطح اشغال حداكثر 10 درصد و تراكم 20 درصد، برای باغ های 2 هزار تا 5 هزار متر سطح اشغال 15 درصد و تراكم 30 درصد، برای باغ های 5هزار متر بیشتر هم سطح اشغال 15 درصد و تراكم 45 در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان كرد: نهایتا جلساتی كه به طور مشترك با كمیسیون هایی سلامت و شهرسازی داشتیم تقاضا داشتیم درباره مزایای بارگذاری هم تجدید نظر شود.

*800 هكتار باغ به هم پیوسته شهر تهران
سالاری در ادامه بیان لزوم حفظ باغات شهر تهران با عرضه لایحه جایگزین برج باغات اظهار داشت: تهران 800هكتار باغ به هم پیوسته دارد كه 395 هكتار در محدود كن، 146 هكتار در منطقه كوهسار، 148 هكتار در فرحزاد و 75 هكتار در دركه و 24.9 هكتار آن در ازگل و سوهانك واقع شده است.

*بی انگیزگی صاحبان باغات تهران
سالاری در ادامه با اشاره به باغات كن بعنوان بخشی از باغات به هم پیوسته شهر تهران اظهار داشت: یكی از دلایلی كه باغات بخش كن بعنوان بخشی از باغات به هم پیوسته شهر تهران در حال از بین رفتن است بی انگیزگی مالك است.
وی اظهار داشت: صاحبان باغ گمان می كنند كه آنها باید هزینه های آبیاری، كوددهی، هرس و نگهداری از باغ را بدهند و مردم شهر از این زحمات استفاده كننند در صورتی كه هیچ درآمدی برای مالك تولید نمی گردد.
عضو شورای شهر تهران اضافه كرد: این بی انگیزگی باعث می گردد ك مالك باغ را رها كند و به مرور زمان باغ از بین می رود.
وی خاطرنشان كرد: باید اجازه بهره برداری مبتنی بر كسب درآمد به باغات داده شود تا باغ حفظ شود.

*نگران عدم رعایت طرح تفصیلی پایتخت
وی تصریح كرد كه اساسا در هر مكانی اعم از باغ و غیر باغ كه مقرر است ساخت و ساز در آن صورت گیرد و اجازه بردن مصالح ساختمانی داده می شود شاهد اتفاقاتی خارج از قواعد و سطح اشغال و قوانین مصوب هستیم.
وی اضافه كرد: صدمه شناسی ساخت و ساز در مناطق مختلف نشان داده است كه مفاد طرح تفصیلی در ساخت و سازها رعایت نشده و این مورد باعث نگرانی است.
سالاری خاطرنشان كرد: معاونت شهرسازی و معماری به علت نگرانی هایی كه در ساخت و سازها وجود داشته، مكلف شده تا در مورد نحوه اعمال و نظارت بر ساخت و سازها پیش بینی های متفاوتی انجام دهد.

*لزوم عرضه بسته های تشویقی به مالكان باغات
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تصریح كرد: معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در طرح جدید بسته های تشویقی در غالب عمكردهای مجاز به استقرار در باغات را پیشنهاد كرده است.
وی اظهار داشت: كاشت محصولات زراعی و باغی، پرورش ماكیان، تولید و فروش گیاهان دارویی، تهیه غذای مراسم و كترینك، راه اندازی مراكزی برای فعالیت دامپزشكی، فعالیتهای در رابطه با مراقبت از معلولان، سالمندان و كودكان، تولید خانه ریحانه و شیرخوارگاه، با انگیزه درآمد زایی را همچون كاربری های پیشنهاد شده برای باغات تهران عنوان نمود.
وی تولید باغ گیاه شناسی، باغ جانور شناسی، فعالیت های موزه ای و مكان های تاریخی و فعالیت های ایمنی به صوت مشروط را از دیگر كاركردهای مجاز باغات برشمرد.
سالاری تصریح كرد: می توان در این لایحه هزینه آبیاری و هرس را بر عهده شهرداری قرار داد.
تهرام/7244//1348


1397/08/01
21:52:43
5.0 / 5
4839
تگهای خبر: آب , سلامت , فروش , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه